Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať stéviu organicky

Ako pestovať a pestovať stéviu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Stévia je veľmi stará tropická rastlina, ktorá, treba povedať, sa práve teraz stáva veľmi módnou. Pôvodom tohto obnoveného záujmu je v podstate silná sladiaca sila niektorých jej druhov. Stévia rebaudiana, o ktorej si povieme v tomto článku, je rastlina so skvelými liečivými vlastnosťami a dobré je, že jej sušené listy sa používajú ako prírodné sladidlo. Pozrime sa, ako organicky zasadiť a pestovať stéviu.

pestovať stéviu

Úvod

Ako som už spomínal v úvode, táto zázračná rastlina rastie v trópoch, hlavne v Južnej Amerike, takže v kontinentálnej či stredomorskej klíme nie je prirodzene prispôsobená, stévia potrebuje na svoj rast slnko, teplo a vlhko všetku svoju slávu. Je však možné ju pestovať, ak je považovaná za jednoročnú rastlinu a zaobchádza sa s ňou so všetkým potrebným rešpektom.

Poschodie

Stévia dobre rastie v neúrodných a kyslých pôdach, ale môže sa vyrábať aj v neutrálnejších pôdach (s pH medzi 6,5 – 7,5 ). Stévia nemôže rásť v zasolených pôdach.

Siatie zo semien

Výsev stévie nie je nevyhnutne najjednoduchším východiskovým bodom, najmä vzhľadom na jej veľmi nízku klíčivosť semien (okolo 25 %), no je to cesta, ktorou som sa rozhodol ísť.

Môžete sa uchýliť k nákupu sadeníc alebo odrezkov, ktoré sa chystáte zasadiť (úprimne povedané, je to oveľa výnosnejšie riešenie). Semená sú veľmi malé a predovšetkým veľmi ľahké, čo neuľahčuje siatie.

Zohnať semená nie je jednoduché v tradičných obchodoch (záhradné centrá, škôlky a pod.), možno je produkt ešte príliš „nový“. Odporúčam vám vyhľadať na internete stránku, ktorá predáva semená v blízkosti vášho regiónu. Alebo sa poraďte v najbližšej škôlke, ak ju nemajú, určite vás budú informovať, kde zoženiete semená.

Pri výsadbe postupujte ako pri každej inej rastline, do debničky naplňte zmes ľahkej zeminy zmiešanú s kompostom a semená umiestnite priamo na povrch. Na zlepšenie kontaktu s kompostom zľahka zhutnite a prikryte veľmi tenkou vrstvou Teraz môžete začať vlhčiť zmes pomocou rozprašovača.

Potrebné podmienky na pestovanie Stévie

Ideálne podmienky na klíčenie sú nasledovné:

  • Teplota približne 20 stupňov
  • Vysoká vlhkosť
  • Potrebuje aspoň 16 hodín denného osvetlenia

Inými slovami, budete musieť pomôcť týmto malým semienkam trochu rásť, na jednej strane pravidelným zahmlievaním sadeníc aspoň dvakrát denne a na druhej strane priniesť si zdroj svetla navyše keďže slnko nesvieti 16 hodín v kuse, ideálne záhradnícka lampa, ale lampa desktop už bude lepší ako nič. Ak všetko pôjde dobre po približne desiatich dňoch, mali by ste vidieť prvé výhonky.

Pestujte stéviu

Nechajte tieto sadenice zväčšiť sa, aby dosiahli asi štyri palce a vytvorili tucet listov. Potom môžete stéviu presadiť do jednotlivých kvetináčov obsahujúcich zmes zeminy, rašeliny a piesku.

Ak ste sa pustili do toho a zasadili ste si stéviu v interiéri, na presádzanie nechajte prejsť posledné mrazy, počkajte, kým sa prostredie zohreje a vyberte svoje rastliny, môžete ich nechať v kvetináčoch alebo presadiť do zeme.

Čím intenzívnejšie je slnko, tým viac olistí Dávajte však pozor, aby pôda za žiadnych okolností nevyschla , pretože toto by bol umieračik pre stéviu. Na nohy rastliny môžete naniesť vrstvu mulča, aby ste ju udržali dlhšie vlhkú.

Koncom leta alebo začiatkom jesene sa s poklesom jasu začnú tvoriť kvety. Potom, keď príde zima, ak je stévia v kvetináči, preneste ju dovnútra, a ak je v zemi, chráňte ju zimným závojom.

V každom prípade dobre ostrihajte, aby boli len 5 až 10 cm nad zemou. Na záver nebojte sa, ak opadnú všetky listy, dôležité je, aby korene zostali v dobrom stave, aby sa rastlina na jar opäť rozbehla .

Násobenie stévie

Stévia sa veľmi ľahko množí, či už odrezkami alebo vrstvením.

Na odrezky vezmite mladé konáriky dlhé asi 10 cm a zasaďte ich do kvetináčov naplnených kompostom. Udržujte ich v tieni a zabezpečte, aby bola pôda vždy vlhká.

Na vrstvenie zahrabte dostatočne dlhú stonku do vedra s nepokosenou zeminou z rastliny a počkajte, kým vyrastie nové. panstvo. Potom ich môžete oddeliť od materskej rastliny a premiestniť do iného kvetináča alebo priamo do pôdy.

Zber a konzervovanie stévie

Listy stévie sa zbierajú podľa potreby, keď dosiahnu veľkosť v dospelosti. To je možné pri pestovaní v kvetináčoch v interiéri alebo v jeho prirodzenom prostredí.

Ak pestujete stéviu ako jednoročnú, uprednostňuje sa jeden zber koncom leta.

Potom úrodu stévie vysušte na slnku. Keď sú suché, rozdrvte stéviu, kým nebude prášok.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tekutý purín, bioprípravky na starostlivosť o rastliny, ako ich vyrobiť a aplikovať.

Uchovávajte ich mimo dosahu vlhkosti tak dlho, ako to bude potrebné. Je vhodné skladovať ho v sklenených nádobách s uzáverom.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: