Záhradné plodiny

Kôpor pestujte, pestujte a zberajte organicky

Kôpor pestujte, pestujte a zberajte organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kôpor je samosejivá letnička s perovito zelenými listami. Používa sa najmä do polievok a dusených pokrmov alebo na nakladanie. Naučte sa organicky pestovať a pestovať kôpor, ako zbierať úrodu a potrebnú starostlivosť.

pestovať kôpor

Úvod

Ak pestujete kôpor na morenie, pestujte ho každých pár týždňov až do polovice leta, aby ste zaistili stabilné zásoby do začiatku zberu.

Ak chcete vytvoriť trvalú záplatu kôpru, dovoľte niekoľkým rastlinám každý rok vykvitnúť a vysadiť semená; tak budete mať veľa skorého kôpru na začiatok sezóny.

Kôpor priťahuje do vašej záhrady užitočný hmyz, ako sú osy a iný dravý hmyz, a je hostiteľskou rastlinou pre húsenicu motýľa lastovičníka čierneho.

Kedy zasadiť kôpor

Semená kôpru by ste mali zasiať priamo do záhrady (kôpor má koreňový koreň, takže ako mrkva sa dobre nepresádza) po pominutí hrozby mrkvy.jarný mráz. Skontrolujte dátumy miestnych mrazov.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov klíčenia by teplota pôdy mala byť medzi 15 a 21°C. Sadenice by sa mali objaviť o 10 až 14 dní.

Kôpor vysádzajte každé dva týždne až do polovice leta, aby ste zabezpečili stály prísun až do jesene.

Výber a príprava miesta výsadby

Kôpor sa pestuje na plnom slnku. Vyberte si miesto s pôdou, ktorá dobre odvodňuje a je bohatá na organické látky. V ideálnom prípade by pH pôdy malo byť medzi mierne kyslým a neutrálnym.

V záhrade zasaďte kôpor ku klíčkom alebo cibuli, no držte ho ďalej od mrkvy. Viac informácií o spoločnej výsadbe nájdete tu.

Uistite sa, že sa kôpor ukryje pred silným vetrom, pretože ho môže ľahko odfúknuť.

Požiadavky kôpru na vodu a slnečné svetlo

Kôpor, ktorý pochádza z juhozápadnej Ázie, je rastlina milujúca slnko, ktorá si užíva teplé vegetačné obdobie. To však neznamená, že je horúco. Kôpor, podobne ako koriandr, kvitne ľahko v najhorúcejších mesiacoch.

Pri výsadbe sa snažte umiestniť ho na miesto, ktoré má 6-8 hodín slnečného svetla denne.

Ak žijete v teplejšom podnebí, skúste zasadiť kôpor na tienistejšie miesto. Možno zistíte, že dosiahnete lepšie výsledky. Následná výsadba každých pár týždňov vám tiež poskytne čerstvú trávu predtým, ako pôjde na siatie.

Počas najteplejšej časti leta neustále polievajte rastliny, ale kôpor vo všeobecnosti nepotrebuje veľa polievania.

Ak pôda v blízkosti rastlín zostane počas vegetačného obdobia nenarušená, samonásevný charakter rastliny zabezpečí nové rastliny v budúcom roku.

Ako pestovať kôpor

zasiať kôpor

Je možné nájsť sadenice kôpru, ale kôpor sa nerád presádza, preto je lepšie sadiť zo semena.

Semená kôpru vysejte 1 cm hlboko a 20 cm od seba. Semená zasypte zeminou a zalejte rozprašovačom, aby ste ich vodou nestratili. Vždy udržujte pôdu vlhkú.

Po 10 až 14 dňoch by sa v pôde mali objaviť mladé rastliny kôpru. Počkajte ďalších 10-14 dní, potom rastliny prerieďte aspoň na 40 cm od seba (ak už nie sú od seba dostatočne vzdialené).

Ako pestovať kôpor

Počas vegetačného obdobia rastliny hojne polievajte a dbajte na to, aby príliš nevyschli.

Ak chcete zabezpečiť čerstvý prísun kôpru počas celej sezóny, pokračujte v zasievaní semien každých pár týždňov. Pre dlhý zber nedovoľte, aby na rastlinách rástli kvety.

Ak sa kôpor nechá zasiať a pôda nie je príliš narušená, je pravdepodobné, že na budúcu jar sa objavia ďalšie rastliny kôpru.

Môžete pestovať kôpor z odrezkov?

pestovanie kôpru z odrezkov

Často nemyslíme na to, že si vezmeme odrezky kôpru na pestovanie nových rastlín, ale je to veľmi jednoduché. Odrezky kôpru zakorenia vo vode pomerne rýchlo a možno ich presadiť do kvetináčov asi za 2-3 týždne. Čerstvý kôpor vyrastie z odrezkov.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov vyberte nový zdravý výhonok, vložte ho do pohára s vodou a nechajte v tieni. Z každej stonky kôprovej rastliny, ktorá sa zakorení, sa vyvinie nová samostatná rastlina.

Ako zberať kôpor

zber kôpru

Vedieť, kedy zbierať kôpor je dôležité, ale existujú rozdiely v názoroch na to, kedy je to potrebné.

Zber kôpru je otázkou času a pomocou ostrých nožníc. Čerstvý kôpor sa nedá uchovávať dlho pred zvädnutím, preto je najlepšie zbierať ho, keď je to potrebné.

Zeleň kôpru je možné zbierať hneď, ako rastlina dostatočne vyrastie, aby mala 4 alebo 5 listov.

Kôpor má najlepšiu chuť, ak sa zbiera práve vtedy, keď kvety začínajú kvitnúť. Je to preto, že listy majú najvyššiu koncentráciu olejov.

Niektorí sa však domnievajú, že mladé listy majú najlepšiu chuť, čo znamená, že ich treba zbierať skoro a často. Zbierajte kôprovú zeleň hneď ráno, aby ste mali najlepšiu chuť

Uistite sa, že zalievate svoju rastlinu kôpru deň pred alebo v deň zberu. Rastlinu to hydratuje a listy vyčistí, takže po zbere listov to už nebudete musieť riešiť.

Ak necháte vyrásť niekoľko listov, umožní rastline zdravšie rásť.

V zbere môžete pokračovať, kým nezačnú kvety. V skutočnosti, čím viac zozbierate rastlinu v prvých dňoch rastu, tým viac sa kvitnutie oneskorí.

Choroby a škodcovia

Rastlinu príliš veľa vecí netrápi. Problémom môže byť pestovanie červených listov mrkvy, preto by sa kôpor nemal vysádzať v blízkosti rastlín mrkvy.

Plyňa na listoch a peronospóra môžu tiež niekedy postihnúť rastlinu. Striedanie plodín, neprepĺňanie a vyhýbanie sa nadmernému hnojeniu môže pomôcť vyriešiť tieto problémy.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať palinu organicky.

Kôpor láka lienky, ktoré sa živia voškami. Kôpor má tendenciu priťahovať lienky aj čipky. Obaja radi jedia vošky, takže výsadba kôpru v blízkosti niektorých bylín a zeleniny môže pôsobiť ako prírodný insekticíd.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: