Záhradné plodiny

Ako sadiť a pestovať zelenú cibuľu (pažítku)

Ako sadiť a pestovať zelenú cibuľu (pažítku)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Zelená cibuľa (Allium fistulosum), nazývaná aj pažítka, pažítka alebo pažítka je zelenina, ktorá sa pestuje veľmi ľahko, patrí do rovnakej čeľade ako cibuľa. V tomto článku vás chceme naučiť, ako pestovať a pestovať zelenú cibuľu, ako ju rozmnožovať pomocou kuchynských zvyškov a všetku starostlivosť potrebnú na získanie skvelej úrody.

pestovať zelenú cibuľu

Ako zasadiť zelenú cibuľu do kvetináčov

Môžem pestovať pažítku počas zimy? Záhradkári v oblastiach bez mrazov a hustého sneženia môžu pažítku pestovať vonku celú zimu.

Najlepšie výsledky však dosiahnete, ak semená zasiate doma 8-10 týždňov pred posledným tuhým mrazom.

Umiestnite semená a zakryte ich 1 cm zeminy. Udržujte vlhkosť a teplotu medzi 15 a 20 stupňami C.

Semená sa objavia za 7 až 14 dní.

Hneď ako sadenice vzídu, zaistite dostatok svetla na slnečnom mieste alebo pestujte sadenice pod žiarivkami zapnutými 16 hodín denne, vypnutými 8 hodín v noci.

Zvýšte osvetlenie s rastom rastlín. Žiarovky nefungujú, pretože sú príliš horúce. Väčšina rastlín potrebuje na rast obdobie tmy, preto nenechávajte svetlá zapnuté 24 hodín.

Semená nepotrebujú veľa hnojív, kŕmte ich vo veku 3-4 týždňov organickým kompostom alebo prírodnými tekutými hnojivami.

Presádzajte zelenú cibuľu do pôdy

pestovať zelenú cibuľu v kvetináči

Po nebezpečenstve tuhých mrazov vysádzajte sadenice do záhrady, keď budú mať hrúbku ceruzky. Pred výsadbou do záhrady je potrebné sadenice "otužiť". Mladé rastliny zvyknite na vonkajšie podmienky tak, že ich na týždeň premiestnite na chránené miesto.

Najprv ich chráňte pred vetrom a slnkom. Ak v noci hrozí mráz, prikryte ich alebo prineste dovnútra a ráno ich opäť vyneste von. Tento proces tvrdnutia spevňuje bunkovú štruktúru a znižuje vplyv transplantácie a spálenia slnkom.

Vyberte si miesto na plnom slnku, kde ste minulý rok nezasadili cibuľu. Pred výsadbou aplikujte vyvážené hnojivo a zapracujte ho do pôdy. Zelená cibuľa preferuje pH 6,0 až 7,0.

Zelená cibuľa uprednostňuje organickú, dobre priepustnú pôdu. Spracujte pôdu do hĺbky najmenej 15 až 20 cm, odstráňte kamene.

Pestovateľská vzdialenosť zelenej cibule by mala byť asi 5 cm v radoch vzdialených 30 cm od seba.

Pestovanie zelenej cibule priamo v záhrade

zasadiť zelenú cibuľu

Môžete zasadiť cibuľku priamo do záhrady skoro na jar, len čo sa dá spracovať pôda, a potom znova na jeseň.

Vyberte si miesto na plnom slnku, kde ste minulý rok nezasadili cibuľu.

Aplikujte vyvážené hnojivo a pred výsadbou orajte pôdu. Majú radi organickú pôdu, ktorá dobre odvodňuje. Organickú hmotu zapracujte do pôdy do hĺbky aspoň 15 alebo 20 cm, odstráňte kamene, potom urovnajte a uhlaďte.

Semená vysejte do riadkov vzdialených 5 cm a zasypte 1 cm jemnou zeminou. Pôdu mierne spevnite a udržujte rovnomernú vlhkosť.

Semená sa objavia za 7 až 14 dní.

Ak rastú príliš veľa a sú blízko seba, zmenšite vzdialenosť medzi sadenicami na približne 2 palce, keď sú vysoké 1 až 2 palce.

Udržujte burinu počas vegetačného obdobia pod kontrolou. Buriny súťažia s rastlinami o vodu, priestor a živiny, preto ich kontrolujte častým pestovaním alebo použitím mulča, aby ste zabránili vyklíčeniu ich semien.

Je dôležité mať dostatok vody vo všetkých fázach rastu, najmä keď sa tvoria cibuľky. Pažítka má plytké korene a v období sucha má tendenciu vysychať.

Pri zalievaní cibuľky nezabúdajte na zalievanie na úrovni zeme, pretože pravidelné navlhčovanie vrcholov spôsobuje, že sú náchylnejšie na choroby.

Monitorujte pažítku na výskyt škodcov a chorôb.

Ako pestovať zelenú cibuľu zo zvyškov

namnožte zelenú cibuľu

Carlion, tiež známy ako cibuľka, sa predáva s koreňovým koncom, ktorý je potrebné vždy pred použitím zelených stoniek a tenkej bielej cibule v receptoch orezať.

Vedeli ste však, že tieto korene môžete dopestovať novou cibuľkou? Ukážem vám, aké ľahké je dopestovať si (takmer) nekonečnú zásobu čerstvej cibuľky z kuchynských zvyškov. Všetko, čo potrebujete, je zväzok jarnej cibuľky, pohár a sladká voda.

Tu sa dozviete, aké ľahké je recyklovať tento bežný potravinový odpad, ktorý ste predtým vyhadzovali.

  • Odrežte konce cibuliek a nechajte korene pripojené.
  • Umiestnite cibuľky koreňom nadol do malej nádoby.
  • Pridajte dostatok vody na zakrytie koreňov, ale horné okraje nechajte nad vodou.
  • Umiestnite ich na slnečné miesto a udržiavajte korene vlhké. Po niekoľkých dňoch sa z vrcholov cibúľ objavia zelené výhonky. Potom budú rásť veľmi rýchlo.
  • Korene udržiavajte ponorené a vymieňajte vodu aspoň raz týždenne.

Keď klíčky dosahujú približne 4 až 6 palcov, môžete ich zasadiť do zeme alebo do kvetináča naplneného kvalitnou zeminou. Presádzanie je dôležité, pretože ak ponecháte v črepníku iba koreňové hroty, budú chvíľu vytvárať zelené výhonky, ale rastlina časom zoslabne a prestane produkovať.

Orezajte, čo potrebujete, odrežte listy až po zem; cibuľa bude naďalej rásť z odrezaného konca. Ak nezrežete listy až po zem, rastlina môže byť oveľa väčšia ako zelená cibuľka, ktorú nájdete v supermarkete.

Ak odkvitnú, môžete chutné kvety použiť do šalátov alebo počkať, kým uschnú, aby ste mohli zozbierať semená a znovu siať.

V závislosti od toho, kde žijete, môže vaša zelená cibuľka v zemi prežiť zimu, rovnako ako niektoré z vašich najodolnejších obojkov a inej zimnej zeleniny. Okolo jari sa začnú zlepšovať, vtedy začnem dávať do pôdy nové rastliny, ktoré nahradia všetko, čo vyzerá trochu unavene.

Teraz budete mať vždy po ruke čerstvú zelenú cibuľku na recepty a ozdoby, kedykoľvek ich budete chcieť.

Tipy na zber a skladovanie zelenej cibule

zber zelenej cibule

Zbierajte zelenú cibuľu, keď sú rastliny vysoké 15 až 20 cm, pričom stonky sú na spodnej strane ešte biele a dosť tenké.

Zelenú cibuľku môžete skladovať v nádobe s koreňmi vo vode. Môžu sa tiež nasekať a uložiť v uzatvárateľnom vrecku do mrazničky.

Použite ich na dochutenie šalátov, polievok a iných jedál. Môžu sa podávať celé na tanieroch s predjedlami alebo nakrájané na kúsky na praženicu.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať kurkumu organicky.

Vydrží jarná cibuľka rovnako dobre ako cibuľa? Pažítka sa používa čerstvá a neskladuje sa ako zrelá cibuľa. Môžu sa uchovávať týždeň s koreňmi vo vode alebo ich nakrájať na kúsky a zmraziť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: