Agroekológia

Ako vyrobiť vermikompost, kompost s červenými červami

Ako vyrobiť vermikompost, kompost s červenými červami
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Záhradkári vedia, že dážďovky pomáhajú rozkladať organickú hmotu, zlepšujú štruktúru pôdy a produkujú prírodné hnojivá. Vedci dokázali, že červí kompost, vermikompost, umožňuje rastlinám rásť rýchlejšie. V tomto článku uvidíme, ako si jednoduchým spôsobom vyrobiť vermikompost.

Kompostové červy sú naši priatelia

Výskumníci z Ohio State University ukázali, že zapracovanie 10-20% vermikompostu do pôdy v kvetináčoch zlepšuje rast paradajok a papriky o 40% v porovnaní s normálnou pôdou v kvetináči.„Aj keď sa aplikujú všetky hnojivá potrebné na optimálny rast, rastliny najlepšie rastú v pôde obohatenej o vermikompost“, uzatvára univerzitný profesor záhradníctva v Ohiu, Metzger.

Vermikompost zlepšuje klíčenie a rast uhoriek a talianski vedci urobili rovnaké pozorovanie s mrkvou.

Avšak dážďovky, ktoré nájdete na svojom dvore alebo mimo kompostu, nie sú najvhodnejšie druhy na vermikompostovanie a niektoré v zajatí neprežijú. Na kompost sa najviac používa Eisenia Fetida (červený červ), tento druh je považovaný za najlepší na kompostovanie.

Veľmi nenásytné, kompostové červy dokážu zožrať ekvivalent ich hmotnosti odpadu za deň. Okrem hnojenia pôdy môžete odpadkové koše odľahčiť kŕmením červených červov každodenným kuchynským odpadom.

Hranie a chov červíkov doma je tiež skvelévzdelávacie skúsenosti pre deti: odpadové hospodárstvo,tanier do pôdy a z pôdy na tanier, rozumejú tomu, ako sa rastliny živia adôležitosť starostlivosti o pôdu, aby sa vrátila.

V dôsledku toho sú mnohé komunity, ako sú školy a vývarovne, vybavené vermikompostérmi. Študenti sa môžu učiť pri plnení svojich občianskych povinností. Množstvo odpadu, ktoré je možné recyklovať kompostovaním, je netušené

Pri prechádzaní procesu môžete vidieť, že červom sa môže podávať veľa organických a rastlinných látok: piliny, toaletný papier, papier v kotúčoch od uterákov, vlasy , zvieracie chlpy, čajové vrecúška, vaječné škrupiny, hnoj… .

Ako vybrať vermikompostér?

Vyberte model podľa veľkosti zásobníkov. To bude určené počtom ľudí vo vašej domácnosti a množstvom odpadu, ktorý denne vyprodukujete.

V závislosti od toho, kde ho chcete nainštalovať (v záhrade, na balkóne alebo v interiéri, ak bývate v byte), nezabudnite skontrolovať, či je vybavený bezpečnostná sieť na zabránenie úniku červov Ak ju inštalujete do kuchyne, je to nevyhnutné.

Drevený vermikompostér

Pokiaľ ide o dizajn, existuje široká škála možností. Existujeprispôsobujú sa vermikompostéry z dreva, ktoré sú krásne a prírodnédobre do záhrady, ale nie sú určené na použitie v interiéri. Existujú nejakés podnosmi s rotačným systémom alebo s "kompostovacím stĺpcom",ktorá nevyžaduje manipuláciu. Zvyšky naskladáte priamo do kolóny azbierate kompostový čaj cez kohútik.

vermibox

Najbežnejšie sú plastové vermikompostéry. Dostupné v rôznych farbách a vyrobené z recyklovaného plastu. Ďalšou alternatívou je lombribox, ktorý je o niečo lacnejší. Oba sú vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri.

domáci vermibox

Menej známa nádoba na dážďovky z terakoty má všetko, čo poteší. Môže byť inštalovaný priamo v sade alebo na úpätí plantáží. Odpad sa ukladá do zasypanej časti. Červy prichádzajú priamo, aby sa nakŕmili cez malé otvory, ktoré sú im určené. Tento systém podporuje množenie dážďoviek, dobré prevzdušnenie pôdy a hnojenie v celom okolí.

Čím kŕmiť červy?

Na kŕmenie svojich malých červíkov môžete dať svoj biologicky rozložiteľný odpad, šupky z ovocia a zeleniny, usadeninu z čaju a kávy, ryžu, cestoviny, nepotlačený kartón, ale vyhnite sa citrusom, mäso, mliečne výrobky a tukPokosená tráva, lístie a zelený odpad zo záhrad by sa mali kompostovať konvenčne, napríklad na samostatnom kompostéri, pretože zvyšujú teplotu vo vermikompostéri. Nezabudnite ho prikryť vrstvou nastrihaných novín, ktoré odpudia muchy a budú obľúbenou potravou pre červy

Malá rada: pridajte rozdrvené vaječné škrupiny, aby ste sa vyhli nadmernej kyslosti. Nezožerú ich červy a môžete ich znova použiť v záhrade.

Udržiavajte stálu vlhkosť v prípade potreby navlhčením vrstiev novín. Skladujte kompost mimo slnka a dažďa, možno v garáži alebo v pivnici.

Červí kompostovanie je otázkou trpezlivosti: Bude trvať 6 mesiacov až 1 rok, kým budete môcť zbierať svoj prvý kompost. Pre dobrú produkciu je skutočne nevyhnutné obdobie aklimatizácie a inštalácie reprodukcie.

Ako funguje vermikompostér?

Existuje niekoľko modelov, ktoré sa líšia veľkosťou a vzhľadom, no takmer všetky sú založené na rovnakom procese: systém podnosov.

Môžete si postaviť aj vlastný vermikompostér,uistite sa, že ste vyvŕtali otvory na odvodnenie a prevzdušňovanie a umiestnite ajemné drôtené pletivo, ktoré zabraňuje úniku červov.

Vermikompostéry fungujú v etapách:

  • Na prvom poschodí je odkvapkávacia tácka vybavená kohútikom. Práve tu sa v priebehu týždňov hromadí kompostová šťava vytvorená červami a odpad. Pravidelne ju zbierajte a rieďte dažďovou vodou. To poskytne vynikajúce živiny pre rastliny v črepníkoch, záhony a zeleninu v záhrade.
  • Na druhom poschodí sme nainštalovali prvý zásobník. V spodnej časti nainštalujte nosidlá (napríklad konopné vlákno), aby ste vytvorili lôžko pre červy. Vložte červy do tejto podstielky a potom vložte svoje zeleninové šupky, kávové zrná, vaječné škrupiny atď. každý deň.
  • Pridajte druhý zásobník, keď je prvý plný, vložte kuchynský odpad do tohto druhého zásobníka. Červy tam pôjdu, prilákané čerstvým jedlom. Vďaka malým otvorom v podnosoch budú môcť vyliezť na toto nové poschodie.

Keď je druhá tácka plná, umiestnite tretiu - Keď všetky červy migrujú do horných tácok, vezmite prvú (spodnú) tácku, pozbierajte vermikompost a vráťte prázdnu tácku na vrch zásobník.A tak ďalej…

  • Na najvyššom poschodí je strecha, ktorá chráni červy pred počasím.

Ako spustím vermiskladač?

Červy sú v prvom rade živé tvory, takže by ste si mali nájsť čas na to, aby ste im vytvorili pohodlné prostredie a nechali ich, aby si zvykli na svoj nový domov. Takže sa neponáhľajte, prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď začnete s vermikompostovaním, je poskytnúť im uvítaciu posteľ, nazývanú poschodová.

Táto posteľná bielizeň môže byť vyrobená z kartónu, vlákien alebo konopných hoblín, mokrej konope alebo kozej kože… Červy potrebujú vlhkosť, aby prežili a mohli sa pohybovať. Po rozdrvení a položení podstielky sa červy usadia.

Nechajte ich niekoľko hodín odpočívať. Až potom ich začnite kŕmiť v malých dávkach a po malých kúskoch. Po niekoľkých dňoch, keď sa dobre aklimatizujú, môžete zvýšiť množstvo potravy.

V lete nezabudnite vermikompost pravidelne navlhčiť a chráňte ho pred priamym slnečným žiarením. Červy majú rady tmavé, vlhké prostredie. Ak je príliš suchý, nainštalujte na vrch vermikompostéra biologicky odbúrateľné rohože proti vlhkosti (konope alebo juta), ktoré ochránia červy a zabránia vyparovaniu.

V zime, ak sú teploty veľmi nízke, zabaľte vermikompostér do starej deky alebo bublinkovej fólie. Ak máte možnosť, vezmite ho dovnútra, napríklad do garáže. Červy sa boja mrazu.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na dobrú výrobu kompostu

V prípade vysokých teplôt (> 30°) alebo nízkych (<5°), la actividad de las lombrices disminuye bruscamente. Esto es normal. Tardarán más de lo normal en absorber la cantidad de residuos que les llevas. Retomarán su ritmo una vez que las temperaturas vuelvan a la normalidad. La temperatura ideal para las lombrices rojas de abono es entre 15 y 25°.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: