Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať cukrovú trstinu – kompletný sprievodca

Ako pestovať cukrovú trstinu – kompletný sprievodca
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Táto chutná jedlá rastlina sa prekvapivo ľahko pestuje vo vnútri aj vonku. V skutočnosti sa pestuje vo viacerých krajinách vrátane Spojených štátov amerických. Pokiaľ žijete v oblasti s teplou a vlhkou klímou, môžete rastliny pestovať vonku, vo vašej záhrade. V tomto článku vás naučíme, ako jednoducho pestovať cukrovú trstinu doma a všetku starostlivosť o ňu.

pestovať cukrovú trstinu

Kde môžete pestovať cukrovú trstinu

Ak chcete vedieť, či sa tejto rastline darí tam, kde žijete, pozrite si mapu odolnosti pre vašu oblasť. Mapy odolnosti vám povedia, v akom podnebí žijete a ktoré rastliny v tomto špecifickom podnebí rastú najlepšie.

Cukrová trstina má odolnosť 8b, takže kdekoľvek v zóne 8b alebo blízko nej je ideálna na pestovanie tejto rastliny. V prípade potreby sa môžete presunúť aj do teplejšej oblasti.

Ak žijete v chladnejšom podnebí, nechcete rastlinu pestovať vonku v zemi. Namiesto toho pestujte rastlinu v nádobách.

To vám umožní premiestniť rastlinu do interiéru, najlepšie pred prvým mrazom. (Prvé mrazy sa zvyčajne vyskytujú medzi koncom septembra a koncom októbra, v závislosti od toho, kde žijete.)

Ak necháte rastlinu počas zimy vo vnútri, zabránite jej uhynutiu v krutých mrazoch. Potom, keď sa počasie oteplí, jednoducho ho umiestnite von.

Môžete ich skúsiť pestovať aj v interiéri po celý rok. Jediným problémom je, že rastlina nemusí byť taká teplá, ako by chcela. Snažte sa ho držať v blízkosti okna a ďalej od klimatizačných potrubí.

Kedy a ako pestovať cukrovú trstinu

pestovať cukrovú trstinu

V ideálnom prípade by ste mali začať pestovať plodiny skoro na jar, v závislosti od vašej oblasti. Hneď ako udrie posledný mráz sezóny, mali by ste byť v poriadku.

Pestovanie cukrovej trstiny môžete začať nákupom zozbieranej trstiny v supermarkete. Získajte palice, ktoré vyzerajú čo najčerstvejšie, pretože staršie budú mať problém s rastom.

Umiestnite tieto odrezky z trstiny do vody a počkajte, kým vyklíčia. (Uvidíte biele korene vychádzajúce z kĺbov palice.) Mali by ste tiež vidieť hrbolčeky, nazývané oči, ktoré sa začínajú objavovať v kĺboch blízko vrchu.

Pri pestovaní odrezkov cukrovej trstiny vo vode ich tam nenechávajte príliš dlho. Akonáhle začne mať trstina hrbolčeky, je čas na výsadbu.Ponechanie odrezkov vo vode príliš dlho spôsobí plesne, ktoré môžu zabrániť tomu, aby odrezky pestovali nové palice.

Keď budú prvé korene, ktoré vyklíčia, dlhé pol až jeden centimeter, vezmite odrezok a zasaďte ho vodorovne. Áno, horizontálne. Trstina by nemala byť viditeľná pod zemou.

Odrezok by ste mali zakopať asi 15 centimetrov hlboko do zeme. Udržujte ju v rovine vykopaním priekopy a umiestnením odrezkov dovnútra. Po zasadení odrezkov nevypĺňajte pôdu na vrch. Stačí ho zakryť, kým sa vrch pôdy nevyrovná.

Ak ste urobili všetko správne, asi do dvoch týždňov by ste mali začať vidieť zo zeme vychádzať malé steblá. Rastlina rastie pomerne rýchlo, takže za chvíľu uvidíte pekné vysoké stonky.

Uchovajte si tieto odrezky rok alebo dva. V tom okamihu ich odstráňte a na ich miesto znovu zasaďte nové odrezky. Staršie plodiny neprodukujú takú príjemnú sladkosť, preto je dobré ich striedať.

Najlepšia nádoba na cukrovú trstinu

Nádoby sú najlepšie pre izbové rastliny, ale môžete ich použiť aj pre vonkajšie rastliny. Trstina sa darí dobre bez ohľadu na zalievací materiál, takže sa rozhodujte podľa toho, kde bude umiestnená.

V interiéri môžete použiť materiály, ktoré sú skôr dekoratívne ako funkčné. Z vonkajšej strany zvoľte odolné plasty.

Keďže odrezok vysádzate vodorovne a z jedného odrezku vyrastie viacero palíc, mali by ste zvoliť aj nádobu, ktorá je širšia ako hlboká.

Na tento účel sa najlepšie hodia štvorcové alebo obdĺžnikové nádoby, pretože bývajú širšie a majú dostatok miesta smerom nahor. Môžete použiť aj plytšie okrúhle hrnce.

Opäť sa len uistite, že jeho tvar je dostatočne široký, aby sa do neho zmestili odrezky a plodiny.

Musíte sa tiež uistiť, že nádoba má nejaký druh drenáže. Cukrová trstina má rada vlhkú pôdu, ale ak je pôda príliš mokrá, korene hnijú. Aby ste tomu zabránili, uistite sa, že hrniec prepúšťa prebytočnú vodu.

Najlepšia pôda pre cukrovú trstinu

Cukrová trstina dobre rastie v bežnej pôde. Nie sú potrebné žiadne ďalšie preventívne opatrenia.

Ak plánujete pestovať cukrovú trstinu v pôde záhrady alebo sadu, stačí, aby mala pôda dostatok organickej hmoty.

Ak máte veľa hliny a málo ornice, môžete zvážiť pestovanie cukrovej trstiny na vyvýšenom záhone.

To vám umožní niekoľko ďalších centimetrov ornice na rast rastlín. Tu sa dozviete, ako jednoducho vyrobiť postele alebo vyvýšené postele.

Ako zavlažovať cukrovú trstinu

Keďže je to tropická rastlina, cukrová trstina má rada vlhkú pôdu a vlhké prostredie. Ak sú vaše rastliny vonku, zalejte ich hneď, ako vyschne prvý palec pôdy.

Pre väčšiu istotu môžete vložiť prst do pôdy, ak si všimnete, že je dole ešte vlhká, počkajte ešte jeden deň, ak inak máte pocit, že je veľmi suchá, zalejte.

Ak je vaša rastlina v interiéri, v nádobe, postupujte podľa rovnakých pokynov. Mali by ste tiež kontrolovať vlhkosť.

Ak je vzduch vo vašom dome obzvlášť suchý, môžete rastline pomôcť tak, že ju niekoľkokrát počas dňa zarosíte jemnou hmlou. Môžete si tiež kúpiť zvlhčovač vzduchu a nechať ho bežať v blízkosti.

Ak cukrová trstina nedostane dostatok vody, môže sa začať zmenšovať a na okrajoch hnednúť. Ak dostane príliš veľa vody, zmäkne a stane sa kašovitým. Buďte si vedomí týchto príznakov a prispôsobte im zavlažovanie.

Ako hnojiť cukrovú trstinu

V priebehu vegetačného obdobia by ste svoje rastliny mali hnojiť každých pár týždňov. Pre väčšinu rastlín je typické vegetačné obdobie v teplejších mesiacoch jari a leta.

Akonáhle sa ochladí, rastliny sa vypnú, aby sa pripravili na zimu. V tomto stave nepotrebujú žiadne hnojivo, pretože sa nesnažia rásť.

Pre túto konkrétnu rastlinu budete chcieť hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Ako ho aplikujete a ako často to budete robiť, bude závisieť od typu, ktorý používate. Pevné hnojivo je jednoduchšie, pretože ním stačí posypať zem. Niektorí ľudia však uprednostňujú tekuté hnojivo, pretože je o niečo presnejšie.

Bez ohľadu na to, ktorý typ sa rozhodnete použiť, majte na pamäti, že prehnojenie vašej rastliny vám neprinesie lepší výkon. Rastliny, rovnako ako ľudia, ochorejú, ak majú príliš veľa živín.

Škodcovia cukrovej trstiny a ako ich odstrániť

škodcovia cukrovej trstiny

Pri pestovaní rastlín v interiéri sa môžete stretnúť s bežnými škodcami izbových rastlín, ako sú roztočce, múčnatky a múčnatka.

Ak sú škodcovia priamo na rastline, postriekajte ich insekticídnym mydlom alebo použite na postihnuté miesta trochu alkoholu. Pre komáre zaveste v blízkosti mucholapky.

Vonku narazíte na oveľa viac problémov. Pravidelne kontrolujte rastlinu a fyzicky odstráňte všetkých zjavných škodcov. Odburinenie pôdy okolo rastliny pomôže odstrániť všetky oblasti, kde sa môžu skrývať škodcovia.

Sledujte, či sa na rastline neobjavia akékoľvek známky chrobákov lezúcich do stoniek, hniloby, zmeny farby alebo akéhokoľvek iného náznaku toho, že sa usadil škodca alebo patogén.

V prípade plesní a chorôb by ste mali vyhľadať vhodnú liečbu, ktorou je zvyčajne chemický alebo protiplesňový prípravok. Aplikujte opatrne a nepoužívajte, pokiaľ si nie ste istý, že to ovplyvnilo vašu úrodu.

Pre možnosť bez chemikálií zvážte prírodné prostriedky na ničenie škodcov. Jednoduchým príkladom je mať v blízkosti vysadené nechtíky. Pavúky, červy a iní škodcovia nemajú radi silný zápach týchto rastlín, takže sú dobrým spôsobom, ako prirodzene chrániť škodcov.

Ako zberať cukrovú trstinu

zber cukrovej trstiny

S zberom trstiny počkajte do konca vegetačného obdobia, tesne pred prvým mrazom.

Na rezanie trstiny musíte použiť veľký nôž, napríklad mačetu. Záhradnícke nožnice alebo nožnice nie sú dostatočne ostré, takže aj keď sa vám podarí ostrihať rastlinu, rez nebude čistý.

Ak chcete rezať, držte vrch rastliny voľnou rukou. Pomocou noža odrežte spodnú časť rastliny a ponechajte dobrý základ pre rast rastliny v budúcom lete.

Buďte opatrní a dávajte pozor, aby ste rezali od seba alebo nabok, nie smerom k nohám. Ak vám nôž vymrští smerom k nohám, môžete sa zraniť.

Ako konzumovať cukrovú trstinu

Ak chcete zjesť svoju úrodu, začnite jej nakrájaním na menšie porcie. Môžete ich uložiť a použiť kedykoľvek budete chcieť.

Keď ste pripravení jeden zjesť, odrežte asi palec z každého konca, aby ste odstránili všetky suché časti stonky. Odtiaľ odlúpnite zelený exteriér, aby ste odhalili mäsité biele vnútro. Toto biele mäso obsahuje všetky sladké a sladké šťavy.

Ak chcete poriadne zahryznúť, môžete žuť priamo na stonke. Majte však na pamäti, že dužina nie je vyrobená na žuvanie a jedenie. Na to je to príliš ťažké. Zaobchádzajte s ňou skôr ako so žuvačkou a vyhoďte ju, keď stratí chuť.

Môžete ho tiež ďalej nasekať a použiť na osladenie jedál alebo nápojov. Opäť platí, že ho pred podávaním nezabudnite odstrániť.

Prečo by ste mali pestovať cukrovú trstinu

Hlavnou funkciou tejto rastliny je sladidlo. Používa sa pri výrobe cukru a nápojov po stáročia a používa sa dodnes.

Ako taký je to skvelý, úplne prirodzený spôsob, ako si vychutnať sladké a sladené nápoje a občerstvenie. Nemusíte sa báť žiadnych spracovaných a rafinovaných cukrov či umelých sladidiel.

Pestovanie cukrovej trstiny je tiež veľmi jednoduché. Odrezky môžete získať kúpou v miestnom obchode s krmivami. V tomto zmysle je oveľa lacnejšia ako bežná izbová rastlina. Je tiež ľahké zakoreniť a vyklíčiť nové rastliny z odrezkov, pretože rastlina rastie pomerne rýchlo.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Sprievodca organickým pestovaním a pestovaním kakaa.

Je to ideálna plodina pre každého, kto sa snaží stať sa sebestačným. Ale je to tiež skvelý doplnok do každej domácej záhrady. Skúste pestovať cukrovú trstinu a zistite, či vám spríjemní život.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: