Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať mandarínky organicky

Ako pestovať a pestovať mandarínky organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Strom mandarínky (citrus reticulata) je ovocný strom z čeľade Rutaceae, ktorý sa pestuje pre svoje citrusové plody, mandarínky, ktoré sú veľmi bohaté na vitamín C. Mandarínka pochádza z juhovýchodnej Ázie, najmä z Vietnam a Čína. Jeho výskyt v Európe a Amerike sa datuje od začiatku 19. storočia. Je to zdravé ovocie zimy, plné vitamínov a málo kalórií. Mandarínka ponúka svoje ovocie bohaté na vitamíny v srdci zimy. Objavte naše tipy, ako jednoducho zasadiť a pestovať mandarínky.

pestovať mandarínku

Charakteristika mandarínky

 • Typ: ovocný strom
 • Výška: do 5 m
 • Farba kvetu: biela
 • Názov ovocia: mandarinka
 • Požadovaná expozícia: slnečné
 • Typ pôdy: dobre odvodnená
 • Olistenie: vždyzelené
 • Odrody: Citrus reticulata, Citrus reticulata biely

Pestujte mandarínky zo semien

Najprv odstráňte semená z ovocia a opláchnite ich pod tečúcou vodou. Nezabudnite vyčistiť všetku šťavu a odstrániť všetku dužinu z ovocia okolo semien.Akékoľvek kúsky ovocia, ktoré zostanú okolo semien, po zasadení do zeme zhnijú a to môže viesť k plesniam alebo hubám, ktoré môžu zničiť semená a spôsobiť zlyhanie klíčenia .

Semená potom vložte do šálky s vodou izbovej teploty (najlepšie dažďovej) a nechajte 24 hodín odpočívať. Hoci namáčanie semien vo vode pred výsadbou nie je potrebné na klíčenie, zvyšuje šancu, že semená úspešne vyklíčia

Zasaďte každé semienko do kvetináča s priemerom 7 cm. Semená zasaďte 1 cm hlboko do bohatej, dobre priepustnej pôdy s neutrálnym až mierne kyslým pH. Zalejte pôdu v kvetináči, kým nie je premočená, a nechajte ju odtiecť.

Vypichnite jednu alebo dve malé dierky do malého priehľadného plastového vrecka. Umiestnite vrecko na vrch nádoby, aby pôsobilo ako bariéra, udržiavanie tepla a vlhkosti na povrchu nádobyV prípade potreby zaistite vrecko na mieste pomocou gumičky okolo spodnej časti vrecka a horného okraja nádoby.

Postavte nádobu blízko slnečného okna alebo vonku na balkón, kde bude mať každý deň niekoľko hodín priame slnečné svetlo Odstráňte igelitové vrecko, akonáhle sadenica vzíde a presiahne priestor, ktorý poskytuje vrecko. Sadenice zalejte, keď sa povrch pôdy zdá príliš suchý.

Keď sa korene objavia okolo drenážnych otvorov v kvetináči alebo keď dosiahnu výšku 15 až 20 cm, presaďte malý stromček. Výsledné sadenice mandarínky môžete teraz zasadiť do väčšieho kvetináča alebo vonku v oblasti záhrady, kde nie je príliš veľa tieňa.

Pestovanie mandarínok v kvetináčoch

pestovať mandarínku v kvetináči

Mandarínka, je zvyknutá na slnko a neznesie príliš nízke zimné teploty, čo značne sťažuje jej pestovanie na miestach, kde sneží Ak sú však zimy mierne, môže sa vysadiť vonku na odolnejší podpník.

Na pestovanie v interiéri je vhodné pestovať mandarínku na jeseň, v dobre priepustnej pôde. Črepníky musia byť v zime chránené v priestore bez vykurovania, ale bez mrazu, pretože citrusové plody sú veľmi citlivé.

Na pestovanie mandarínok v kvetináči musí byť kvetináč dostatočne veľký. Kým mandarínka nedospeje, opätovná výsadba je potrebná každé 2 až 3 roky, aby sa zmenila pôda ochudobnená o živiny.

Naplňte črepníky hlinenými guľôčkami, aby ste zabezpečili dobrú drenáž, ako aj zmesou zeminy, záhradnej zeminy, piesku a kompostu.

Napriek tomu, že vnútorná mandarínka je nenáročná na pôdu, odborníci dôrazne odporúčajú brať tento moment vážne. Najlepšie je použiť zmes, ktorá obsahuje:

 • Kúsok listnatej zeme
 • 3 časti trávnatej pôdy
 • Časť zhnitého kravského hnoja
 • Hlina
 • Piesok

Metóda prehrávania mandarínskej čínštiny

Najlacnejší spôsob, ako získať mladú mandarínku, je vypestovať ju zo semien. Tento prístup bude vyžadovať veľa času a trpezlivosti. Ak však strom už existuje a chcete ho znásobiť, skúste nasledujúcu metódu:

Rozmnožujte sa vo vrstvách z dobre tvarovaných konárov. Vyberte si konár z dospelej mandarínky, ktorý má hrúbku 4 mm a je dostatočne dlhý na to, aby sa dal zložiť a pripevnite ho k zemi. Konár nie je potrebné oddeľovať od kríka, stačí ho zasypať zeminou.

Horná časť bude pôsobiť na povrch zeme. Vždy udržujte miesto vlhké. Keď sa vo vrstve vytvoria nové korene, oddeľte vetvu od materskej rastliny a presuňte ju do veľkého kvetináča alebo priamo do pôdy.

Mandarin Care

Mandarínka nie je z hľadiska údržby naozaj zložitá. Potrebuje iba jedno veľmi pravidelné zalievanie a pôda by medzi jednotlivými zálievkami mala zostať vlhká.

Pokiaľ ide o údržbu, ak pestujete mandarínky v črepníkoch bude potrebné skoro na jar zaštipnúť konce konárov obmedziť vývoj stromu. Strih je tiež potrebný, keď sa objavia kvety.

Potom ostrihajte kvety tesne nad strapcami, čo umožní koncentrovať miazgu na výrobu mandarínok.

Hoci mandarínky sú oceňované pre ich chuť v ústach, izbová plodina by nemala dávať nádej na veľkú úrodu ovocia. Ak sa však pestuje vonku, jeho produkcia bude každým rokom väčšia a lepšia.

Choroby a škodcovia mandarínok

Mandarínka môže byť ovplyvnená Citrus exocortis. Toto ochorenie môže viesť k úbytku citrusov.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať broskyňu zo semena

Hmyz, vošky a molice môžu napadnúť aj mandarínky.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: