Agroekológia

Ako vyrobiť a použiť drevené uhlie na zlepšenie pôdy

Ako vyrobiť a použiť drevené uhlie na zlepšenie pôdy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rastlinné uhlie (biouhlie alebo biouhlie) môže znížiť vyplavovanie živín, znížiť kyslosť pôdy a znížiť množstvo vody a hnojív používaných na zeleninu a kvety, ako aj zásobiť ju veľkým množstvom živín. Používanie dreveného uhlia na rastlinách v záhrade alebo biozáhrade má oveľa viac výhod, v tomto článku vás chceme naučiť prečo a ako skvelým spôsobom použiť drevené uhlie na zlepšenie pôdy.

vyrobiť drevené uhlie
Rastlinné uhlie, biokorabón, biouhlie.

Prečo pridávať drevené uhlie do poľnohospodárskej pôdy?

Drevené uhlie je veľmi pórovité a obsahuje mnoho rovnakých živín, aké sa nachádzajú v organickej hmote, z ktorej je vyrobené.

Drevené uhlie zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať živiny pre rastliny a prospešné pôdne mikróby tým, že odďaľuje alebo znižuje vyplavovanie živín z dažďa alebo zavlažovania.

Nízka hustota dreveného uhlia odľahčuje ťažké pôdy, čo umožňuje lepší rast koreňov, zvyšuje drenáž a umožňuje vstup vzduchu do pôdy.

Okrem toho funguje rovnako ako poľnohospodárske vápno na zvýšenie pH pôdy. Tento úplne prírodný produkt zvyšuje hladiny vápnika, horčíka, fosforu a draslíka dostupného v pôde.

Vždy používajte drevené uhlie alebo biouhlie s kompostom alebo prirodzene bohatou pôdou, inak môžete spomaliť rast rastlín.

Vďaka drevenému uhliu môžete pomôcť zvýšiť výnosy plodín, znížiť odtok vody a umožniť pôde lepšie dýchať po dlhú dobu.

Ako vyrobiť drevené uhlie

Môžete si vyrobiť vlastné drevené uhlie do záhrady alebo do sadu. Urobte to počas pokojného a bezvetrného dňa. Keď sa chystáte použiť živý oheň, majte vždy po ruke hasiaci prístroj, hadicu pripojenú k sieti alebo nejaké nádoby s vodou, pre každý prípad.

Ak máte pec na drevo, kachle alebo kde si rozložíte malý oheň drevom, skvelé, na dobré drevené uhlie musíte spáliť iba organickú hmotu. Pridajte suché lístie, palice, zvyšky z prerezávania, neošetrené drevo alebo akúkoľvek inú suchú organickú hmotu.

Začnite v malom, aby ste mohli založiť oheň. Majte na pamäti, že to skončí na vašej podlahe; nikdy nepoužívajte benzín ani iné chemikálie na oheň.

Na začiatku sa snažte rozhorieť oheň rýchlo a rýchlo, a keď prvé plamene trochu utíchnu, zasypte hromadu zeminou, aby ste odrezali kyslík. Oheň bude tlieť, ale bude horieť pomaly.

výroba dreveného uhlia

Sledujte to a keď najväčšie kusy merajú asi dva palce, teplo úplne uhaste vodou.

Pred použitím tohto dreveného uhlia na zemi sa uistite, že je oheň úplne vyhasnutý a nechajte uhlíky úplne vychladnúť.

Ako aplikovať drevené uhlie do pôdy

Rozdrvte drevené uhlie na kúsky veľkosti hrášku alebo menšie. Ak chcete uhlie rozdrviť, vložte ho do ťažkého vreca a udrite doň násadou od metly alebo kusom dreva.

Používajte drevené uhlie rovnakým spôsobom ako kompost alebo hnoj. Zľahka ho rozložte na pôdu a zapracujte rukami alebo lopatou, aby sa správne vmiešal do pôdy.

Do svojho kompostu môžete dokonca pridať jemné drevené uhlie, aby ste urýchlili proces kompostovania. Ideálne je naniesť vrstvu uhlíka po nanesení vrstvy zelenej alebo čerstvej organickej hmoty, čo pomôže neutralizovať prípadné pachy.

Použitie dreveného uhlia v záhrade

V pôdach s vysokým obsahom kyselín zvyšuje draslík v popole a drevenom uhlí rovnováhu pH pôdy a neutralizuje kyseliny. Samozrejme, nepridávajte príliš veľa popola, pretože ak príliš zvýšite rovnováhu draslíka, bude príliš toxický pre rastliny.

Len 500 gramov popola na každý štvorcový meter záhrady. Drevené uhlie môžete tiež nakrájať na kúsky a rozložiť ho po záhrade.

Drevené uhlie a popol tiež absorbujú akékoľvek hnojivo, ktoré dáte do záhrady, a udržia ho na dlhú dobu, čo umožní rastlinám pomalý a stabilný prísun.

Keď spaľujete drevo v krbe, zvážte, aké drevo používate. Tvrdé drevo si zachováva viac živín ako mäkké drevo. Obe si však zachovávajú živiny, takže ak preferujete spaľovanie mäkkého dreva, nemusíte sa obávať.

Poznámka: Nepoužívajte drevené uhlie ani popol v pôde rastlín, ako sú čučoriedky, azalky, rododendrony alebo gardénie, ktorým sa darí v kyslých pôdach.

Použitie dreveného uhlia v komposte

Zmiešanie dreveného uhlia s kompostom pomôže rozptýliť živiny a vyvážiť všetky kyseliny pridané do zmesi.

Ak primiešate drevené uhlie do kompostu a použijete ho na pôde, bude pre vaše rastliny fungovať ako skvelá vyvážená potrava.

Pri vytváraní kompostu pridajte trochu popola alebo dreveného uhlia do každej vrstvy materiálu, ktorú položíte. Zmes dreveného uhlia a popola v komposte pomáha rozkladať materiál a rozptyľovať živiny.

Ak do kompostu dáte kyslý materiál, ako sú citrónové kôry (alebo v mojom nedávnom prípade ananás), môžete pridať drevené uhlie, aby ste vyvážili kyseliny a pomohli rozložiť potravinový odpad.

Ak beriete potravinový odpad z domu do kempingu, kde je kompost, rád si dám drevené uhlie do koša, aby som pomohol rozkladu, ako aj pachom, kým sa nedostane do môjho kempingu.

Drevené uhlie pomáha odstraňovať škodcov

Pridávanie kúskov dreveného uhlia do záhrady pomáha pomaly pridávať živiny do pôdy pod ňou a pôsobí ako smrteľná pasca pre bezstavovce s mäkkými panciermi.

Stačí pridať trochu popola okolo požadovanej rastliny a máte ochrannú bariéru proti lezúcemu hmyzu.

Keďže je drevené uhlie absorbčné a obsahuje draslík, je smrteľné pre bezstavovce s mäkkým telom, ako sú slimáky alebo slimáky. Ak sa slimák alebo slimák dostanú do blízkosti popola alebo uhlia, je to ako sypať na nich soľ.

Teraz, ak vaša záhrada nie je príliš kyslá alebo máte rovnováhu tam, kde ju chcete mať, no chcete sa týchto škodcov zbaviť, stačí posypať trochu okolo základne rastliny, ktorej hrozí nebezpečenstvo zjedené.

Uhlie môžete tiež rozbiť na kúsky a rozložiť po záhrade ako bludisko smrti pre hmyz. Tiež, keď prší, budete pravdepodobne musieť pridať viac popola okolo spodnej časti rastlín, pre prípad, že dážď rozriedi soli v popole.

Plátna dreveného uhlia v jednej oblasti pohltí všetky pachy alebo chemikálie, ktoré potrebujete odstrániť.

Použitie dreveného uhlia ako absorbentu

Keď drevo horí, stáva sa pórovitejším, čo umožňuje drevenému uhliu vyvinúť schopnosť absorbovať akékoľvek živiny, pachy a chemikálie v okolí.

Máte doma zápach alebo potrebujete vyčistiť sporák? Položte naň tanier dreveného uhlia a pohltí väčšinu nežiaducich aróm. Možno budete musieť otvoriť okno, ale aspoň skrátite čas.

Začína váš kompost zapáchať po čpavku? Vložte drevené uhlie alebo popol a okamžite to zneutralizuje.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako využiť drevený popol v záhrade a sade.

Ak vložíte nejaké kúsky dreveného uhlia do skrinky s náradím alebo na iné miesto, kde máte veci, drevené uhlie absorbuje vlhkosť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: