Starostlivosť o rastliny

Ako organicky bojovať proti baníkom

Ako organicky bojovať proti baníkom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Začínajú listy vašej rastliny vyzerať ako biele alebo hnedé čmáranice? Ak áno, larvy listonožcov môžu tvrdo pracovať. Tieto drobné larvy prežúvajú tunely vo vnútri listov, čím vytvárajú výraznú komplexnú sieť poškodenia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako bojovať proti listotvorcom a ako zabrániť ich výskytu na našich rastlinách.

bojový baník listov

Čo jedia baníkovce?

Vnútorné šťavnaté pletivá listov sú náchylné na poškodenie listami, ale uprednostňujú listovú hmotu, ktorá má menej celulózy.Hoci môžu žuť žilu listu, aby sa dostali k viacerým listom na druhej strane, majú tendenciu ignorovať žily v prospech sladších a mäkších rastlinných tkanív.

Niektoré konkrétne druhy listonožcov sa rozhodli byť neuveriteľne selektívne. Skvelým príkladom je citrónovník. Títo baníci na citrusových stromoch nemusia spôsobiť rozsiahle poškodenie samotného stromu, ale nechávajú otvorené cesty pre rast húb alebo baktérií na listoch.

Pre farmárov môže toto poškodenie spôsobiť, že časti alebo všetky ich plodiny nebudú predajné. Napríklad poškodenie listom špenátu spôsobuje, že listy sú nechutné a potenciálne nebezpečné na konzumáciu.

Tento škodca sa však neobmedzuje len na jedlé rastliny. Existuje dubový a topoľový listonoh a buxusový list je bežný v živých plotoch. Na poškodenie sú náchylné aj rôzne kvitnúce rastliny.

Aj keď vo väčšine prípadov poškodenie listnatcom rastlinu nezabije, pokiaľ nie je silne napadnuté, môže to byť nevzhľadné a potenciálne vstupnou bránou pre prístup k rastline plesňovým alebo bakteriálnym chorobám. Ak sú vaše rastliny zdravé, mali by prežiť útok listonoha.

Ako bojovať proti baníkom na listoch

kontrola leafmineru

Organická kontrola baníkov

Jedným z najťažších aspektov, ako sa zbaviť baníkov na listoch, je to, že insekticídy sa často nedokážu dostať k larvám. Pri ochrane v medziach listu môže byť skutočná fuška zistiť, ako sa s nimi vysporiadať.

Roztoky v spreji majú preto obmedzený účinok. Avšak dôkladné potiahnutie všetkých povrchov rastlín neemovým olejom má určitý účinok.Neem nielen aktívne oplodňuje rastlinu, ale prírodný azdirachtín v oleji môže opakovaným postrekom pomaly zabíjať larvy.

Aplikácia bacillus thurigiensis, tiež známy ako BT, môže tiež pomôcť pri niektorých problémoch s larvami. Táto baktéria, ktorá je dostupná vo forme prášku alebo spreja, otrávi larvy listonoha, ak s ňou prídu do kontaktu.

V najhorších prípadoch zamorenia môže byť užitočný produkt na báze spinosadu. Keď spinosad vsiakne do povrchu listov, otrávi larvy listonoha vo vnútri. Rovnako ako všetky tieto produkty však na ich fungovanie môže byť potrebných viacero aplikácií.

Rozsievková zemina zabíja baníkov, ale vo veľmi obmedzenom množstve. Podobne ako spreje, aj prach, ako je kremelina, je menej účinný pri likvidácii lariev listonoha, pretože larvy s ním neprichádzajú do kontaktu.

Môže sa však nasypať nasucho na povrch pôdy pod rastlinou a poprášiť povrch listov rastliny. Vychádzajúce larvy, ktoré sa pripravujú padnúť na zem, aby sa zakuklili, sa s ním môžu dostať do kontaktu. Kremelina pôde neublíži, iba baníkom!

Manuálne ovládanie

Prvý krok pri kontrole životného prostredia je v skutočnosti najjednoduchší. Ak vidíte list, v ktorom sa zdá, že sa v ňom ukrýva listonoh, palcom a ukazovákom zaštipnite pozdĺž stôp. Týmto spôsobom sa vám možno podarí zabiť larvy v liste.

Zdravé rastliny sú najmenej poškodené týmito malými žuvacími škodcami, takže najlepšou možnosťou je zabezpečiť, aby boli vaše rastliny zdravé. Uistite sa, že svoje rastliny pravidelne hnojíte. Udržujte ich dobre orezané a poskytnite im kompost alebo inú dobrú pôdu, v ktorej môžu rásť. Zdravé rastliny sú šťastné.

Biologická kontrola

Do hry vstupuje aj užitočný hmyz. Niektoré druhy háďatiek zabíjajú kukly listonohých v pôde. Pridaním niektorých užitočných háďatiek do pôdy pomôžete eliminovať tie, ktoré sa nikdy neobjavia ako dospelí.

Konkrétny druh parazitickej osy, parazitická listová mucha (Diglyphus isaea), sa stretne s larvami, keď sú na ich stopách. Tieto drobné osy kladú vajíčka do lariev listonohých. Keď sa vajíčka vyliahnu, larvy sa skonzumujú zvnútra a sú pre človeka neškodné!

Ako predchádzať lupičom

Existuje niekoľko rôznych možností, ako zabrániť tomu, aby rôzne druhy múch a molí, ktoré produkujú listonohy, v budúcnosti spôsobovali škody.

Používanie plávajúcich krytov rastlín môže pomôcť zabrániť tomu, aby dospelé muchy dosiahli vaše rastliny. Ak sa nemôžu dostať k rastline, nemôžu klásť vajíčka. A ak nedokážu naklásť vajíčka, baníci nemôžu zanechať stopy!

Riešením sú aj žlté lepkavé pasce. Jednoducho ich zaveste v blízkosti rastlín alebo na rastliny, kde je pravdepodobné poškodenie listonohom. Dospelé muchy a mole sa na ne nalepia a zomrú.

Niektoré druhy listonohých dobre reagujú na feromónové pasce. Riadenie citrusových listov je možné dosiahnuť napríklad použitím týchto nástrah ISCA. Feromóny priťahujú dospelých jedincov do pasce, uviaznu v nej a uhynú.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako organicky bojovať proti múčnatke vatovej.

Skrátka, aj keď baníci nie sú koncom sveta, spôsobujú dosť škaredé škody a môžu zničiť vašu zeleninu. Dúfame, že ste teraz lepšie pripravení vysporiadať sa s týmito malými hrozbami.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: