Tipy do záhrady

9 aromatických bylín, ktoré možno pestovať v tieni

9 aromatických bylín, ktoré možno pestovať v tieni
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Záhradkári často považujú tieň za miesto, ktoré je zbytočné pestovať, je to prázdny priestor, ktorý v záhrade nie je príliš užitočný. Je čas získať späť tieň a získať ho ako cenný rastový priestor. To znamená, že musíte nájsť zeleninu a bylinky, ktoré rastú v tieni. V tomto článku vám ukážeme niektoré bylinky, ktoré možno pestovať v tieni.

bylinky na pestovanie v tieni

9 bylín, ktoré rastú v tieni

Bylinky odolné voči tieňom majú tendenciu dobre rásť pri slabom slnečnom svetle. V ideálnom prípade by tieto rastliny mali dostávať asi dve hodiny plného slnečného svetla denne, ale aj keď miesto, ktoré si vyberiete, nedosiahne dve hodiny slnečného svetla, môžete skúsiť pestovať tieto rastliny.

Najobľúbenejšie bylinky, ako je bazalka a levanduľa, by sa mali pestovať na plnom slnečnom svetle, ale to neznamená, že všetky bylinky potrebujú veľa slnka. Aj keď týchto deväť bylín oceňuje trochu slnečného svetla (nie všetky rastliny áno), prežijú aj bez toho.

1. Laurel

pestovať vavrínu v tieni

Vavrín nerastie dosť ľudí; je to často bylinka, ktorú mnohí záhradkári prehliadajú. Vavrínovec je veľký vždyzelený ker, ktorý má voňavé, tmavozelené listy. Keď sa vavrín pestuje na plnom slnku, rastlina dosiahne výšku niekoľko metrov, no v tieni bude menšia.

Bay je trvalka, ktorá je odolná v mnohých klimatických podmienkach, ale ak žijete niekde v chlade a mraze, najlepšie je pestovať ju ako jednoročnú alebo v nádobe.Črepníky môžete vložiť dovnútra, aby ste ho ochránili pred nízkymi teplotami, a na jar, keď bude teplejšie, ho môžete opäť vziať von.

2. Chervil

pestovať perifolio v tieni

Toto je bylinka, ktorá nebýva prvou voľbou pre začínajúcich záhradkárov, no milovníci bylín si vždy radi pridajú žeruchu do svojich záhonov. Je to letnička v chladnom období, ktorá sa relatívne ľahko pestuje a veľmi dobre znáša tieň.

Čerbinka má ľahkú chuť s nádychom sladkého drievka. Často sa používa skôr čerstvé ako sušené, pretože sušenie má tendenciu riediť chuť. Nakoniec sa získajú listy bez chuti, ktoré sú zbytočné.

3. Pažítka

pestovať pažítku v tieni

Pažítka je jednou z najjednoduchších byliniek na pestovanie; možno ste nevedeli, že ide o vytrvalú trvalku, a to natoľko, že sa rastliny v nasledujúcom roku opäť objavia. Pažítka odoláva drsným zimným podmienkam a objavuje sa rok čo rok.

Väčšina záhradkárov pestuje pažítku pre listy, no jedlé sú aj kvety. Táto bylinka má podobnú chuť ako cibuľa, takže ju možno použiť v množstve kulinárskych jedál. Všetko, čo musíte urobiť, je odrezať časť stoniek; zo základne a nové budú naďalej rásť.

4. Cilantro

pestovať koriander v tieni

Toto je ďalšia jednoročná bylina, ktorá rýchlo rastie v tieni. Často je to kontroverzná burina: buď ju milujete, alebo nenávidíte. Možno ste nevedeli, že koriandr môžete konzumovať dvoma rôznymi spôsobmi.V prvom rade môžete jesť listy čerstvé a sušené semená môžete pridávať do receptov.

Pre nových záhradníkov je koriandr skvelou voľbou, pretože jeho pestovanie nevyžaduje veľa znalostí. Okrem toho, že znáša tieň, darí sa jej aj v stredne veľkej záhradnej pôde. Koriandr je plodina v chladnom období, ktorá rýchlo opadáva, keď sa počasie oteplí.

5. Kôpor

pestovať kôpor v tieni

Ak máte radi jedlá z morských plodov alebo jogurtové omáčky, musíte si v záhrade pestovať kôpor a je to jedna z najlepších bylín, ktoré rastú v tieni. Kôpor najlepšie rastie na plnom slnku, ale znesie aj pestovanie v tieni, len nebude mať toľko kvetov.

Kôpor je bylina s výraznou chuťou, ktorá sa zvyčajne najlepšie používa čerstvá, a zo semien sa dá pripraviť nálev.Ide o jednoročnú bylinu, ktorej sa najlepšie darí, keď sa pestuje priamo zo semien v záhrade. Kôpor pestovaný v tieni nebude taký vysoký ako kôpor pestovaný na plnom slnku.

6. Medovka alebo citrónová tráva

pestovať citrónový balzam v tieni

Ak ste už medovka pestovali, budete vedieť, že sa pestuje jednoducho a má príjemnú vôňu. Meduňku môžete použiť na prípravu nálevov zo suchých aj čerstvých listov.

Väčšina záhradkárov pestuje melisu ako jednoročnú, ale sama siaje, takže očakávajte, že sa bude rok čo rok vracať. Uistite sa, že ju vysadíte na miesto, kde ste v poriadku so samovýsevom. Ak nechcete, aby sa rastliny samy vysievali, odstráňte kvety skôr, ako spadnú na zem.

7. Citrónová verbena

pestujte citrónovú verbenu v tieni

Toto je ďalšia trvalka, ktorá dobre rastie v tieni a miernom podnebí. Ak žijete v chladnejšom podnebí, citrónová verbena rastie ako jednoročná rastlina.

Túto bylinku si môžete vypestovať z odrezkov alebo si kúpiť transplantát do škôlky. Ceron môžete pestovať zo semien, ale to trvá dlho. Často je lepšie začať s niečím osvedčeným. Ak ste túto burinu nikdy nejedli, jej vôňu si zamilujete.

8. Mäta

pestovať mätu v tieni

Mäta musí byť bezpochyby na každom zozname bylín, ktoré rastú v tieni. Nielenže sa im darí v tienistých oblastiach, ale môžete si vybrať z desiatok rôznych odrôd, od mäty kopijovité až po jedinečnú kamennú mätu a všetko medzi tým.

Jedna vec, ktorú by ste mali vedieť, je, že rastliny mäty rastú agresívne. Ak nechcete, aby zabrala celý váš záhradný záhon, odporúča sa pestovanie v nádobe. Rastliny mäty sa rozmnožujú stonkami pod zemou a rastú všade.

9. Petržlen

pestovať petržlen v tieni

Nepochybne, petržlen je základnou bylinkou pre väčšinu záhrad, ale možno neviete, že je to bylinka, ktorá sa ľahko pestuje v tieni. Existujú dva druhy petržlenu, plocholistý (taliansky) a kučeravý. Bez ohľadu na to, aký druh petržlenu pestujete, má lahodnú chuť potrebnú pre tisíce receptov.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie v tieni.

Petržlen je skutočný dvojročný, čo znamená, že listy vytvára iba počas prvého vegetačného obdobia. Ak žijete v chladnom podnebí, nemusí prežiť zimu, ale v miernom podnebí bude petržlen rásť aj druhý rok. Počas tohto obdobia kvitne a rastlina vytvorí semená (ktoré si môžete uložiť) a zomrie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: