Záhradné plodiny

Ako rozmnožiť levanduľu z odrezkov (stoniek)

Ako rozmnožiť levanduľu z odrezkov (stoniek)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rozmnožovanie levandule nie je náročné a je to zábavný spôsob, ako získať viac rastlín do vašej záhrady. V tomto príspevku vám ukážem všetko, čo potrebujete vedieť o výrobe odrezkov levandule, s podrobnými pokynmi krok za krokom.

urobiť levanduľové odrezky

Úvod

Keď sa naučíte množiť levanduľové rastliny zo svojej záhrady, môžete ich pestovať, koľko chcete. Okrem toho ho môžete tiež zdieľať so svojimi priateľmi a rodinou!

V tomto príspevku vám poviem o rôznych metódach rozmnožovania levandule, poviem vám, kedy je na to najlepší čas, a ukážem vám, ako získať a pripraviť odrezky.

Potom vám poskytnem podrobné pokyny krok za krokom, ako presne levanduľu úspešne zakoreniť, či už v pôde alebo vo vode.

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožiť rastliny levandule: zakorenením stoniek v pôde, zakorenením odrezkov vo vode alebo zo semien.

V tomto príspevku budem hovoriť iba o tom, ako rozmnožiť levanduľu z odrezkov odobratých zo dospelých rastlín a potom ich zakoreniť buď vo vode alebo v pôde. Príspevok o začatí semien si nechám na iný deň.

Kedy užívať odrezky levandule

Najlepší čas na rozmnožovanie levandule je uprostred až neskorého leta, počas aktívneho vegetačného obdobia a keď je vonku horúco a vlhko.

Ak odrezky odoberiete príliš neskoro v lete alebo na jeseň, keď rastlina začína na zimu prechádzať do vegetačného pokoja, nemusia zakoreniť.

Ako získať odrezky levandule

odrezky levandule

Pred odberom odrezkov si najprv pripravte pôdu alebo vázu s vodou (podrobnosti nájdete v nasledujúcich krokoch). Nenechajte ich vyschnúť ani zvädnúť, kým sa ich pokúsite rozmnožiť.

Ideálne je odoberať odrezky z konárov, ktoré ešte nekvitli. Kvitnutie vyžaduje od rastliny veľa energie a konárik, ktorý nezakvitol, bude môcť všetku energiu venovať pestovaniu nových koreňov.

Je tiež lepšie odoberať odrezky zo zrelej levandule ako z novej alebo nezrelej. Týmto spôsobom budete mať istotu, že odrezky majú dostatok energie na vytvorenie pevných koreňov.

Keď nájdete dokonalý konár, odrežte ho z rastliny na spodnej časti stonky.

Uberajte odrezky dlhé niekoľko palcov (10 alebo viac). Každá zo stoniek, ktoré odrežete, by mala mať 3 až 5 listových uzlín, ale stále by mala mať na vrchole niekoľko centimetrov rastu.

Príprava odrezkov

pripravte si odrezky levandule

Po odbere odrezkov z levandule odstráňte spodných 3-5 sád listov zo stonky. Môžete ich zaštipnúť nechtom alebo ostrihať ostrými nožnicami.

Odstránením spodných listov vznikajú na stonkách malé ranky, z ktorých vychádzajú korene.

Dlhšie stonky uľahčujú množenie levanduľových rastlín, pretože budú mať viac povrchu, aby sa mohli zapichnúť do pôdy alebo vody, čo im poskytne viac šancí zakoreniť sa.

Ak niektorá zo stoniek už začala kvitnúť, jednoducho odstrihnite alebo odštipnite kvetný klas, aby ste podporili rez, ktorý vloží energiu do pestovania nových koreňov.

Rez s kvetom sa pravdepodobne neujme, pretože všetku energiu premrhá na tvorbu púčikov.

Ako urobiť levanduľové odrezky krok za krokom

Ďalej vás prevediem krokmi na výrobu odrezkov levandule v zemi aj vo vode. Kroky sú pre každého iné, no nie sú zložité.

Odrezky levandule v zemi

odrezky levandule v pôde

Skôr ako budete môcť množiť levanduľu v zemi, musíte si nazbierať nejaké zásoby. Nebojte sa, nebudete potrebovať veľa drahého vybavenia a niektoré z týchto vecí už pravdepodobne máte po ruke.

Potrebný spotrebný materiál:

Propagačná pôda (vyrábam ju zo zmesi perlitu, vermikulitu a črepníkovej zeminy, ale bude fungovať aj dobrá zmes na sadenice)

  • Krepník alebo rozmnožovacia komora
  • Koreňový hormón
  • Plastové vrecko (voliteľné)

Postup:

Krok 1: Plánovanie vlhkosti

Ak množíte levanduľu vo vnútri alebo vonku v suchom podnebí, budete musieť pridať vlhkosť.

Najjednoduchšie je použiť rozmnožovač alebo odrezky prikryť plastovým vreckom, ak ich vložíte do črepníka. Stačí zakryť hornú časť vrecka a uistite sa, že sa nedotýka žiadnej časti odrezkov.

Ak však žijete vo vlhkom podnebí ako ja, odrezky levandule sa vonku na tienistom mieste zakorenia pomerne rýchlo.

Krok 2: Poprášte stonky zakoreňovacím hormónom

Hneď po dokončení prípravy odrezkov ponorte stonky do zakoreňovacieho hormónu. Zakoreňovací hormón im pomáha rýchlejšie sa zakoreniť a dáva vám väčšiu šancu na úspech.

V tomto odkaze vás naučíme, ako si vyrobiť zakoreňovacie hormóny domácim a prirodzeným spôsobom.

Krok 3: Vyvŕtajte otvory do zeme

Pred zapichnutím odrezku do zeme najskôr prstom urobte dieru.

Týmto spôsobom sa pri vložení odrezku do zeme neuvoľní zakoreňovací hormón.

Krok 4: Umiestnite odrezok do otvoru

Vložte odrezok do otvoru, ktorý ste vytvorili, a potom utlačte pôdu okolo stonky. Utlačením pôdy týmto spôsobom zaistíte, že odrezok bude pevne držaný v kvetináči a tiež, že pôda bude mať dobrý kontakt so stonkou.

Krok 5: Pridajte zvyšok odrezkov

Opakujte rovnaký krok, aby ste zvyšok stoniek položili do zeme. Môžete dať niekoľko odrezkov do veľkého kvetináča alebo do rozmnožovacej komory.

Pokúste sa ich však oddeliť dostatočne ďaleko, aby sa navzájom nedotýkali. Zabezpečí sa tým dostatočné prúdenie vzduchu a zabráni sa vzniku plesní alebo hniloby na odrezkoch.

Krok 6: Zakryte odrezky plastom (voliteľné)

Ak používate debničku na rozmnožovanie, jednoducho na ňu nasaďte veko. V opačnom prípade umiestnite plastové vrecko na celý črepník, ktorý pomôže zabezpečiť dodatočnú vlhkosť okolo odrezkov.

Ak je vonku vlhko, môžete tento krok preskočiť. Pamätajte však, že odrezky levandule potrebujú vysokú vlhkosť, aby vytvorili korene.

Krok 7: Umiestnite odrezky na bezpečné miesto

Umiestnite črepník alebo množiteľský box na miesto, kde bude počas množenia chránený pred slnkom, vetrom a silným dažďom.

Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie mokrú. Denne kontrolujte, či pôda úplne nevyschla. Odrezky môžete tiež nastriekať, ak nepoužívate plast.

Keď na odrezkoch začnete vidieť nový rast, je to dobrý signál, že začali zapúšťať korene.

Zakorenenie trvá 3 až 6 týždňov, v závislosti od teploty a vlhkosti. Ak ich spustíte vo vnútri, pridanie tepla v pozadí veci urýchli a pomôže odrezkom rýchlejšie zakoreniť.

Vyrábanie odrezkov levandule vo vode

odrezky levandule vo vode

Rozmnožovanie levandule vo vode je ešte jednoduchšie ako v pôde. ALE má to nevýhodu.

Vodokorenné odrezky majú väčšie ťažkosti s presádzaním ako tie, ktoré sa množia v pôde. Majte teda na pamäti, že môžete mať nižšiu mieru prežitia, keď ich zakoreníte vo vode.

Je zábavné experimentovať, preto vám odporúčam vyskúšať obe metódy, aby ste zistili, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Tu je návod, ako rozmnožiť levanduľu vo vode…

Potrebné materiály:

  • Priehľadná váza
  • Teplá voda
  • Dekoratívna skala (voliteľné)

Postup:

1. krok: Vložte dekoratívny kameň do spodnej časti vázy (voliteľné)

Rád dávam na dno vázy asi palec dekoratívneho kameňa. Vďaka tomu bude pevnejší a navyše dobre vyzerá. Je to však úplne voliteľné a nepomôže to odrezkom rýchlejšie zakoreniť.

Krok 2: Naplňte vázu vodou

Nalejte do vázy (teplú) vodu izbovej teploty, kým nebude plná z 1/2 až 3/4. Uprednostňujem používanie filtrovanej, destilovanej alebo dažďovej vody, ale ak je to vaša jediná možnosť, môžete použiť vodu z vodovodu.

Krok 3: Pridajte odrezky

Umiestnite stonky levandule do vázy s vodou ako čerstvé rezané kvety.

Krok 4: Skontrolujte, či listy nie sú v kontakte s vodou

Nedovoľte, aby sa niektorý z listov dotýkal vody, inak jednoducho zhnijú. Ak sú vo vode listy, môžete časť vody z vázy vyhodiť. Alebo odstráňte odrezky, odstráňte všetky opadané listy a nahraďte stonky vo váze.

Korene sa môžu začať tvoriť vo vode o niečo rýchlejšie ako v pôde, v závislosti od úrovne vlhkosti a tepla. Ale počkajte, kým bude niekoľko hrubých koreňov, kým sa ich pokúsite zasadiť.

Krok 5: Transplantácia

Keď sú korene zakorenené, je čas presadiť odrezky levandule do vlastných kvetináčov. V tomto čase ich môžete dať na slnko a nechať pôdu medzi zálievkami trochu preschnúť.

Keď sa levanduľové rastliny udomácnia vo svojom novom kvetináči, môžete ich zasadiť do záhrady. Odporúčam vám ich vysadiť v tienistý deň alebo popoludní, keď pominú intenzívne slnečné lúče.

Môže to byť tiež zaujímavé: Ako rozmnožovať a rozmnožovať rastliny odrezkami.

Uistite sa, že ich budete dobre polievať, kým sa neusadia v záhrade, inak nemusia prežiť šok z transplantácie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: