Agroekológia

Ako vyrobiť a aplikovať domáce a organické insekticídy

Ako vyrobiť a aplikovať domáce a organické insekticídy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Organický insekticíd môže mať rôznu silu a môže byť z veľkej časti vyrobený ručne, čo má jasnú ekonomickú výhodu. Je dôležité poznamenať, že ekologické záhradníctvo organizuje plodiny takým spôsobom, že nepotrebujú žiadne organické insekticídy a že je dôležité pokúsiť sa pochopiť dôvody masívneho výskytu „škodcov“. V každom prípade, ak máte problémy so škodcami v záhrade alebo v sade, v tomto článku vám ukážeme niekoľko receptov na výrobu domácich a organických insekticídov.

domáce insekticídy

Ako sa vyhnúť používaniu insekticídov

Je možné optimalizovať organizáciu vašej záhrady tak, aby ste sa čo najviac vyhli používaniu insekticídov: striedanie plodín, uvážlivé používanie kombinácie plodín, používanie prírodných repelentov, uprednostňovanie prirodzených predátorov škodlivého hmyzu alebo ich ovládaním ručne.

Je tiež dôležité poznamenať, že malý počet „škodcov“ je v záhrade prijateľný a nevyhnutný pre jej správne fungovanie a že používanie insekticídov by sa malo obmedziť na nový prírastok.

Prírodné repelenty proti škodcom

Popol a sadze :

Popol z dreva je veľmi účinný proti škodcom hrachu; Postriekajte svoje rastliny na jar na vlhké lístie dreveným popolom v prípade napadnutia.

Je tiež veľmi dobrý na odpudzovanie útokov slimákov a slimákov, v prípade útokov na vaše rastliny ich obklopte kruhom popola, aby sa k nim nedostali. Viac o použití dreveného popola sa dozviete tu.

Vaječné škrupiny :

Používajú sa drvené na ochranu rastlín proti slimákom, dávajú sa okolo rastlín a záhonov, slimáky ani slimáky cez ne neprejdú. Tu sa dozviete viac o použití vaječných škrupín.

Mletá káva :

Efektívne sa šíri pri nohách rastlín a dokonca sa mieša s pôdou. Je účinným repelentom proti slimákom a voškám. O využití kávy v sade a záhrade sa dozviete na tomto odkaze.

Draselné mydlo :

Účinný proti voškám, múčnatke, roztočcom, moliciam a niektorým záhradným chorobám, ale vo všeobecnosti pôsobí proti všetkému hmyzu.

Rozrieďte 5 % v litri teplej vody a postriekajte listy z oboch strán: larvy a vajíčka sa udusia tak, že ich nalepíte do mydlového filmu. Ošetrenie by sa malo opakovať niekoľkokrát.

Neemový olej :

Pôsobí ako repelent, ako fungicíd a larvicíd. Je široko používaný na likvidáciu vošiek, molíc Je veľmi užitočný, pretože jeho odpudzujúca sila je veľmi veľká, pamätajte, že zakaždým, keď prší, musíte dať trochu viac rastliny. Viac informácií o použití neemového oleja nájdete na tomto odkaze.

Prirodzené predátory

Niektorý takzvaný „pomocný“ hmyz, ako napríklad lienka, sú predátormi určitých škodcov, ako sú vošky, múčniky, molice a roztočce.

Prilákajte ich tým, že zachováte alebo vysadíte oblasti s divokými kvetmi a poskytnete drevené zimné prístrešky.

Vtáky sú tiež prirodzenými predátormi hmyzu, takže život vo vašej záhrade môžete podporiť stavaním kŕmidiel a búdok pre vtáky.

Ježkovia sú prirodzenými predátormi hmyzu, slimákov; kľudne im nechajte v rohu záhrady hromadu dreva a hromadu odumretého lístia, kde sa môžu uhniezdiť.

Organické domáce insekticídy

Vo väčšine receptov na domáce insekticídy, ktoré popisujeme nižšie, používame slovo kašička, čo znamená pre tých, ktorí nevedia, ako vyrábať maceráty s rastlinami.

Na tento účel vezmite určité množstvo listov a nechajte ich niekoľko dní odpočívať vo vode, zvyčajne medzi 10 a 20.

Kusa musí byť vyrobená v nádobe s vrchnákom, pretože má tendenciu dosť nepríjemne zapáchať, no napriek tomu jej zvláštna aróma svedčí o dobrej kvalite.

Levanduľa :

Použiteľné ako kaša s 1 kg čerstvej levandule na 10 litrov vody. Je účinný proti mravcom, voškám a mrkvovým muchám.

Orechové listy :

200 g nasekaných sušených listov necháme 4 dni macerovať v 10 litroch vody. Filtrujte a používajte čisté proti voškám a húseniciam.

Tabak :

Používa sa ako kaša proti voškám a húseniciam, 200 gramov tabakových listov vložte do litra vody, nechajte deň macerovať prefiltrovať prípravok a postriekajte ním rastliny.

Na zlepšenie účinnosti môžete pridať trochu etylalkoholu a tiež strúhané mydlo.

Tanasy :

Používa sa ako kaša (400 gramov čerstvých listov, kvetov, stoniek v 10 litroch vody), aplikujte čisté proti moliam, mrkvovým muchám, špargľovým muchám, chrobákom a blchámMôže sa použiť aj ako nálev proti roztočom jahodovým a ostružinovým.

Nettle :

Účinný proti voškám, používa sa ako tekutá kaša. Tu sa dozviete viac o tom, ako vyrobiť a používať žihľavovú kašičku

Paradina :

Účinné ako tekutá kaša, odvar alebo infúzia. Používajte v zime v koncentrovanej forme na preventívne pôsobenie proti šupinatému hmyzu, slimákom a voškám.

Na jeho prípravu zmiešajte 1 kg čerstvých listov alebo 30 gramov suchých listov na každých 10 litrov vody. Nechajte 10 dní odstáť, potom sceďte, aby ste odstránili tuhú hmotu a použite zriedený v rovnakých dieloch s vodou.

palina :

Je účinný ako tekuté hnojivo alebo ako odvar proti mravcom, roztočom a voškám. Na 10 litrov vody by ste mali mať 2,5 kg čerstvo narezaných listov, kvetov a stoniek paliny alebo 250 g sušených kvetov a listov.

Cesnak :

Je účinný v odvare alebo náleve. Na 10 litrov vody pridajte 80 až 100 g rozmixovaného cesnaku, nechajte tri-štyri dni macerovať.Môžete urobiť aj nálev, ale ten je menej účinný.

Cesnak je užitočný proti roztočom, voškám a pri prevencii niektorých kryptogamných ochorení (ochorenie spôsobené hubou)

Rebarbora :

Účinný ako odvar alebo nálev (500 g čerstvého na 3 litre) proti červci pórovej a čiernej voške, ale účinkuje na všetok hmyz všeobecne.

Tipy na záver

V zložení určitých relatívne silných a toxických organických insekticídov sa používajú prírodné zložky rastlín, s ktorými sa musí zaobchádzať opatrne.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Tekutá kaša, bioprípravky na starostlivosť o rastliny, ako ich vyrobiť a aplikovať.

Tieto insekticídy majú široké spektrum, to znamená, pôsobia proti všetkým prítomným druhom a spôsobujú ďalšie ochudobňovanie fauny vo vašej záhrade , čo spôsobuje nerovnováhu v ošetrovaných oblastiach s dôsledkami na kvalitu pôdy a tým aj na budúce plodiny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: