Záhradné plodiny

Ako pestovať citrónovú verbenu (Lemon verbena) organicky

Ako pestovať citrónovú verbenu (Lemon verbena) organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Verbena citrónová je aromatická a liečivá rastlina, okrem chuti a vône sa vyznačuje drevnatými stonkami na báze rastliny, ktorá meria až 1,20 m. Listy sú jemne zelené, presadené o 3-4 pozdĺž stoniek. Citrónová verbena vydáva citrónovú vôňu, keď sa listy pokrčia. Jej kvety sú v klasoch, no nie pre jej krásu pestujeme túto slávnu rastlinu nazývanú aj citrónová tráva, ale samozrejme, že sa používa v kuchyni. V tomto článku vás naučíme, ako pestovať citrónovú verbenu organickým a prírodným spôsobom, tiež sa dozviete, ako zasadiť citrónovú verbenu zo semien, ako sa o ňu starať a ako ju zbierať a uchovávať.

pestovať citrónovú verbenu

Zhrnutie

 • Botanický názov: Aloysia citrodora
 • Čeľaď: Verbenaceae - Verbenaceae
 • Cyklus: trvalá rastlina
 • Odolnosť: Rustikálne
 • Listi: Listnaté
 • Expozícia: Slnko - čiastočný tieň
 • Pôda: Vlhká, ľahká a chladná
 • Zvyk rastu: Drevitý - ker
 • Pôvod: Južná Amerika, Čile, Peru, Argentína a Uruguaj

Špeciálne vlastnosti a výhody citrónovej verbeny

 • Zdravie a výživa: antineuralgické, antispazmodické, upokojujúce, tráviace, sedatívne, diuretické, stimulanty, bolesti žalúdka.
 • Vitamín: Nie je veľmi bohatý na účinné látky. Vitamín K a obsahuje esenciálny olej.
 • Toxické: Nie
 • Medonosná rastlina: nie
 • Odolnosť proti chladu: -18°C
 • Údržba: jednoduchá
 • Výška: do 1,20 m
 • Striedanie plodín: Verbena citrónová môže zostať na svojom mieste 5 až 6 rokov.

Ako zasiať semená citrónovej verbeny?

Verbena citrónová alebo verbena citrónová si vyžaduje postupný výsev, ale najmä umiestnenie vo vyhrievanom prístrešku počas prvých 2 zím. Pozrime sa, ako zasadiť citrónovú verbenu:

Najprv musíme pripraviť pôdu na kultiváciu; zmiešajte zmes kompostu, rašeliny, zeminy a piesku v rovnakých častiach. Potom rozsypte semená citrónovej verbeny do malých škatúľ alebo do stredných 10 - 15 cm kvetináčov.

Umiestnite semená (niekoľko semien na kvetináč) a prikryte ich zeminou. Sadenice umiestnite na denné svetlo a pri teplote okolo 20°C. Z tohto dôvodu by sa citrónová verbena mala začať siať na jar.

Pokračujte v pravidelnom zalievaní, ale mierne a nádobu nepolievajte. Polievať by ste mali až vtedy, keď je pôda úplne suchá, ak vidíte, že je ešte mokrá, počkajte niekoľko dní.

Keď naše rastliny citrónovej verbeny vyklíčia, mali by sa preriediť, čo znamená odstrániť najslabšie sadenice a ponechať si len tie najsilnejšie Keď rastliny dosiahnuť výšku aspoň 10 cm je čas, kedy ich možno presadiť, či už do väčšieho črepníka alebo priamo do záhradnej zeminy.

Ako zasadiť citrónovú verbenu alebo citrónovú verbenu?

Pripravte pôdu na výsadbu; Uvoľňuje pôdu, aby sa rozložila, v polovici výšky lopaty, v hĺbke približne 15 – 20 cm. Umiestnite niekoľko kamienkov alebo štrku na dno jamy, aby ste zabezpečili dobrý odtok vody.

Zlepšite pôdu zeminou, pieskom a kompostom. Umiestnite rastliny citrónovej verbeny do jamy a zakryte korene touto zmesou, ihneď zalejte veľkým množstvom vody, ale dávajte pozor, aby sa nerobili kaluže.

Pripravte otvory o maximálnej hĺbke 15 až 20 cm a vo vzdialenosti 30 cm medzi každá rastlina Nezabudnite pestovať alebo presádzať popoludní, keď slnko nie je také silné, pomôže to zotaveniu rastliny.

Rozmnožte rastlinu citrónovej verbeny odrezkami

Verbena citrónová alebo verbena citrónová sa môže rozmnožovať odrezaním stoniek. Výnosy začiatkom leta

Odrežte bylinný konár, teda nie v drevnatej (drevenej) časti konárov. Vyberajte stonky zospodu a čo najmladšie, ktoré merajú od 10 do 15 cm.

Odstráňte všetky spodné listy a nechajte 4 alebo 5 na hornej časti a urobte krížový rez na spodnej časti stonky, pomáha to ľahšie sa formovať korene.

V kvetináči s priemerom 15 cm zmiešajte zeminu, rašelinu a kompost. Stonku zasaďte 2-3 centimetre hlboko, potom zalejte.

Na rastlinu a črepník umiestnite priehľadné plastové vrecko. Pevne zatvorte, toto je dusivá plodina. Keď štep vytvorí nové listy, vyberte vrecko a udržujte ho vlhké, ale bez prebytočnej vody. Keď sa dobre rozvinú, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča, ale nezabudnite to urobiť na jar.

Zber a skladovanie citrónovej verbeny

Ideálny čas na zber citrónovej verbeny alebo citrónovej verbeny je jar, pred kvitnutím.

Na uchovanie zozbierajte listy a vysušte ich na suchom a tmavom mieste. Keď sú úplne suché, vložte ich do papierového vrecka alebo vzduchotesnej sklenenej nádoby. Chráňte ich pred svetlom a vlhkosťou.

Údržba citrónovej verbeny

Verbenu citrónovú pravidelne zalievajte, pretože pôda v kvetináčoch rýchlo vysychá. Začiatkom leta môžete pridať kompost na obohatenie pôdy.

Akonáhle hrozia mrazy, prineste svoju rastlinu citrónovej verbeny dovnútra. Bude to pekné vo svetlej, ale chladnej miestnosti. Miernejšie regióny si môžu dovoliť nechať ho vonku a v prípade poklesu teploty ho zakryť zimným závojom.

Verbena citrónová vyžaduje omladzovací rez koncom zimy, predtým ako ju vynesiete von. Vtedy ho skráťte na 20 cm. Nezabudnite odstrániť odumreté konáre, ktoré oslabujú rastlinu.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať manzanillu organicky.

Konce vyčnievajúcich stoniek môžete pravidelne zastrihávať, aby ste výhonok viedli do kompaktného kríka.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: