Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať Tomatillos (lúpané paradajky)

Ako pestovať a pestovať Tomatillos (lúpané paradajky)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Tento rok sme mali prvú príležitosť pestovať paradajky (Physalis philadelphica), známe aj ako zelené paradajky alebo šupkové paradajky, a chlapec si túto jedinečnú rastlinu s vtipným názvom vyslúžil miesto „navždy“! » na našom každoročnom zozname povinných plodín. V tomto článku vás chceme naučiť, ako sadiť a pestovať tomatillos organicky v záhrade alebo záhrade.

pestovať tomatillos

Úvod

Tento rok sme pestovali paradajky v našej záhrade a v našich 5-galónových kvetináčoch a v oboch prípadoch sa im darilo veľmi dobre a bez akýchkoľvek problémov so škodcami alebo chorobami.

Rastlina tomatillo je zaujímavá rastlina, často mylne považovaná za malú zelenú paradajku, paradajka vôbec nie je paradajka. A ako sme čoskoro zistili, má samo osebe jedinečnú a lahodnú chuť.

Tomatillo, rovnako ako paradajka, je členom čeľade nočných. Jeho realizácia je však odlišná. Namiesto toho, aby sa rajčiaky na kvete zmenili na malé okrúhle bobule, zmenia sa na papierové lampáše, ktoré visia z konárov.

Odtiaľ sa papierové šupky pomaly plnia zvnútra 2″ okrúhlymi bobuľami. Ako ovocie dozrieva, papierovitá vonkajšia šupka začína praskať a odhaľuje hladkú, pevnú zelenú guľu vo vnútri.

Tomatillo vytvára škrupinu podobnú lucerne, ktorá je naplnená okrúhlym ovocím vo vnútri. Je to krásna rastlina na pohľad v záhrade a je odolná voči škodcom a chorobám.

Tomatillos možno úspešne pestovať v tradičnej záhrade, na vyvýšených záhonoch alebo v nádobách. V skutočnosti sme ho v rámci našej skúšky pestovali vo všetkých troch prostrediach. A bez problémov produkoval neuveriteľne dobre pri všetkých troch pestovateľských metódach.

Pestujte tomatillo

Z Mexika rastú rastliny tomatillo najlepšie na plnom slnku a pri vysokých teplotách. Možno ich vysádzať rovnako ako paradajku alebo papriku na jar, po odznení hrozby mrazov. V skutočnosti, ak môžete pestovať paradajky tam, kde žijete, môžete pestovať tomatillos.

Ak si vyberiete semená, začnite ich siať v interiéri šesť až osem týždňov pred posledným očakávaným mrazom vo vašej oblasti.

Dôležité hľadisko pri výbere priesad alebo semien: Keďže rajčiaky nie sú samoopelivé, mali by sa vysádzať v skupinách aspoň po dvoch, aby sa zabezpečilo nasadenie plodov.Väčšina záhradníkov zisťuje, že 2-4 rastliny produkujú dostatok ovocia pre bohatú salsu verde.

Oddeľte rastliny jeden meter od seba. Tieto rastliny majú tendenciu sa rozširovať a dosahovať výšku a šírku až 1 meter, takže je vhodné použiť na podporu mriežku, kolík alebo klietku.

Tomatillos potrebujú 90-100 dní od semena po zber, takže najlepšou metódou je pestovať rastliny v interiéri alebo použiť priesady. Rovnako ako v prípade rajčiakov a papriky, doprajte rastlinám dostatok času, aby priniesli dobrú úrodu.

Aj keď je úrodná, dobre priepustná pôda veľkou výhodou, paradajky nepotrebujú z pôdy toľko živín ako paradajka. Navyše je oveľa menej pravdepodobné, že ich budú obťažovať choroby alebo škodcovia.

Ako sa tomatillo vyvíja a dozrieva, papierovitá šupka začne praskať a odhalí ovocie vo vnútri. Keď ošúpete tomatillos, všimnete si, že ovocie je na dotyk mierne lepkavé.

Poschodie viac ako jedno

Zaujímavým faktom o paradajkách je, že nemôžete pestovať len jednu rastlinu. Nemôžu sa samoopeliť a na produkciu potrebujú aspoň jednu ďalšiu tomatillo rastlinu v blízkosti.

Nakoniec, podobne ako ich nočné sesternice, aj paradajkám sa darí najlepšie s trochou podpory. Rastliny nasaďte alebo umiestnite do klietky, aby ste zabránili prasknutiu alebo prasknutiu konárov pod váhou ovocia.

Pokiaľ ide o potrebu zavlažovania, zaobchádzajte s paradajkami ako s tradičnou záhradnou rastlinou. Tomatillos sú o niečo odolnejšie voči suchu ako väčšina záhradnej zeleniny, ale stále potrebujú dostatok vody na rast. Ak sa pestujú v kvetináčoch, s najväčšou pravdepodobnosťou ich bude potrebné denne polievať.

Aj keď nepotrebujú toľko živín, rastlinám tomatillo veľmi prospieva malé skoré hnojivo. Keď sa priesady udomácnia v pôde, každých pár týždňov prihnojujte organickým univerzálnym hnojivom alebo kompostovým čajom.

Akonáhle ovocie začne sadnúť, prestaňte hnojiť, aby sa rastliny mohli sústrediť na produkciu.

Mory a choroby

V blízkosti je dobré zasadiť cibuľu, ktorá pomôže kontrolovať škodcov. Tomatillo nemá žiadnych konkrétnych škodcov, ale jeho listy sú náchylné na bežné podozrivé chrobáky, ako sú chrobáky uhorkové, pásavky zemiakové a iné listomilné potvorky.

Zlikvidujte ich alebo použite prírodný insekticíd, aby ste ich udržali preč. Je tiež možné, že sa objavia vošky, ktoré sa dajú odstrániť hadicou.

Úroda paradajok

zber tomatillos

Ako viete, kedy je paradajka pripravená na zber? Na rozdiel od paradajky nezozelenie. Namiesto toho, keď šupka začne trochu hnednúť a štiepiť sa, je to signál na zber.V skutočnosti nie je nezvyčajné, že niektoré paradajky po dozretí spadnú zo šupky na zem.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 7 trikov na pestovanie väčších paradajok.

Tomatillo je neurčitá rastlina, čo znamená, že bude pokračovať v produkcii až do prvého mrazu. Rovnako ako iné záhradnícke rastliny, častý zber prinúti rastlinu neustále produkovať.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: