Záhradné plodiny

Ako pestovať rozmarín v interiéri a v kvetináčoch

Ako pestovať rozmarín v interiéri a v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rozmarín môže byť skvelou bylinkou na pestovanie v interiéri, takže si ho môžete užívať po celý rok. Poviem vám, že rozmarín nie je také jednoduché pestovať v interiéri ako iné bylinky. S trochou cviku však možno zistíte, že táto bylinka je presne to, čo ste hľadali, aby ste ju pridali do svojej vnútornej bylinkovej záhrady. Naučte sa pestovať rozmarín v interiéri.

pestovanie rozmarínu v interiéri a v kvetináčoch

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť na pestovanie rozmarínu v interiéri:

Pri pestovaní rozmarínu v interiéri možno budete potrebovať niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu vytvoriť správne pestovateľské prostredie. Prvou položkou je pestovateľské svetlo. Môžete tiež použiť LED svetlá.

Ak vo svojom dome nemáte dostatočne slnečné miesto, rozmarín možno bude musieť doplniť svoje potreby osvetlenia pestovateľským svetlom.

V tomto prípade sa uistite, že máte miesto, kde si rastlina môže sadnúť na rovný povrch a kde má svetlo zavesené nad hlavou.

Môžete zavesiť policu nad stôl alebo investovať do drôtenej špajzovej police. Jediné ďalšie položky, ktoré budete potrebovať na pestovanie tejto rastliny, sú dobre odvodnený kvetináč a rozprašovacia fľaša.

Voľba správneho kvetináča zmení váš pestovateľský zážitok a fľaša s rozprašovačom pomôže vytvoriť správnu vlhkosť okolo rastliny.

Ak sa rozhodnete pestovať rozmarín v interiéri, je dobré sa uistiť, že si vytvoríte najlepšie podmienky na pestovanie vo svojom dome predtým, ako investujete príliš veľa.

Podmienky pestovania rozmarínu v interiéri

Ak by ste chceli, aby táto krásna bylinka zdobila váš domov, budete jej musieť poskytnúť vhodný priestor na pestovanie. Hlavné, čo rozmarín potrebuje, je dostatok slnečného svetla, vhodná pestovateľská nádoba, vhodná pôda a vhodná teplota.

Rozmarín potrebuje asi osem hodín slnečného svetla denne. Ak nemáte vo svojom dome slnečné miesto, ktoré môže poskytnúť celé alebo časť tohto slnečného svetla, môžete bylinku pestovať pod pestovateľským svetlom.

Môže sa používať na plný úväzok alebo na doplnenie osvetlenia, ktoré vaša pestovateľská oblasť nemôže poskytnúť. Majte na pamäti, že pri použití pestovateľských svetiel potrebuje vaša rastlina pod nimi dvakrát toľko času.

Na každú hodinu slnečného svetla, ktorú dokončíte, potrebuje vaša rastlina dve hodiny pod osvetlením. Ak pestujete burinu na plný úväzok pod pestovateľskými svetlami, namiesto ôsmich hodín slnečného svetla bude potrebovať šestnásť hodín pod svetlami.

Keď máte správne osvetlenie, je čas porozprávať sa o nádobe a pôde. Vyberte nádobu, ktorá má vhodný drenážny otvor. Pôda by mala tiež rýchlo odtekať.

Odporúča sa zvoliť piesčitý alebo bahnitý typ pôdy kvôli jej rýchlemu odvodneniu. Rozmarín nemá rád mokré korene.

V skutočnosti rastlina absorbuje vlhkosť cez listy. Ideálne je mať pôdu, ktorá dokáže rýchlo odstrániť vodu z koreňov.

Napokon, rozmarín by sa mal pestovať pri teplotách od 10 do 27 stupňov Celzia. Uistite sa, že rozmarín umiestnite ďalej od vykurovacích telies alebo prievanu, ktoré by mohli spôsobiť kolísanie teplôt mimo tohto rozsahu.

Zabezpečením týchto základných potrieb na mieste pestovania dávate svojmu rozmarínu tú najlepšiu príležitosť prekvitať vo vašom dome.

Ako pestovať rozmarín v interiéri

Je niekoľko spôsobov, ako pestovať rozmarín v interiéri. Môžete si priniesť zrelú rastlinu, ktorú máte vonku, zobrať odrezok zo zrelej vonkajšej rastliny a vytvoriť novú rastlinu alebo pestovať rozmarín zo semien.

Pestovanie rozmarínu zo semien je pravdepodobne najkomplikovanejšia a najmenej výnosná možnosť zo všetkých. Popíšem ich však všetky a nechám na vás, aby ste sa rozhodli, ktorá metóda je vaša preferovaná.

Rozmnožujte rozmarín odrezkami

odrezky rozmarínu

Začnime s najjednoduchšími metódami pestovania rozmarínu. Prvým spôsobom je vypestovať si túto bylinku z odrezku.

Pomocou nožníc odstráňte kúsok zrelej rastliny. Nechajte aspoň jeden alebo dva centimetre na spodnej časti rastliny, aby lístie mohlo znovu rásť.

Odrezok by mal byť dlhý asi 15 centimetrov. Odstráňte lístie zo spodnej časti odrezku a vložte ho do pohára s vodou.

Myšlienka je taká, že odrezok je na dne ponorený vo vode. Zvyšok by mal vyčnievať z nádoby.

Približne do mesiaca by sa mal odrezok zakoreniť. Keď to uvidíte, presaďte odrezok do nádoby s dobre priepustnou pôdou.

Presádzanie rastliny rozmarínu

transplantovať rozmarín

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako pestovať rozmarín v interiéri, je priniesť zrelú rastlinu do interiéru. Na presádzanie zvoľte chladnejšiu dennú dobu a niekoľko hodín pred presadením rastlinu zalejte.

Rozmarín odstráňte z pôdy, pričom dbajte na to, aby bol koreňový systém čo najviac neporušený. Presaďte ho do nádoby s dobrou drenážou a kvalitnou zeminou.

Premiestnite rastlinu na tienisté miesto pod strom. Rastlinu stále zalievajte a nechajte ju tam tri až štyri dni.

Po tomto období odpočinku premiestnite rastlinu na ďalšie tri dni na ešte viac zatienené miesto. Rastlinu môžete umiestniť pod prístrešok pre auto alebo krytú verandu.

Po troch dňoch preneste rastlinu do interiéru a starajte sa o ňu ako o každú izbovú rastlinu rozmarínu.

Skvelý spôsob, ako pomôcť vašej rastline rozmarínu aklimatizovať sa, keď je vnútri, je umiestniť okolo nej plastové vrecko. To pomáha vytvoriť malý skleník.

To pomôže rastline lepšie udržať vlhkosť a udržiavať správnu úroveň vlhkosti v okolí rastliny, keď sa prispôsobí pobytu v interiéri.

Zasiať semienka rozmarínu

Posledný a najťažší spôsob pestovania rozmarínu je zo semien. Dôvod, prečo je pestovanie rozmarínu zo semien také ťažké, je ten, že semeno je známe svojou nízkou klíčivosťou.

Začnite tým, že naplníte črepník hlinitou pôdou, ktorá dobre odteká. Zasaďte štyri alebo päť semienok do kruhovej pestovateľskej nádoby. Ak pestujete rozmarín v dlhej nádobe, môžete ho zasadiť aj viac.

Zasaďte ich jeden centimeter hlboko do zeme. Semená zľahka prikryte zeminou a nádobu zabaľte do plastu, aby ste pomohli udržať vlhkosť.

Semená by mali rásť aj na teplom mieste. Nádoby môžete umiestniť aj na pestovateľskú podložku, aby ste zabezpečili, že semená dostanú dostatok tepla.

Akonáhle semená vyklíčia, je čas pridať svetlo. Rastliny môžete umiestniť na slnečné miesto alebo pod pestovateľské svetlo.

Nebuďte sklamaní, ak máte nízku klíčivosť. Preto si na začiatku zasadil toľko semienok.

Keď začnú rásť sadenice, rozhodnite sa, ktoré rastliny sú najsilnejšie. Pomocou nožníc odstrihnite zvyšok v jednej rovine so zemou. Ak použijete okrúhlu nádobu, budete potrebovať iba jednu rastlinu na nádobu.

Teraz máte tri rôzne spôsoby, ako začať pestovať rozmarín v interiéri. Je čas naučiť sa, ako sa správne starať o rastliny.

Starostlivosť o rozmarín v interiéri

vnútorná starostlivosť o rozmarín

Rastliny rozmarínu majú špecifické potreby, ktoré musia byť splnené, aby sa tejto rastline darilo v interiéri. Byliny potrebujú vodu, vlhkosť, hnojivo, dostatočnú cirkuláciu vzduchu a v prípade potreby by sa mali presadiť.

Na starostlivosť o rozmarín použite metódu hlbokého zavlažovania. Umiestnite rastlinu do kuchynského drezu a postupne aplikujte vodu, kým nevytečie z dna nádoby.

Pred umiestnením späť na miesto rastu nechajte rastlinu v umývadle, aby dokončila odvodnenie. Keď sa zdá, že pôda je suchá, vložte prst vedľa rastliny.

Ak je pôda suchá po prvý kĺb, je čas na ďalšie zavlažovanie. Ak nie, počkajte na ďalší deň.

Rozmarín treba prihnojovať od jari do jesene. Použite univerzálne hnojivo a aplikujte ho raz za mesiac.

Niektorí záhradkári si neuvedomujú, že z rozmarínu môže vyrásť väčšia rastlina. Niektoré dorastajú do výšky až meter a pol.

Pri pestovaní buriny v interiéri možno nebudete chcieť takú veľkú rastlinu. Neboj sa. Namiesto toho, keď rastlina začne prerastať svoju pestovateľskú nádobu, presaďte ju do väčšej nádoby.

V čase presádzania orežte korene rastliny na tretinu ich pôvodnej veľkosti. Pridajte čerstvú pôdu a zasaďte do novej nádoby.

Je tiež vhodné pestovať rozmarín v miestnosti, ktorá má ventilátor, pretože to pomáha zvýšiť prúdenie vzduchu okolo rastliny. Táto bylina je náchylná na hubové choroby, čo im môže pomôcť udržať ich na uzde.

Posledná vec, ktorú by ste mali urobiť pri starostlivosti o rozmarín, je poskytnúť mu trochu vlhkosti. Musí sa udržiavať rovnováha, pretože ak je zabezpečená príliš vysoká vlhkosť, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa rastlina nakazí múčnatkou.

Preto by ste sa mali vyhýbať pestovaniu rozmarínu v prirodzene vlhkých miestnostiach vášho domova, ako je napríklad kúpeľňa.

Mali by ste však mať po ruke fľašu s rozprašovačom vody, ktorou rastlinu raz týždenne postriekate. Pomôže to udržať úroveň vlhkosti tam, kde má byť.

Škodcovia a choroby, ktoré môžu ovplyvniť rozmarín v interiéri

Pri pestovaní rozmarínu v interiéri je potrebné si uvedomiť niekoľko škodcov a chorôb. Najčastejšími škodcami, ktorí napádajú rozmarín vo vnútornom prostredí, sú vošky a molice.

Dobrou správou je, že sa ľahko liečia. Ak spozorujete príznaky niektorého z týchto škodcov, postriekajte rastlinu insekticídnym mydlom.

Oidium je hlavná choroba, ktorá postihuje rozmarín v interiéri. Tomuto ochoreniu sa môžete vyhnúť tak, že v rastline zabezpečíte správnu cirkuláciu vzduchu a vyhýbate sa nadmernej vlhkosti.

Rastlinu môžete ošetriť aj fungicídom ako preventívne opatrenie a na pomoc pri liečbe akýchkoľvek príznakov choroby na vašej rastline.

Uvedomte si tieto potenciálne problémy a aj keď sú nimi postihnuté vaše rastliny, môžete ich ošetriť skôr, ako dôjde k väčším škodám.

Ako zberať rozmarín

zber rozmarínu

Nezbierajte svoje rastliny rozmarínu, kým nie sú dobre založené. Keď dozrejú a odkvitnú, môžete ich zbierať kedykoľvek.

Čím častejší zber, tým zdravšia rastlina. Pomocou nožníc odstrihnite z rastliny vetvičky dlhé dva až štyri palce.

Nestrihajte príliš blízko pri zemi, inak rastlina nebude schopná dorásť. Keď skončíte so zberom, bylinku môžete použiť čerstvú alebo ju vysušiť na neskoršie použitie.

Rozmarín ste pestovali od začiatku do konca. Táto bylina si vyžaduje viac starostlivosti ako iné bežné bylinky.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať levanduľu ekologicky.

Táto práca navyše stojí za to, keď vezmete do úvahy lahodnú chuť, ktorú rastlina poskytuje.Ak potrebujete krásnu bylinku na ozdobenie vášho domova, z ktorej môžete pravidelne variť, zvážte pridanie rozmarínu do vašej vnútornej bylinkovej záhrady.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: