Tipy do záhrady

Tipy, ako založiť mestskú záhradu a uspieť

Tipy, ako založiť mestskú záhradu a uspieť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak máte k dispozícii malý vonkajší priestor, či už je to terasa alebo trávnik skromných rozmerov, a máte v úmysle vytvoriť svoju prvú mestskú záhradu, mali by ste vedieť, že bude možné dosiahnuť vynikajúce výsledky len dodržiavaním niekoľkých jednoduchých, ale veľmi dôležitých pravidiel. Pozrime sa, ako postupovať krok za krokom, aby sme založili mestskú záhradu a uspeli.

začať sad

Úvod

Dodržiavaním správnych pokynov a zohľadnením všetkých najdôležitejších aspektov týkajúcich sa potrieb rastlín a ich údržby v priebehu času bude možné vytvoriť mimoriadnu mestskú záhradu, aj keď existujú iba k dispozícii niekoľko metrov vonkajšieho priestoru.

Či už sa orientujete na vytvorenie okrasnej záhrady alebo malej zeleninovej záhrady, najdôležitejším aspektom, ktorý treba pokojne posúdiť a dodržiavať správne pravidlá, sú konkrétne potreby rastlín, ktoré sa rozhodnete pestovať .

1. Ak spočiatku nič nerastie, nezúfajte

Prvá vec, ktorú by ste si mali ujasniť skôr, ako začnete plánovať a zakladať mestskú záhradu, je, že s najväčšou pravdepodobnosťou niektoré rastliny odumrú alebo ochorejú a potrebujú starostlivosť. Môže sa to stať z viacerých dôvodov.

Možno preto, že niektoré rastliny začnete pestovať zo semien, ktoré môžu byť slabé a nerastú dobre, alebo preto, že medzi fázou klíčenia a rastu dôjde k poveternostným udalostiam.

Môžete sa stať aj obeťou plesňových ochorení alebo útokov parazitov, ktoré nebudú závisieť od vašej vôle. Buďte trpezliví a berte tento projekt ako výzvu.

2. Kde budeme sadiť?

Výber miesta na pestovanie rastlín je taký jednoduchý, ako keď sa pozriete na oblohu a uvidíte slnko. To znamená, že ak máte oblasť so šiestimi hodinami slnka denne, môžete pestovať väčšinu rastlín.

Ak je vystavenie slnku lepšie v počte hodín, budete môcť pestovať viac druhov a ak je to menej, budete sa musieť jednoducho rozhodnúť, čo sa týka odrôd. Tu sa dozviete o 10 druhoch zeleniny, ktoré dobre rastú v tieni.

3. Pestovanie v kontajneroch

Pestovanie kvetinových rastlín, zeleniny a drobného ovocia v kvetináčoch má tiež svoje výhody; v skutočnosti je možné vytvoriť ideálnu pôdu pre každú rastlinu a tým zabezpečíme, že neprídeme o žiadnu úrodu. Tu sa dozviete, ako jednoducho vyrobiť pôdu v kvetináči.

Jediný dôležitý trik týkajúci sa nádob, ktoré sa budú používať na pestovanie, je uistiť sa, že majú otvory na odtok; preto nekupujte svoje hrnce hodnotiac len estetiku.Bez správnej drenáže budú rastliny predurčené na krátky život.

Veľkosť črepníkov bude závisieť od jednotlivých druhov, ktoré v nich chcete pestovať, mali by ste sa opýtať alebo zistiť, aký typ črepníka je ideálny pre jednotlivé rastliny, napríklad listová zelenina šalát, mangold, zeler, petržlen, koriander atď.) možno pestovať v plytkých nádobách, zatiaľ čo paradajky, tekvice alebo kukurica potrebujú väčšiu a hlbšiu nádobu.

4. Poschodie

Pôda na pestovanie rastlín je veľmi dôležitá. Či už pestujete v kvetináčoch alebo priamo v zemi, znalosť pôdy, v ktorej pestujete plodiny, je nevyhnutná, aby ste sa vyhli nedostatkom živín, ktoré bránia zdravému a bujnému rastu plodín.

Zohľadnite získanie dobrého substrátu bohatého na živiny, môže to byť hnojivo vyrobené sami alebo si ho môžete kúpiť. Ak ho kupujete, snažte sa ho vyrobiť v biokvalite, opýtajte sa predajcu na jeho zloženie. Tu sa dozviete, ako vyrobiť a používať kompost doma.

5. Zavlažovanie

vodná mestská záhrada

Všetci vieme, že rastliny potrebujú na rast vodu, ale zavlažovanie musí spĺňať špecifické potreby rôznych plodín.

Základným pravidlom je tiež nikdy nedávať príliš veľa alebo príliš málo vody, obe situácie môžu byť fatálne, najmä príliš veľa vody. Tu je rada, že si vopred skontrolujte požiadavky na vodu každej rastliny, ktorú plánujete pestovať.

Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je potrebné zalievať alebo nie, je vložiť prst do pôdy blízko stonky rastliny, ak si všimnete, že je pod ňou stále vlhko, počkajte deň alebo dva do vody, ak si všimnete, že je suchý, môžete zaliať.

Rátajte s tým, že zalievať by ste mali vždy po troškách, na zemi by sa nemali vytvárať kaluže, pridajte vodu, počkajte, kým klesne a znova pridajte.

6. Precvičte si trpezlivosť

Jednou z najväčších cností dobrého záhradníka je trpezlivosť. Začínajúci záhradník býva príliš netrpezlivý a unáhlený, preto by bolo dobré založiť mestskú záhradu s rýchlo rastúcimi rastlinami, ktoré vám umožnia vidieť výsledky v krátkom čase.

V prípade malej zeleninovej záhradky sú to napríklad reďkovky, mangold, petržlen, koriander, rukola a šalátodrody zeleniny, ktoré môžete zberať skoro.

7. Rastlinné podpery

Musíte mať na pamäti, že niektoré rastliny sú popínavé a na vzpriamený rast vyžadujú určitý druh podpory alebo spevnenia, ako je to napríklad v prípade paradajok a väčšiny strukovín.

Tieto, ale aj ostatné druhy je možné pestovať prostredníctvom takzvaného vertikálneho záhradníctva a maximalizovať tak priestor, ktorý máte k dispozícii.

Na základni oporných konštrukcií budete mať voľný priestor aj pre iné menšie plodiny, ako je šalát, petržlen atď. Môžete vytvoriť konštrukcie pomocou palíc, aby sa rastlina mohla podoprieť, alebo, ako je znázornené na obrázku, môže byť vyrobená z drôteného pletiva.

8. Semená

V prípade začatia úrody zo semien je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že sadenice budú rásť tým, že sa veľmi rozšíria a budú potrebovať potrebný priestor, aby sa mohli čo najlepšie rozvinúť.

V prípade, že rastú veľmi blízko seba, bude preto nevyhnutné pristúpiť k preriedeniu, čo znamená, že musíte odstrániť tie rastliny, ktoré sa zdajú byť málo vyvinuté, a nechať tie najsilnejšie.

Ak môžete získať organické semená, sú to najlepšie, ale ak neviete, odkiaľ pochádzajú alebo viete, že sú kúpené, netrápte sa, ak chcete organický produkt, v prvom rade, ak ich pestujete úplne prirodzene, konečný výsledok bude organický.

Môžete premeniť aj neekologické semeno, na to musíte zasiať semená, ktoré vám kúpená rastlina dala pri poslednej úrode, pri ďalšej úrode urobíte to isté, o tri roky svoje semená prispôsobili generáciu po generácii prostrediu, kde ste ich pestovali, a každý rok budú rásť viac a lepšie

9. Prerezávanie

Prerezávanie a podobné techniky, ako je prerieďovanie, sú potrebné na udržanie rastlín v špičkovej kondícii v priestore, ktorý majú k dispozícii.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Záhradníctvo bez obrábania pôdy, povieme vám, ako to dosiahnuť

Všetky druhy je potrebné trochu orezať, a to ako počas tréningu na posilnenie, tak aj neskôr na lepšiu produkciu. Naučte sa strihať každú rastlinu, pretože nie všetky sa strihajú rovnako.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: