Tipy do záhrady

Sprievodca pestovaním a starostlivosťou o Lucky Bamboo

Sprievodca pestovaním a starostlivosťou o Lucky Bamboo
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

So svojimi zložitými stonkami a pozoruhodnou odolnosťou je šťastný bambus dokonalou izbovou rastlinou. Či už ste začínajúci záhradník alebo skúsený záhradník, ktorý chce vylepšiť svoju vnútornú zeleň, šťastná rastlina bambusu je životaschopnou voľbou pre záhradníkov všetkých úrovní. V tomto článku vás naučíme, ako pestovať a starať sa o šťastný bambus, aby ste mali zdravú a krásnu rastlinu.

starostlivosť o šťastný bambus

Úvod

Bambus šťastia (Dracaena sanderiana) prekvapivo nie je bambus, ako naznačuje jeho vedecký názov, je súčasťou rodu Dracaena. Rastlina bambusu pre šťastie pochádza z juhovýchodnej Ázie a jej použitie vo Feng Shui je známe už viac ako 5000 rokov.

Vraví sa, že predstavuje šťastie a šťastie, vďaka čomu je ideálnym a obľúbeným darčekom v obchodných a osobných záležitostiach. Ďalším faktorom, ktorý robí šťastný bambus tak populárnym, je jeho schopnosť vytvárať tvary, ako je vír, srdce, vrkoč a iné vzory.

Bambus Lucky je rastlina nenáročná na starostlivosť, vďaka čomu je ideálna do kancelárií a domácností. S radosťou rastie v pôde alebo vo vode, ale najdlhšiu životnosť má, keď sa pestuje v pôde.

Keďže je to Dracaena, starostlivosť o šťastný bambus je vhodnejšia ako starostlivosť o Dracaena ako o bambus.

Ak sa pestuje vo vode, musí sa meniť každý týždeň. Pri výsadbe do pôdy by mala byť pôda udržiavaná mierne vlhká, takže ju neprelievajte ani ju nenechajte vyschnúť.

Bambusu šťastia sa najlepšie darí na nepriamom svetle a pri teplote 18-35°C (65-95°F). Miluje tieto trochu tropické podmienky.

Tipy na starostlivosť o bambus pre šťastie

šťastná starostlivosť o bambus

Je celkom ľahké naučiť sa, ako sa starať o šťastný bambus. Zahrnuli sme podrobné informácie o slnečnom svetle, vode, teplote, toxicite, zalievaní, potrebách rozmnožovania a bežných škodcoch a problémoch. Nižšie si môžete pozrieť nášho podrobného sprievodcu starostlivosťou o bambus:

  • Umiestnite bambus na miesto s nepriamym slnečným žiarením.
  • Naplňte nádobu dostatočným množstvom vody na zakrytie koreňov.
  • Bambus šťastia preferuje rozsah teplôt 18-35°C (65-95°F).
  • Voliteľné: Každé tri až štyri týždne použite tekuté hnojivo na izbové rastliny.
  • Odstráňte žlté listy.
  • Bambus presaďte, keď jeho korene prerastú nádobu.

Slnko:

Šťastný bambus potrebuje mierne až nepriame slnečné svetlo. Priame slnečné svetlo spáli listy, preto neumiestňujte rastlinu pred svetlé okno.

Okraje listov budú mať hnedastý nádych takmer ako keby ich spálil oheň. Ak vaše listy vyzerajú trochu spálené, presuňte bambus do oblasti s menším množstvom svetla.

Voda:

Ak pestujete svoju rastlinu v pôde, uistite sa, že je udržiavaná mierne vlhká. Nenechajte pôdu príliš vyschnúť a neprelievajte ju, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Bambus na prežitie nepotrebuje veľa vody, no dá sa pestovať aj vo vode. Ak sa rozhodnete pestovať svoj bambus vo vode, uistite sa, že korene sú vždy pokryté vodou. Doplňte svoj šťastný bambus čerstvou vodou každých sedem až desať dní, aby bol šťastný a zdravý.

Vo vode sa môžu tvoriť riasy, preto nádobu čistite a pravidelne vymieňajte vodu (približne raz týždenne). Voda z vodovodu je vhodná pre bambusovú rastlinu, pokiaľ je hladina chlóru nízka. Ak chcete byť v bezpečí, nechajte vodu z vodovodu cez noc vonku, aby sa chlór pred použitím na polievanie bambusu vyparil.

Tip odborníka: Ak má vaša voda z vodovodu vysoký obsah fluoridov, odporúčame použiť filtrovanú vodu, napríklad balenú vodu. Fluorid sa nevyparuje a je toxický pre rastliny, ako je šťastný bambus.

Teploty:

Bambusu šťastia sa darí pri teplotách medzi 18 a 35 °C, čo z neho robí vynikajúcu izbovú alebo kancelársku rastlinu. Počas chladnejších mesiacov dávajte pozor, aby ste svoju rastlinu nenechali blízko okien alebo iných miest s chladným prievanom.

Toxicita:

Bambus Lucky je toxický pre mačky a psy, preto ho držte mimo ich dosahu. Pri konzumácii môže spôsobiť poruchy koordinácie, slabosť, vracanie, bolesti brucha, hnačku, slintanie a rozšírené zreničky. Šťastný bambus však nie je pre ľudí toxický.

Škodcovia:

Niektorí bežní škodcovia, ktorí postihujú šťastný bambus, sú múčniky, roztoče a plesňové infekcie

Ak na svojej rastline uvidíte sivé chumáče, môže ísť o plesňovú infekciu, preto odstráňte infikovaný výrastok, stonku a listy udržujte suché a zvýšte cirkuláciu vzduchu.V prípade, že je to veľmi závažné, v tomto odkaze sa dozviete, ako si vyrobiť domáce fungicídy.

Mealybugs je malý biely hmyz, ktorý sa musí odstrániť ručne a pomocou liehu.

Hoci roztoče (ktoré prichádzajú vo forme pavučín alebo bielych chumáčikov) zvyčajne nepostihujú šťastný bambus, môžu infikovať iné izbové rastliny. Musia byť odstránené vodou a saponátom.

Presádzanie a rozmnožovanie šťastného bambusu

transplantujte šťastný bambus

Ako zistiť, kedy presadiť bambus? Presádzať by ste mali, keď sú korene v kvetináči príliš tesné. Keď uvidíte, ako sa korene zhlukujú, presuňte bambus do väčšej nádoby.

Ak rastlina rastie iba vo vode, jednoducho ju premiestnite do novej vázy. Odstráňte kamene a umyte ich, umiestnite rastlinu do novej nádoby (alebo orežte korene, aby ste použili rovnakú nádobu) a vymeňte kamene.

Ak používate pôdu, navlhčite pôdu, otočte rastlinu rukou cez stonky a pôdu, aby ste ju odstránili, a preneste ju do väčšieho kvetináča.

Šírenie:

Ak chcete rozmnožiť šťastnú bambusovú rastlinu, najprv identifikujte zdravú materskú stonku (musí mať viac ako dva bambusové segmenty) s vrúbľom.

Odrežte stonku z miesta, kde sa spája so stonkou materskej rastliny a odstráňte spodnú vrstvu listov, aby ste vytvorili novú, samostatne stojacu stonku. Umiestnite novú stonku do malej nádoby s vodou a starajte sa o rastlinu ako o väčšiu. Keď sa zakorení, môžete ho presadiť.

Časté otázky

Váš šťastný bambus by mal byť zelený, ale ak je niektorá časť stonky alebo listov žltá, znamená to, že vaša rastlina môže byť chorá. Úplne odstráňte žltú časť stonky alebo listy, aby sa nerozšírila na zvyšok rastliny.

Prečo rastlina bambusu žltne?

Bambusová rastlina môže zožltnúť z niekoľkých dôvodov. Medzi nimi prebytok hnojív, príliš veľa chlóru alebo fluoridu vo vode alebo príliš veľa slnka.

Ako privediem svoju bambusovú rastlinu späť k životu?

To závisí od vašej bežnej starostlivosti o rastliny. Ak máte žltý bambus, upravte ho tak, že ho nebudete hnojiť, vymeňte vodu za filtrovanú alebo premiestnite rastlinu na miesto s menším množstvom svetla.

Ak bol váš šťastný bambus infiltrovaný škodcami alebo hubami, odstráňte infikovanú oblasť a použite (prírodný) pesticíd, mydlo alebo horiaci alkohol, v závislosti od ochorenia rastliny.

Ako dlho žijú rastliny bambusu?

Bambus pestovaný vo vode môže žiť jeden až dva roky. Pre dlhší život presuňte svoj bambus na zem, kde môže žiť niekoľko rokov.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Tipy na starostlivosť o orchidey v interiéri.

Môže stratiť listy, ale pokiaľ sa oň budete dobre starať, bude sa naďalej dopĺňať a rásť nové listy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: