Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať kapustu ekologicky

Ako pestovať a pestovať kapustu ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kapusta (Brassica oleracea var. oleracea) je jednou z mojich najobľúbenejších plodín v chladnom počasí, ktoré pestujem v mojej záhrade. Tento záhradný obrie chrumkavý chrumkavý chrumkavý záhradný obrie je nadčasovou klasikou, ktorá, zdá sa, nikdy nezostarne. Naučte sa pestovať kapustu ekologicky a všetku starostlivosť o ňu.

pestovať kapustu

Táto rastlina sa môže zdať jednoduchá, no má čo ponúknuť. Niet pochýb o tom, že je to rastlina, ktorá sa dá zasadiť do záhrady a našťastie sa veľmi ľahko pestuje.

Ako pestovať kapustu

Výsev semien kapusty

Semená kapusty možno zasiať aj priamo na mieste, len čo sa na jar dá pôda spracovať a nehrozia žiadne riziká a mráz.

Môže sa tiež vysievať opakovane počas sezóny pre nepretržitý zber, hoci rastliny môžu potrebovať zvýšenú starostlivosť a ochranu, aby prežili letné horúčavy.

Semená kapusty zasiate do riadkov vzdialených od seba asi 30 cm a semená umiestnite do malých otvorov hlbokých maximálne 1 cm, ihneď zasypte zeminou a vodou, ak to dokážete rozprašovačom v spreji aby ste silou vody neodstránili semená z pôdy.

Tenké sadenice, keď sú vysoké asi 15 cm. To znamená odstrániť tie rastliny, ktoré rástli príliš blízko pri sebe a vyzerajú ako slabé alebo podrastené, pričom tie najlepšie vyzerajúce ponechajú v úrode.

Pestovanie zo sadeníc (transplantácia)

Najlepší spôsob, ako ich pestovať, je pestovať zo sadeníc, počnúc prvými rastlinami na jar, 8-10 týždňov pred posledným očakávaným mrazom, aby ste mohli zberať skôr, ako bude leto príliš horúce.

Presádzajte do záhrady, keď sú rastliny vysoké 10 cm, alebo 2-4 týždne pred posledným mrazom, pričom medzi každou rastlinou ponechajte 30-40 cm.

Pri jesennej výsadbe začnite letné semená 12 až 14 týždňov pred prvým očakávaným mrazom a presaďte do záhrady, keď budú rastliny vo veku 4 až 6 týždňov.

Jeseň je vhodný čas na pestovanie kapusty, pretože tieto mrazuvzdorné plodiny majú tendenciu zlepšiť chuť po vystavení ľahkým mrazom.

Kapusta by sa mala sadiť na plnom slnku, v dobre priepustnej pôde obohatenej organickou hmotou.

Ako hnojiť kapustu

Keďže kapusta veľa žerie, je dôležité pred výsadbou zapraviť do záhona veľa hnoja alebo kompostu.

Pred zasadením semien alebo priesad pomocou záhradnej vidličky premiešajte niekoľko centimetrov kompostu alebo odležaného hnoja a dôkladne zalejte vodou.

Môžete tiež skúsiť pridať doplnok pôdy bohatej na dusík, ako je krvná múčka.

Na druhej strane je dôležité zabezpečiť primeraný rozsah pH, ideálne je 6,5-6,8. Udržiavanie pH pôdy nad 6,8 pomôže predchádzať koreňom kapusty, bežnej chorobe kapusty, ktorej sa darí v kyslých pôdach.

Pokračujte v poskytovaní dusíka rastúcim rastlinám, najmä keď sa začnú tvoriť hlávky. Aplikujte kompost každých pár týždňov, použite tekuté organické hnojivo alebo aplikujte domáce tekuté hnojivo, ako je čaj z kostihoja, ktorý sa vyrába namáčaním listov kostihoja vo vode na niekoľko dní, aby sa extrahovali živiny.Tu sa dozviete, ako vyrobiť a používať kostihojovú kašu.

Základná starostlivosť

Jednou z vecí, na ktorú si treba dávať pozor pri pestovaní kapusty, je štiepanie hláv, ktoré môže byť spôsobené silným dažďom, často po období suchého počasia.

K štiepeniu dochádza, keď korene naraz absorbujú príliš veľa vody a pletivo listov sa rýchlo rozťahuje. Pevné hlavy, ktoré nedokážu odolať tlaku spôsobenému náhlym nárastom vody, sa oddelia.

Rozštiepenie môže byť spôsobené aj prehnojením rastlín na konci vegetačného obdobia.

Aby ste sa vyhli štiepeniu, udržujte rastliny dobre zavlažované. Uistite sa, že pôda je neustále vlhká, najmä v čase zberu.

Aplikácia hrubého mulča okolo spodnej časti každej rastliny pomôže regulovať vlhkosť pôdy.

Hustý mulč navyše pomáha spevniť pôdu, zabraňuje vyplavovaniu živín a udržuje rastliny v chlade v letných horúčavách. Mulč možno použiť aj na ochranu rastlín koncom jesene a zimy.

Prerezávanie koreňov je technika, ktorá môže pomôcť znížiť množstvo vlhkosti, ktorú môžu rastliny absorbovať, čím sa zabráni ich štiepeniu. Pred predpovedaním silného dažďa rastliny jemne otočte alebo ostrým nožom odrežte niektoré korene.

Je tiež dobré prestať kŕmiť rastliny, keď sa ich hlavy začnú zdvíhať.

Tipy na pestovanie kapusty

V letných horúčavách používajte tienené kryty, aby sa mladé rastliny ochladili.

Vždy striedajte plodiny, aby ste zachovali úrodnosť pôdy a znížili riziko chorôb. To znamená, že by ste nemali pestovať kapustu na rovnakom mieste aspoň jednu sezónu.

Obojky robia dobre, keď sú vysadené v blízkosti voňavých byliniek, ktoré môžu pomôcť odpudzovať nechcených škodcov a zvýrazniť chuť hláv. Skúste zasadiť blízko šalvie alebo rozmarínu, aby ste odradili molice kapustové.

Nesaďte kapustu v blízkosti iných druhov rodu Brassica (ružičkový kel, karfiol, brokolica), pretože priťahujú rovnakých škodcov a choroby.

Vyhnite sa výsadbe v blízkosti jahôd, ktoré môžu brzdiť rast rastlín z čeľade kapustovitých. Podobne, výsadba v blízkosti paradajok môže poškodiť rast rastlín paradajok.

Zber kapusty

Čas zberu sa môže líšiť v závislosti od odrody a môže sa pohybovať od 2 do 5 mesiacov od zasiatia.

Zber kapusty, keď sú hlávky veľké a pevné. Vonkajšie listy nechajte široké a strednú hlavu odrežte ostrým nožom.

Zoberané rastliny ihneď premiestnite na tienisté miesto alebo ich preneste dovnútra, aby ste zabránili vädnutiu.

Je možné získať druhú úrodu zo skorej odrody. Ak ponecháte vonkajšie listy a korene nedotknuté pri počiatočnom zbere, rastlina vydá niekoľko nových hláv.

Odtrhnite pár a pár menších si nechajte na zber, keď budú mať veľkosť tenisovej loptičky.

Po dokončení zberu odstráňte celú rastlinu, aby ste znížili riziko ochorenia.

Konzervácia

Pri skladovaní ponechajte všetky plachty v hlavách, aby ste ochránili vnútorné vrstvy a zadržali vlhkosť, a neperte, kým nie sú pripravené na použitie. Kapusta by sa mala skladovať na chladnom a vlhkom mieste pri teplote asi 0-4°C.

V chladničke môže hlava vydržať 3 týždne až 2 mesiace. Uchovávajte v plastových vreckách, aby ste udržali vlhkosť.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať karfiol organicky.

Pre skladovanie v pivnici hlávky umiestňujte do riadkov s medzerou medzi nimi, zaveste na lano zo stropu alebo skladujte jednotlivo zabalené v novinách, takto uskladnené hlávky kapusty možno uchovať až do 4 mesiace.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: