Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať lipu ekologicky

Ako pestovať lipu ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Lipa (tilia) je veľký strom dorastajúci do výšky 15 metrov, dá sa zvládnuť aj v krajine. Jeho tvar býva pyramídový alebo oválny a má prirodzene upravený vzhľad. Je to robustný a odolný strom, ktorý znáša znečistenie ovzdušia, chudobné pôdy a ďalšie faktory bežné v mestskom prostredí. V tomto článku vás naučíme, ako zasadiť a pestovať lipu ekologicky.

pestovať lipu

Kedy a kde pestovať lipu

Kúpte si stromy v miestnej škôlke a vysádzajte ich od jari do začiatku jesene na mieste s plným alebo čiastočným slnkom.

Lipy rastú najlepšie v dobre odvodnených, vlhkých a úrodných pôdach, ale sú veľmi prispôsobivé menej priaznivým podmienkam. V prípade výsadby viacerých stromov oddeľte stromy vo vzdialenosti 6 až 9 metrov od seba.

Ako správne pestovať lipu

Lipy sú vynikajúcou voľbou pre okrasný strom nenáročný na údržbu, pretože rastú pomaly s rovnomerným pyramídovým tvarom, ľahko sa prispôsobujú akémukoľvek typu pôdy a majú málo problémov so škodcami a chorobami.

Stromy nesú na jar nápadné biele až žlté kvety a v lete nápadné ovocie. Pozrime sa, ako pestovať lipu krok za krokom.

Pripravte oblasť pestovania

Vykopajte pôdu v oblasti výsadby do hĺbky približne rovnajúcej sa dvojnásobku výšky črepníka a dvojnásobku rozsahu koruny lipy pomocou lopaty alebo kráčajúceho traktora.

Hoci môžete vykopať jamu bez toho, aby ste uvoľnili okolitú pôdu, uľahčí to rozširovanie koreňov a usadenie stromu na novom mieste.

Vyberte miesto na výsadbu, na ktorom bude plné slnko až čiastočný tieň; Stromy znesú hlinitú, hlinitú alebo piesčitú pôdu, ale najlepšie sa im darí v dobre odvodnených pôdach.

Na výsadbovú plochu rozprestrite niekoľko centimetrov organického humusového materiálu a v prípade potreby zapracujte úpravy s prirodzenou pôdou na zlepšenie odvodnenia.

Otestujte vzorku pôdy z miesta výsadby pomocou súpravy na testovanie domácej pôdy na určenie úrovne pH pôdy. Lime sa najlepšie darí v neutrálnych až mierne zásaditých pôdach s pH medzi približne 7,0 a 8,0.

Limety znesú mierne kyslú pôdu, ale ak je pH mierne až mierne kyslé a klesá pod úroveň pH 6,0, mali by ste na plochu výsadby natrieť poľnohospodárske vápno, ktoré pomôže neutralizovať pôdu.

Zahŕňa pomaly sa uvoľňujúce granulované hnojivo do pôdneho lôžka, aby stromom poskytovalo živiny na dlhšiu dobu. Môžete použiť akékoľvek všeobecné a kompletné hnojivo, ako napríklad 10-10-10, ktoré poskytuje dusík, fosfor a draslík.

Rastlina v pôde

Vyberte stromček z nádoby v škôlke, uvoľnite korene po stranách koreňového balu a stromček umiestnite do výsadbovej jamy. Ak je strom v plastovej nádobe, môžete otvoriť boky nádoby, aby ste uľahčili odstránenie stromu bez narušenia koreňov.

Vyplňte jamku upravenou zeminou tak, aby bola okolitá zemina zarovnaná s vrchom koreňového balu. Jemne zatlačte pôdu rukami, aby ste odstránili vzduchové vrecká a pridajte viac pôdy, aby ste dosiahli správnu úroveň.

Voda

Zavlažujte hlboko v celej koreňovej zóne, aby ste zabezpečili, že koreňový bal a okolitá pôda budú rovnomerne vlhké, ale nie mokré.

Limety potrebujú miernu vlhkosť, ale nemajú radi mokré nohy, takže užitočné pravidlo je nechať vrchné 2-2 palce pôdy pred opätovným zalievaním vyschnúť.

Novovysadené stromy potrebujú častejšie zalievanie, ale zalievanie sa môže znížiť, keď sa strom usadí v zemi. Mladé stromčeky dobre zalejte. Staršie stromy sú odolné voči suchu.

Mulčovanie

Naneste vrstvu mulča s hrúbkou asi 20 cm do kruhu okolo stromu, pričom začnite asi 5 cm od kmeňa stromu a siahajte k línii odkvapkávania, čo je oblasť v pôde bezprostredne pod krajné listy.

Ak nechcete používať chemické hnojivá, môžete použiť zmes odležaného hnoja a organického kompostu ako mulč, ktorý plní základné funkcie zadržiavania vlhkosti a ničenia buriny, no zároveň poskytuje prísun živín ako voda preteká cez mulč a do koreňov.

Základná starostlivosť o lipu

Lipy potrebujú rez iba na odstránenie odumretých, chorých a zlomených konárov na jar. Možno ich strihať ako neformálny živý plot, pričom konáre sa strihajú na jar a začiatkom leta, aby sa veľkosť stromu udržala pod kontrolou.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na pestovanie Aloe Vera vonku a v kvetináčoch.

Na mladé stromy aplikujte organické postreky na kontrolu japonských chrobákov. Postrek na kontrolu vošiek, ktorých kŕmenie spôsobuje plesňové ochorenia.

Na starších stromoch nie je poškodenie životu nebezpečné a nie sú potrebné žiadne kontroly.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: