Záhradné plodiny

Ako pestovať kurkumu organicky

Ako pestovať kurkumu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kurkuma (Curcuma longa) je nádherne krásne, jasne žlté korenie, ktoré pochádza z južnej Ázie a je bežnou ingredienciou v ázijskej kuchyni. Ak máte niečo dobré, mali by ste sa o to podeliť, preto si dnes vysvetlíme, prečo a ako pestovať kurkumu v kvetináči alebo priamo v pôde organicky a všetku starostlivosť o ňu.

pestovať kurkumu

Kde nájsť korene kurkumy na pestovanie?

Ak máte to šťastie, že máte zdroj organických odnoží kurkumy v primeranej vzdialenosti, potom máte šťastie.

Pretože organické podzemky kurkumy zakúpené v obchode možno úspešne pestovať a zbierať. Zameranie je tu organické.

Ak nie sú certifikované ako ekologické, môžete riskovať, hoci to mnohokrát povedie len k frustrácii. Neekologické produkty môžu byť ošetrené chemikáliami na inhibíciu klíčenia. Nikdy neviete, čo dostanete. Oddenky a rastliny kurkumy môžete získať aj online.

Akonáhle vaša kurkuma začne rásť, môžete si vypestovať svoje vlastné rizómy kurkumy, rovnako ako artičoky alebo zázvor. Potom budete mať bezplatný zdroj rozmnožovacieho materiálu.

Kde pestovať kurkumu

kde pestovať kurkumu

Kurkuma ako tropická rastlina má rada teplo aj dážď.Alebo skôr podmienky tepla a vlhkosti. Nemá však rada plné slnko, keď teploty každý deň vystúpia na okolo 32°C. Preto je najlepšie pestovať kurkumu aj v polotieni.

Jednu vec, ktorú kurkuma neznesie, je mráz. Vďaka tomu je ideálnejší pre záhradkárov v miernom alebo horúcom podnebí.

Čo má teda zvedavý záhradkár robiť s chladnejšími zimami a so zámerom pestovať kurkumu?

No, kurkuma sa dá pestovať vo veľkých kvetináčoch, pokiaľ sa zmestí do interiéru, keď zasiahnu tie mrazivé teploty.

Pokiaľ ide o pestovanie kurkumy v kvetináči, aj keď sú výnosy malé, budú mať intenzívnu chuť. Predsa len, máločo zachádza ďaleko. Rovnako ako v prípade šafranu, ktorý s niekoľkými vláknami kvetu šafranu robí jedlo chutným.

Majte na pamäti, že vaše rastliny budú potrebovať prístup na plné slnko až do čiastočného tieňa. Pôda, v ktorej sa pestuje v kvetináči, by mala byť bohatá na organickú hmotu, preto neváhajte hojne pridať hnojivo.

Hoci má kurkuma rada teplo aj vlhko, pôda by mala byť dobre odvodnená. V opačnom prípade môžu korene hniť a budete musieť začať odznova.

Ph pôdy sa môže pohybovať od mierne kyslého po mierne zásadité, čo vám dáva dostatok priestoru na experimentovanie.

Ako pestovať kurkumu

Vyberte hrniec

Vyberte črepník hlboký aspoň 30 cm s rovnakou šírkou (alebo väčšou). Hľuzy budú potrebovať dostatok priestoru, aby mohli voľne rásť pod povrchom pôdy.

Vysádzajte ich ako zemiaky alebo zázvor, asi 2 palce pod povrch pôdy. 2 podzemky na kvetináč by mali stačiť.

Proces výsadby odnoží kurkumy:

pestovať koreň kurkumy
 • Rozlomte alebo nakrájajte väčšie odnože (korene) kurkumy na menšie kúsky, pričom na každom segmente ponechajte minimálne dva púčiky
 • Naplňte kvetináč dobre priepustnou pôdou
 • Oddenky kurkumy vysádzajte 5 cm pod pôdu tak, aby púčiky smerovali nahor, nie nadol.
 • Pôdu dôkladne zavlažte, udržujte ju vlhkú počas celej sezóny a dávajte pozor, aby ste nepremočili korene

A potom, ako pri väčšine záhradkárskych úloh, prichádza čakanie. Vzídenie niektorých hľúz môže trvať dlhšie, než sa očakáva.

Ak môžete sadiť vonku už skoro na jar, prvé listy možno uvidíte až začiatkom leta. Tak nezabudni, kde si ich zasadil.

Aj v kvetináčoch si dajú na čas. Pred výsadbou sa uistite, že pôda je teplejšia ako 14 °C. Potom sa začne proces čakania, pretože nie všetky rastliny klíčia tak rýchlo ako slnečnice a artičoky.

Ako dlho trvá pestovanie kurkumy?

Kurkuma dozrieva 200 až 360 dní. Áno, dokonca až rok. Ver mi, je to jeden z tých ročníkov, na ktoré sa oplatí počkať.

Medzitým vaša kurkuma vyrastie do veľkej výšky 3-4' a rozprestiera sa na šírku 3'. Pri pestovaní v záhrade jej určite nechajte dostatok miesta. A nezabudnite sadiť do dostatočne veľkého kvetináča, aby ste neobmedzovali rast.

Pestovanie kurkumy v teplejšom podnebí

Ideálny teplotný rozsah pre pestovanie kurkumy je 20-35°C. Ak máte také podnebie, vaša kurkuma je dobrá ako zlato. Ak však teplota klesne pod 10 °C, rastlina môže trpieť.

Len sa uistite, že pôda je bohatá a dobre odvodňuje. Pred výsadbou možno budete chcieť do pôdy zakomponovať kompost a potom ho prikryť tenkou vrstvou mulča, aby sa zachovala dostatočná vlhkosť.

Kurkuma by sa mala počas vegetačného obdobia pravidelne zalievať. Udržujte ho vlhký, ale nie príliš vlhký.

Pestovanie kurkumy v chladnom podnebí

V tropickom podnebí možno kurkumu pestovať celoročne. Ale v oblastiach s chladným podnebím je stále najlepšie sadiť na začiatku leta, hneď ako sa teplota pôdy oteplí.

Ako vegetačné obdobie postupuje a mení sa na zimu, na to, aby oddenky kurkumy prezimovali v pôde, budete musieť urobiť dve veci

 • Znížte zalievanie, keď listy začnú žltnúť a vädnúť
 • Nakoniec odrežte stonky až po zem.

Môžete tiež pridať vrstvu izolačného mulča, ktorý pomôže oddenkom prežiť zimu.

Ak ste na bezpečnej strane, hľuzy môžete vždy zozbierať tak, že ich vykopete, vysušíte a prebytočnú pôdu jemne oklepete. Skladujte ich na chladnom a suchom mieste, kým ich nebudete môcť presadiť v nasledujúcom vegetačnom období.

Starostlivosť o pestovanie kurkumy

Po zasadení nebudete mať veľa na práci, len sedieť a sledovať, ako vám kurkuma rastie. Ak listy vyschnú, môžete ich odstrániť pomocou nožníc. Okrem toho by ste nemali orezávať žiadne listy. Pokiaľ z času na čas nejaké nezjete.

Kurkuma je tiež vysoko odolná voči škodcom a chorobám. Najväčšou hrozbou je nadmerné zalievanie, ktoré môže viesť k hnilobe podzemkov. Z času na čas môže vaša kurkuma napadnúť roztoče a škvrnitosť listov.

Ak sa k vašim listom kurkumy dostanú slimáky alebo slimáky v nádeji, že si pochutia, vašou prvou obrannou líniou by mala byť kremelina alebo sušené vaječné škrupiny.

Nechajte ju rásť a pripravte sa na zber tých najčerstvejších odnoží kurkumy, aké kedy budete jesť.

Úroda kurkumy

Podzemky kurkumy sa zbierajú na jeseň. Je známe, že je takmer čas, keď lístie začína žltnúť a odumierať. Pri ich vykopávaní dbajte na to, aby ste kopali v dostatočne širokom kruhu, aby ste neprerezali podzemky. Zvyšné stonky jemne vytiahnite z pôdy.

Ak ste odnože kurkumy pestovali v kvetináči, zber je ešte jednoduchší. Črepník postavte nabok, najlepšie von, a vytiahnite zvyšné stonky. Hľuzy by mali vychádzať vo veľkom zväzku.

Keď sú podzemky zo zeme, nechajte pôdu, ktorá ich pokrýva, vyschnúť. Potom jemne oprášte prebytočnú pôdu, pričom plodinu oddeľte len v prípade potreby.

Môžete ich tiež rýchlo opláchnuť pod tečúcou vodou a potom ich dostatočne vysušiť. Pred uskladnením na zimu ich treba vyliečiť. Zatiaľ si svoju domácu kurkumu môžete vychutnať čerstvú, fermentovanú alebo sušenú.

Ako dlho môže trvať zber kurkumy?

Čerstvá kurkuma vydrží v chladničke len pár týždňov. Tri týždne, ak nie sú olúpané, alebo až 6 mesiacov v mrazničke.

Ak si pestujete svoju vlastnú kurkumu organicky, je celkom jednoduché jednu vybrať z mrazničky a nastrúhať ju čerstvú, šupku a všetko. Nemusíte sa obťažovať šúpaním, ale ak sa ho predsa len rozhodnete ošúpať, najlepšie je to urobiť lyžičkou.

Ak si však chcete vychutnať svoju úrodu kurkumy po dlhú dobu, sušenie bude vašou najlepšou možnosťou, ako mať toto chutné a výživné žlté korenie počas celého roka.

Sušte a pomelte kurkumu

Na správne vykonanie úlohy nepotrebujete nič luxusné. Ľudia mleli a drvili kurkumu už tisíce rokov. Áno, treba na to nejaké svaly, ale ako hráč v poli ste pravdepodobne urobili aspoň tisíc ťažších vecí.

Ak sa orientujete na spotrebiče, môžete použiť aj toto zariadenie. Aj keď vám to trochu uberá staré vzrušenie z láskyplnej ručnej prípravy jedla.

Rýchlo si zopakujme kroky:

 • Umyte oddenky kurkumy, v prípade potreby ich ošúpte.
 • Variť alebo nevariť odnože? Niektoré recepty si to vyžadujú, iné nie, je to na vás.
 • Oddenky nakrájajte na veľmi jemné kúsky. Buďte opatrní, pretože kurkuma má tendenciu farbiť všetko do žlta. To zahŕňa dosku na krájanie, ako aj ruky a zásteru.
 • Sušte plátky na vzduchu. Môžete použiť aj sušičku alebo rúru.
 • Sušené plátky kurkumy pomelieme ručným alebo elektrickým mlynčekom na kávu, prípadne kuchynským robotom. Mažiar s tĺčikom tiež robí zázraky po celé generácie. Prejdite cez sito, aby ste získali ten najjemnejší prášok.
 • Uchovávajte kurkumový prášok v sklenenej nádobe s tesne priliehajúcim vekom.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Vlastnosti a zdravotné prínosy kurkumy.

Ak ste postupovali podľa vyššie uvedených krokov a ubezpečili ste sa, že je kurkuma dobre vysušená, svoj domáci kurkumový prášok môžete skladovať 2-3 roky.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: