Záhradné plodiny

Ako pestovať hrášok organicky

Ako pestovať hrášok organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V tomto praktickom návode na pestovanie zistite, ako pestovať a pestovať vlastný hrášok (pisum sativum). Zabudnite na mrazený alebo konzervovaný hrášok, nič sa nevyrovná super sladkej chuti čerstvo natrhaného, jemného, doma vypestovaného hrášku. Preto vás v tomto článku naučíme, ako pestovať hrach organicky

pestovať hrášok

Ako pestovať hrach doma

Zasaďte hrášok do úrodnej pôdy 1 palec (3 cm) hlboko od jari do leta.Mladé rastliny popichajte tyčinkami, aby ste podporili ich rast, a keď sa objavia kvety, kŕmte ich každý týždeň hnojivom bohatým na potaš. Zbierajte hrášok asi po troch mesiacoch.

Ako pestovať hrach zo semien

Zasejte hrach skoro na jar buď do kvetináčov, alebo priamo do pôdy. Pre skoršiu úrodu zasiate na jeseň alebo koncom zimy (uvedomte si, že môžete utrpieť straty v dôsledku chladu alebo myší).

Vyberte slnečné, dobre odvodnené miesto. Pred výsadbou pridajte veľa záhradného kompostu, dobre prehnitého hnoja alebo kompostu na zlepšenie pôdy.

Pomocou motyky alebo lopaty vytvorte plytkú priekopu, asi 22 cm širokú a 3 cm hlbokú. Hrášok zasejte do dvoch rovnobežných línií, pričom semená oddeľte asi 10 cm. Semená prikryte zeminou, dobre zalejte a označte riadok. Sadenice by sa mali objaviť do jedného až dvoch týždňov.

Rastliny môžete na jeseň zasiať aj v interiéri, aby ste zabránili škodcom požierať semená. Jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť rovný rad, je zasadiť do časti odkvapu.

Alternatívou k pestovaniu hrachu vonku je pestovanie rastlín pod krytom. Takto ich môžete zasadiť hneď, ako bude k dispozícii miesto, a je menšie riziko, že myši alebo iní škodcovia zanechajú v radoch diery.

Údržba

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa rastliny kotúľali po zemi, umiestnite podpery, kým sú mladé. Hrach sa šplhá cez výhonky nazývané úponky, ktoré sa ovíjajú takmer okolo všetkého, s čím prídu do kontaktu, preto si vyberajte podpery, ktoré sú dostatočne tenké, aby sa úponky omotali.

Veľké konáre, známe ako palice hrachu, sú tradičnou voľbou, ale rad sieťoviny je dobrou alternatívou.

Zber hrachu

zber hrachu

Hrach by mal byť pripravený na zber asi tri mesiace po vysadení. Hrach zberajte, keď začnú vykazovať známky tvorby vo vnútri strukov. Ostatné druhy sú hotové, keď sú struky napuchnuté.

Struky vyberajte zospodu rastliny smerom nahor, pretože najnižšie sú najzrelšie. Pri oddeľovaní používajte obe ruky, aby ste predišli poškodeniu rastliny.

Ako konzervovať hrášok

Hrach chutí najlepšie, ak ho zoberiete a použijete ihneď, ale v šalátovej priehradke v chladničke vydrží týždeň. Ak máte prebytok, môžete ich zmraziť.

Choroby a škodcovia

Mora hrachová môže spôsobiť nepríjemné napadnutie červami, ale riziko sa zníži výsevom skoro na jar.

Môžete tiež prikryť úrodu záhradníckym rúnom alebo jemným pletivom, len čo presadíte sadenice alebo uvidíte, ako vychádzajú.

Ak sú problémom slimáci, skúste medené krúžky, pieskové bariéry alebo biologickú kontrolu. Je vhodné pestovať hrach vo veľkých kvetináčoch, ale treba ho dobre zalievať.

Tipy na nákup semien hrachu

Existuje mnoho odrôd hrachu, od najmenších rastlín až po tie, ktoré na výšku presahujú 2 metre. Rôzne odrody sa môžu pestovať aj v rôznych obdobiach roka, takže sa uistite, že ste si kúpili ten správny hrášok pre váš pozemok a sezónu

Semená hrachu sú dostupné v širokej škále záhradných centier a škôlok, online obchodov a dokonca aj supermarketov.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať fazuľu organicky.

Skontrolujte, či semená nemajú pleseň alebo mäkkosť a rastliny, či nie sú poškodené alebo či nie sú škodcami. Pestujte len tie najzdravšie exempláre pre najlepšie výnosy

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: