Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať mrkvu organicky

Ako pestovať a pestovať mrkvu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pôvodne bola mrkva biela, tak blízko k paštrnáku, že ste medzi nimi nerozoznali rozdiel. Po tom, čo sa mrkva v 17. storočí zmenila na oranžovú, stala sa jednou z najrozšírenejších druhov zeleniny na svete. Dnes prichádzajú v mnohých odrodách, bielej, žltej a červenej. Niektoré odrody sa vysievajú na jarný zber, iné na zimu. Tu vás naučíme, ako zasiať a pestovať mrkvu organicky a ako si vyžaduje starostlivosť.

pestovať mrkvu

Dátový hárok

  • Latinský názov: Daucus carotta
  • Typ rastliny: Dvojročná rastlina
  • Výsev: Jar - leto
  • Úroda: Leto – jeseň
  • Vystavenie: Úplné slnko
  • Pôda: čerstvá a sypká
  • Zavlažovanie: pravidelné v mesiacoch po výsadbe, ak neprší.
  • Odolnosť: veľmi rustikálne

Vhodné podmienky na pestovanie mrkvy

Mrkva miluje slnko, v polotieni rastie, ale rastie pomalšie. Mrkvu vysádzajte do chladnej, humóznej, dobre priepustnej pôdy, aby korene rástli rovno.

V prípade potreby odstráňte kamene. Ľahká, piesočnatá pôda je ideálna. Pri príprave pôdy pridajte trochu dobre prehnitého kompostu.

Ako pestovať mrkvu

rastlinná mrkva

Pre úspešné pestovanie prútiaka je lepšie zasiať jeho semená na konečné miesto, kde vyrastú, keďže ide o rastlinu, ktorá neznáša presádzanie. Môžete siať do kvetináčov alebo priamo do pôdy záhrady či sadu.

Vzhľadom na to, že rast je pomalý a nepravidelný, je najlepšie vysádzať pomerne husto, aj keď môže byť potrebné preriediť (odstrániť menej atraktívne výhonky), aby sa zabezpečil dobrý riadok zeleniny.

Vyberte odrody prispôsobené dvom hlavným obdobiam výsadby. Zasiate na pole , kde ste odstránili burinu, pôda je hlboká a bez kameňov.

Pri nútenej a pokročilej kultivácii sejte od konca zimy do skleníka, potom prerieďte rastliny na 3 cm v riadkoch , ktoré by mali byť od seba vzdialené 15 cm.

Pre letný zber a konzervačný zber zasiať skoro na jar do riadkov vzdialených 10 palcov.

Semená rozprestrite do širokých riadkov, zatvorte brázdy a nechajte ich chladné, na pôdu môžete naniesť tenkú vrstvu mulča, aby zostala vlhká Keď majú rastliny 4 – 5 listov, riadok prerieďte tak, aby zostala iba jedna mrkva každých 8 – 10 cm.

Na pestovanie mrkvy v lete zasiať uprostred jari. Riadky rozmiestnite 12 palcov od seba, zľahka vysaďte a mladé rastliny rozrežte na polovicu, pričom tie najlepšie ponechajte každé 3 až 4 palce.

Tip, ktorý treba mať na pamäti: Semená sa vždy trochu ťažko zasievajú. Ak chcete obmedziť riedenie, môžete semená zmiešať so semenami reďkovky. Zberom reďkoviek 3 až 4 týždne po výsadbe získa mrkva trochu priestoru.

Ako a kedy zalievať mrkvu?

Ak neprší, zalievajte často počas mesiaca po výsadbe.

Raz denne, ak je veľmi teplo, stačí, pamätajte zalievajte veľmi skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď slnko už nesvieti, pri polievaní sa snažte nerobiť kaluže, pretože to môže viesť k smrti rastliny v dôsledku nedostatku kyslíka.

Ako sa starať o rastliny mrkvy?

Pravidelne zalievajte v horúcom počasí, uvoľňuje pôdu, ak je príliš zhutnená, pri premiestňovaní pôdy dávajte veľký pozor, aby ste nepolámali korene , keď rastliny mať úžitkovú veľkosť 10 cm môžete dať mulč (vrstva organickej hmoty, suché lístie, suchá tráva alebo slama)

Kontrola chorôb a škodcov mrkvy?

Udržujte muchu od mrkvy pestovaním aromatických rastlín vedľa nej, ale aj inštaláciou sietí proti hmyzu či farebných lapačov. Základ rastliny dobre zakryte, aby cez ňu nemohli preletieť muchy.

Vidlicová mrkva je spôsobená príliš neskorým prísunom zle rozloženého kompostu, dajte ho skôr alebo vo fáze viac rozloženého.

Tvar môže byť spojený s kameňmi na zemi, preto je dôležité ho vopred dobre vyčistiť a odstrániť čo najviac kameňov ako je to možné, aby sa mrkva nedeformovala.

Roztoče požerú mladé rastliny, keď sa objavia. Polievajú sa mierne, ale často, tieto pavúky nemajú radi vlhkosť.

Tu sa dozviete, ako sa vyhnúť a eliminovať roztoče červené v prípade, že napadnú úrodu.

Ako zberať a skladovať mrkvu?

zber mrkvy

Uvoľnite dva až tri mesiace po výsadbe pre skoré plodiny a päť až šesť mesiacov pre konzervovanú mrkvu.

Zber skorú mrkvu podľa potreby koncom jari alebo začiatkom leta.

Zber na uskladnenie počas slnečného jesenného dňa pred prvými mrazmi. Nechajte ich niekoľko dní sušiť na podlahe bez umývania. Orezajte vrch (listy).

Na ich uskladnenie je lepšie to urobiť v pivnici alebo na tmavom a suchom mieste.

V oblastiach s miernym podnebím ich môžete chrániť, aby ste mohli pokračovať v zbere až do zimy.

Jarné a letné odrody na zber čerstvé alebo zimné odrody na uskladnenie v pivnici.

Dobré asociácie pre mrkvu

Mrkvu a pór je možné kombinovať v záhrade bez toho, aby to bránilo ich rozvoju.

V organickej záhrade sa spájajú rastliny, ktoré majú medzi sebou prospešné účinky. Mrkva a pór nie sú z tej istej čeľade.

Tieto rastliny priťahujú hmyz, muchu mrkvovú a muchárku pórovú, ktoré spôsobujú škody na úrode.

Vôňa póru je známa tým, že odpudzuje mrkvovú muchu a vôňa mrkvy je známa tým, že odpudzuje muchu pórovú .

Vystriedajte tieto dve plodiny: jeden riadok mrkvy, jeden riadok póru, pričom ich rozmiestnite len 10 cm od seba. Pór vysejte na teplé miesto vo februári a presaďte ho o dva mesiace, keď už mrkva vrastie do zeme, meria niekoľko centimetrov.

Fava fazuľa, základné zelené hnojivo. Fazuľa je rovnakého druhu ako fazuľa, táto strukovina (jednoročná rastlina) sa používa ako zelené hnojenie pretože zachytáva dusík zo vzduchu a následne obohacuje pôdu cez svoje mocné korene.

Pri vývoji sa vrcholy mrkvy a póru zmiešajú. Zelenina však neprekáža, mrkve rastú krásne korienky a pór vertikálne.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať kurkumu organicky.

Zber mladú skorú mrkvu. Ostatným tak zostane priestor na rast. Ak dávate prednosť zberu oboch druhov zeleniny na jeseň. Pozor, niektoré odrody treba zbierať pred mrazom. Pre jesenné a zimné zbery si vyberte odrody s dlhou životnosťou.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: