Záhradné plodiny

Ako rozmnožiť rozmarín z odrezkov (stoniek)

Ako rozmnožiť rozmarín z odrezkov (stoniek)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Čerstvý rozmarín (salvia rosmarinus) je jednou z najchutnejších a najvoňavejších bylín v kuchyni. Naučte sa, ako odobrať odrezky rozmarínu zo zavedenej materskej rastliny a ako pestovať nové rastliny v kvetináčoch, ktoré možno v lete premiestňovať vonku a v zime dovnútra. Pozrime sa, ako ľahko vyrobiť odrezky rozmarínu.

odrezky rozmarínu

Výhody pestovania rozmarínu z odrezkov

Namiesto toho, aby ste si každý rok kupovali novú rastlinu rozmarínu alebo zakladali nové rastliny zo semien, skúste si vypestovať svoj vlastný z odrezkov. Niektoré z výhod pestovania odrezkov rozmarínu v porovnaní s pestovaním zo semien sú:

Najskorší zber:

Rastlina rozmarínu zakorenená z odrezku dozrieva rýchlejšie ako rastlina, ktorá vznikla zo semena. Semená rozmarínu majú tendenciu mať nízku klíčivosť a trvá dlho, kým klíčia a rastú. Odrezok rozmarínu dosiahne použiteľnú veľkosť za niekoľko mesiacov, takže rozmarín môžete zberať skôr.

Rovnaké ako materská rastlina:

Rastlina rozmarínu, ktorú pestujete z odrezkov, bude presným klonom materskej rastliny a bude mať rovnakú chuť, odolnosť voči chorobám a rast.

Bezplatné ďalšie poschodia:

Jedna rastlina môže poskytnúť množstvo odrezkov bez ohrozenia zdravia rastliny. Kuchynský parapet si tak môžete obložiť rôznymi rastlinami, ktoré budú nádherne voňať, keď si ich prečešete rukou.

Ako pestovať rozmarín z odrezkov

Tu sú kroky na odoberanie odrezkov rozmarínu zo zavedenej materskej rastliny a pestovanie nových rastlín v kvetináčoch, ktoré možno v lete premiestňovať vonku a v zime dovnútra.

Krok 1: Vyberte nové výhonky z materskej rastliny

Vyberajte si zdravé stonky so sviežim rastom. Najmladšie výhonky budú mať zelené, pružné stonky, zvyčajne tie na spodnej časti rastliny. Vyhnite sa starým, hnedým a drevnatým stonkám.

Krok 2: Odrežte odrezky stoniek

rezať odrezky rozmarínu

Použite ostré nožnice a odstrihnite stonku rozmarínu asi 10 centimetrov od rastúceho hrotu. Odrežte veľa ďalších stoniek pre prípad, že by sa niektoré nezakorenili.

Krok 3: Odstráňte spodné listy

pripraviť rezanie rozmarínu

Uchopte prsty okolo stonky a jemne odstráňte spodné 2 palce ihličia zo stonky rozmarínu.

Krok 4: Umiestnenie odrezkov do vody

odrezky rozmarínu vo vode

Umiestnite stonky do pohára s vodou a umiestnite ho na teplé miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Vymeňte vodu každé dva dni a nahraďte ju vodou s izbovou teplotou. Studená voda poskytuje rozpustený kyslík a zabraňuje hnilobe odrezkov.

Odrezky z rozmarínu by sa mali zakoreniť v priebehu niekoľkých týždňov, v závislosti od teploty. Pri nižších teplotách to môže trvať dlhšie.

Po 4 až 8 týždňoch by malo byť zrejmé, či odrezky rozmarínu prežili. Odrezky, ktoré neprežijú, budú mať hnedú farbu a vypadnú z nich ihly. Ak je váš rozmarínový odrezok stále nažive, dajte mu trochu viac času.

Krok 5: Presádzanie odrezkov rozmarínu

transplantovať odrezky rozmarínu

Odrezky rozmarínu sú pripravené na presadenie do zeme alebo do väčších kvetináčov, keď na každej stonke uvidíte 4 až 6 koreňov, ktoré sú dlhé aspoň 1 cm.

Použite zmes piesočnatej pôdy, ktorá dobre odteká. Zmiešajte rovnaké diely viacúčelovej zeminy a jemného piesku. Alebo použite črepníkovú zeminu. Tu sa dozviete, ako si vyrobiť pôdu v kvetináči doma.

V ideálnom prípade použite dobre priepustnú piesočnatú pôdu. Zmiešajte rovnaké diely viacúčelovej zeminy a hrubého piesku. Môžete použiť aj kaktusovú pôdu.

Na každý rez rozmarínu naplňte 4-palcový črepník mierne vlhkou zeminou. Ceruzkou urobte do zeme dieru asi 5 cm.Odrezok umiestnite do jamy a dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene, opatrne ho zasypte zeminou a dobre zalejte.

Umiestnite novovysadenú rastlinu rozmarínu do kvetináča na nepriame svetlo alebo na filtrované slnečné svetlo, kým sa neupevnia korene, potom ju presuňte na priame svetlo, aspoň na 6 až 8 hodín denne. Udržujte pôdu vlhkú, kým neuvidíte rast nových listov.

Pred zberom nechajte nové rastliny trochu vyrásť. Akonáhle je rastlina vysoká alebo vyššia 6 palcov, zberajte odrezaním stoniek podľa potreby.

Na stonke sa bude naďalej vytvárať nový rast. Rozmarín rastie pomaly, preto nezberajte naraz viac ako 1/3 rastliny.

Ako sa starať o rastliny rozmarínu

Rozmarín je pomerne robustná rastlina, akonáhle sa usadí a rastie. Tu je niekoľko tipov, ako udržať vašu rastlinu zdravú a produktívnu:

Pestujte na slnečnom mieste. Rozmarínu sa darí v lete za 6-8 hodín na priamom slnku.

Zalievajte, keď je pôda suchá. Keď sa rozmarín usadí, rád zostáva na suchej strane. Medzi zavlažovaním nechajte vrchné dva palce pôdy vyschnúť a potom dôkladne zalejte.

Aby ste si boli istí, či je zavlažovanie potrebné alebo nie, stačí vložiť prst do pôdy a zistiť, či je pod ňou vlhká alebo suchá.

Presádzajte, keď rastlina vyrastie a korene naplnia kvetináč. Rastlina rozmarínu pestovaná v kvetináči môže dosiahnuť výšku 30 až 90 cm. Stačí presadiť do väčšej nádoby, keď korene naplnia kvetináč.

Často orezávajte rozmarín. Čím viac budete prerezávať, tým hustejšie bude rastlina rásť. Rastlinu po odkvitnutí orežte, aby bola kompaktná. Odrežte staré suché konáre a ponechajte len nový rast.

Tipy na pestovanie rozmarínu v interiéri

Rozmarín pochádza zo stredomorského podnebia, preto uprednostňuje teplé, slnečné a vlhké prostredie. Tu je niekoľko tipov, ako udržať rastliny rozmarínu nažive počas zimy v interiéri:

Karanténa

Ak máte rastliny vonku, je dobré dať ich do karantény, keď ich prinesiete dovnútra. Ponechajte rastliny na chvíľu na oddelenom mieste, aby ste sa uistili, že tam nie sú žiadni stopári, škodcovia alebo choroby.

Svetlo

Umiestnite rastliny rozmarínu do svetlého okna. Môžete tiež použiť pestovateľské svetlá a udržať vaše rastliny šťastné počas zimných mesiacov.

Voda

Snažte sa udržiavať zalievaciu zmes rovnomerne vlhkú. Pri preliačení rastlina hnije. Ak je pôda príliš suchá, rastlina uschne a zomrie. Zalejte, keď pôda na povrchu vyschne, a nechajte prebytočnú vlhkosť odtiecť.

Teplota

Rozmarín má rád, keď je v zime trochu chladnejšie. Udržujte rastliny mimo zdrojov tepla a kachlí na drevo. Ideálna teplota je medzi 15 a 20 stupňami Celzia.

Vlhkosť

Zimné vykurovanie nás síce udržuje v teple, no zároveň odstraňuje vlhkosť zo vzduchu a znižuje ju. Kompenzujte to častým zahmlievaním rastliny rozmarínu, spustením zvlhčovača alebo umiestnením rastliny rozmarínu na podnos s kamienkami a vodou, aby ste zvýšili vlhkosť okolo rastliny.

Mory a choroby

Najčastejšími škodcami rozmarínových rastlín sú roztočce, vošky, pľuzgiere a molice. Títo škodcovia sajú na rastlinách a spôsobujú vädnutie a vysychanie lístia.

Často kontrolujte svoje rastliny rozmarínu na výskyt škodcov a kontrolujte ich pomocou organického insekticídneho mydla.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako rozmnožiť levanduľu z odrezkov.

Choroby ako hniloba koreňov, múčnatka a múčnatka sú príznakmi nadmernej vlhkosti a zlej cirkulácie vzduchu. Medzi zavlažovaním nechajte vrch pôdy vyschnúť, potom dôkladne zalejte, aby všetka prebytočná voda odtiekla zo spodnej časti kvetináča. Pridajte ventilátor na zlepšenie cirkulácie vzduchu okolo vašich rastlín.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: