Tipy do záhrady

Tipy na správne presádzanie rastliny

Tipy na správne presádzanie rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Možno niektorí z vašich rozkvitnutých priateľov nie sú na správnom mieste a inde vo vašej záhrade by vyzerali krajšie a lepšie. Alebo možno niektoré z vašich rastlín čoskoro vypršia a zúfalo potrebujú presadenie. Presádzanie rastlín môže byť trochu chúlostivé, ale nie je to vôbec ťažké, tu vás naučíme, ako správne presadiť rastlinu, aby bola úspešná

ako transplantovať rastlinu

Prečo presádzať rastliny?

Niektoré rastliny je potrebné presadiť, aby znovu kvitli. Rastliny ako denné ľalie, hostas, pivonky a kosatec fúzatý je potrebné rozdeliť a preto presadiť. Nie je to potrebné každý rok, pravdepodobne každé tri. Týmto rastlinám môže chvíľu trvať, kým sa zotavia, ale je potrebné ich týmto spôsobom omladiť.

Ďalší dôvod na transplantáciu, pomáha šíriť bohatstvo. Možno si všimnete rastlinu, ktorá sa vám naozaj páči a chcete jej mať viac. Rozdelením niektorých z vašich existujúcich rastlín a ich presadením získate okamžite viac dobrej veci.

Tip: Na presádzanie rastliny nepotrebujete luxusný nástroj. Stačí vykopať celú rastlinu a potom ju zasadiť kamkoľvek chcete, pričom dbajte na to, aby ste zachránili dostatok koreňového systému.

Kedy je vhodné presadiť rastlinu?

Moment je všetko. Všeobecným pravidlom je, že ak chcete dosiahnuť najväčší úspech, presádzajte rastlinu skôr, ako zakvitne. Ak vaša rastlina kvitne na jar, presaďte ju skoro, ešte skôr, ako sa okvetné lístky naplnia.

Alebo po dokončení chvíľu počkajte. Ak je vaša skoro kvitnúca rastlina veľmi odolná, môžete ju premiestniť na jeseň. Pre letom rozkvitnuté krásky ich presaďte aj na jeseň.

Pre minimálny šok z transplantácie si tiež vyberte najchladnejšiu časť dňa, buď skoro ráno alebo neskoro popoludní. Leto je v podstate najhoršie obdobie na presádzanie rastlín.

Ako správne presadiť rastlinu

správne transplantovať rastlinu

Všetky záhradné rastliny, ktoré presádzate, zalejte deň predtým, ako ich plánujete odstrániť. Takto sa postaráte o to, že keď príde moment presádzania, bude celá rastlina hydratovaná, korene, listy a všetko. Urobte to s dobrým, hlbokým namočením, aby korene mohli absorbovať čo najviac vody.

Ak presádzate rastlinu, z ktorej ste dostali obnažený koreň, nechajte korene niekoľko hodín namočené vo vedre s vodou.

Presádzajte, keď je zamračené alebo počas chladnejších popoludňajších hodín. To umožní rastline celú noc, aby sa prispôsobila svojmu novému umiestneniu predtým, ako bude vystavená teplu a dennému svetlu. Toto je obzvlášť dôležité pri presádzaní malých rastlín.

Opätovne zalejte rastlinu tesne predtým, ako ju vykopete alebo vytiahnete zo zeme. Pôda obklopujúca koreňový bal by mala byť dobre nasýtená, aby sa pôda pri vykopávaní zo záhrady prilepila ku koreňom. Tým sa zabráni, aby boli korene vystavené suchému vetru.

Odstráňte rastlinu z jej miesta

Ak je rastlina v kvetináči, otočte ju jednou rukou a druhou chyťte rastlinu a pôdu, ktorá spadne, trochu potraste kvetináčom, aby sa pôda uvoľnila a uvidíte, ako rastlina opatrne, kým úplne nevyjde.

Ak je rastlina v priamej pôde, záhradnou lopatou orežte zem okolo rastliny do kruhu, niekoľko centimetrov od stonky, aby ste príliš nepoškodili korene, po dokončení kruhu, choďte zahrabať lopatu a postupne uvoľňujte pôdu smerom nahor, kým nebudete môcť odstrániť rastlinu.

Pokúste sa odstrániť rastlinu z pôdy s čo najväčším množstvom pôdy, nikdy nenechávajte korene vystavené slnku, teplu alebo vetru. Je lákavé vytrhnúť všetky rastliny a umiestniť ich v záhrade tam, kde ich chcete mať, no korene rýchlo vysychajú. Každú rastlinu odstráňte tesne pred výsadbou.

Umiestnite rastlinu na jej posledné miesto

Či už presádzate do črepníka alebo priamo do pôdy, nižšie uvedené kroky sú rovnaké, len majte na pamäti, že ak presádzate črepníkovú rastlinu, musí byť väčšia ako predchádzajúca a nezabudnite na dno umiestniť trochu štrku alebo malých kamienkov, aby ste dosiahli lepší odvod vody.

Pred odstránením rastliny najskôr pripravte miesto, vykopte jamu dvakrát tak širokú, ako je koreňový bal (korene) a aspoň tak hlbokú; týmto spôsobom sa zachová čo najviac koreňového systému.

Pred umiestnením transplantátu do otvoru otvor zalejte vodou. Chcete, aby bola pôda taká nasýtená, že sa zmení na blato. Toto sa niekedy nazýva „združovanie“.

Umiestnite priesadu do jamy, naplňte ju do polovice zeminou a znovu zalejte vodou. Nechajte vodu usadiť pôdu okolo koreňov a potom otvor doplňte zeminou.

Pôdu okolo priesady mierne spevnite, mali by ste uzavrieť vzduchové vrecká v pôde, ale nemali by ste ju stlačiť natoľko, aby ste pôdu zhutnili. Nechajte vodu sedieť namiesto toho, aby ste na ňu šliapali.

Ešte raz zalejte celú rastlinu, listy a všetko. Pravdepodobne to znie ako veľa vody, ale boli by ste prekvapení, koľko vody sa môže odpariť počas procesu výsadby.

Ak je to možné, chráňte nový transplantát pred priamym slnečným žiarením na 3 až 5 dní. Použite tienidlo alebo podoprite dosku pred transplantát, aby ste zabránili priamemu slnku.

Potransplantačná starostlivosť

Prvé dva týždne kontrolujte rastlinu denne. Transplantáty možno bude potrebné zalievať každý deň, ak nie viac.

V závislosti od podnebia a rastliny môže byť potrebné zavlažovanie dvakrát denne, kým sa neusadí. Čím väčšia je rastlina a/alebo čím menší je pomer rastu koreňov k vrcholu, tým viac vody bude potrebovať.

Skontrolujte, či je pôda niekoľko centimetrov od povrchu suchá, aby ste zistili, či je potrebné viac vody. Ak rastlina vädne, ihneď zalejte.

To sa môže zdať extrémne, ale šok z vytrhnutia je pre rastliny stresujúci v každom ročnom období. V letných horúčavách je toto mimoriadne opatrenie nevyhnutné na uľahčenie prechodu vašich transplantátov.

Čo robiť, ak transplantát uschne?

Pri presádzaní rastliny môžete poškodiť korene a stresovať ju. Rastliny, ktoré po presadení vädnú, dostávajú malý transplantačný šok. Okrem toho môže byť rastlina dehydratovaná, pretože jemné korienky, ktoré absorbujú väčšinu vody, sú často poškodené alebo zničené, keď sú rastliny narušené.

Nebojte sa, zvyčajne sa po niekoľkých dňoch vody zdvihnú a vzídu, pokiaľ samozrejme neboli nesprávne presadené alebo rastlina nie je stará, chorá alebo podvyživená.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako bezpečne presadiť strom.

Aby ste transplantátom pomohli zotaviť sa, vyskúšajte tento trik: Pripravte si slabý cukrový roztok obyčajného cukru zmiešaného s vodou a po presadení ním nakŕmte rastlinu, aby ste urýchlili zotavenie.

Tento koktail možno použiť aj ako prevenciu transplantačného šoku, ak sa aplikuje v čase transplantácie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: