Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať egreše ekologicky

Ako pestovať a pestovať egreše ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nazbierali ste už niekedy čerstvé egreše? Ostrá, korenistá, bylinná vôňa dozrievajúcich egrešov naplní vzduch zakaždým, keď sa listy oprášia, aby koncom leta našli ovocie. Tieto tmavé bobule sú bohatšie na vitamín C ako takmer akékoľvek iné ovocie v záhrade. V tomto článku vás naučíme, ako pestovať ríbezle organicky a jednoducho.

pestovať ríbezle

Úvod

Ríbezle sú výbornou voľbou do domácich záhrad.V skutočnosti sú v poslednej dobe medzi záhradkármi obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým. Väčšina z nich používa bobule na pečenie a výrobu džemov a želé kvôli ich kyslej chuti. Ale biele ríbezle sú dosť sladké na to, aby ste ich zjedli priamo z kríka.

Ak uvažujete o pestovaní ríbezlí, mali by ste vedieť, že rastú viac, než si predstavujete. Medzi kríkmi budete musieť zabezpečiť asi 1,5 metra.

V kordónoch možno pestovať červené a biele ríbezle. Ale čierne ríbezle sa na druhej strane najlepšie pestujú ako kríky.

Kedy a kde pestovať

kedy zasadiť ríbezle

Najlepší čas na pestovanie ríbezlí je na severnej pologuli medzi novembrom a marcom. Na južnej pologuli je najlepšie ich vysádzať na jeseň, od marca do mája.

Tieto rastliny obľubujú chránené priestory, mimo silného vetra. Hoci sa im najlepšie darí na plnom slnku, červeným aj bielym ríbezliam sa darí aj na tienistých miestach. Ovocie bude stále dobré, ale veľmi špicaté.

Egreše vysádzajte na plnom slnku v oblasti s dobre priepustnou pôdou s pH 5,5 až 7,0. Každú jar by ste mali pôdu prikryť mulčom, aby ste ju ochránili pred slnkom a dlhšie si udržali vlhkosť.

Egreše preferujú stredne ťažkú pôdu zmiešanú s niekoľkými centimetrami organickej hmoty alebo kompostu.

Pred výsadbou zrežte všetky stonky na výšku 15 až 20 centimetrov nad zemou. Ak vysádzate egreše s odhalenými koreňmi, pred výsadbou korene namočte na 3 až 4 hodiny.

Pestovanie ríbezlí

zasadiť egreše

Vykopte jamy asi 30 cm od seba. hlbšie ako rastliny, ktoré sa chystáte zasadiť. Naplňte ich zmesou kompostu a zeminy. Nezabudnite orezať všetky veľmi dlhé alebo zlomené korene.

Vysádzajte tak, aby najnižšia vetva bola pod úrovňou zeme. To spôsobí, že rastliny nadobudnú huňatý tvar. Zasaďte do jamy a naplňte ju prekyprenou zeminou a jemne ju pritlačte, aby ste rastlinu lepšie podopierali.

Presadzované rastliny potrebujú dobrý kontakt medzi koreňmi a pôdou. Netlačte príliš silno. Môže to spôsobiť zhutnenie pôdy a poškodenie koreňov.

Jemne polievajte okolo koreňového balu, aby sa pôda usadila a vytlačili vzduchové vrecká.

Ako sa starať o ríbezle

Udržujte svoje rastliny počas vegetačného obdobia dobre zavlažované, najmä počas obdobia sucha. Počas vegetačného obdobia budú potrebovať asi jeden alebo dva centimetre dažďa každý týždeň.

Zavlažujte pomocou odkvapkávacieho systému, ktorý dodáva vodu pri nízkom tlaku na úrovni zeme. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie nasýtenú.

Na jar, pred vzídením listov, aplikujte do pôdy granulované hnojivo podľa pokynov na štítku. Väčšina nových výhonkov vyrastie z koruny rastliny spod zeme. Nenechajte rastliny vyschnúť.

Odborníci naznačujú, že najlepšie je prvé tri roky rastliny nestrihať, ale odstrániť zlomené alebo odumreté konáre. So strihaním môžete začať v zime alebo skoro na jar, skôr ako začne nový rast.

Mulčujte každý rok. Ročný mulč udržuje pôdu chladnú a vlhkú a zabraňuje rastu buriny. Keď zasadíte krík ríbezlí – a potom každý rok – pridajte dva palce organického mulča, ako sú drevené štiepky, kompost, piliny alebo pokosená tráva.

Skontrolujte výskyt škodcov. Škodcovia zvyčajne nerobia veľké starosti pre egreše, pokiaľ sa pravidelne orezávajú a odstraňovajú opadané ovocie, ale dávajte si pozor na hmyz, ako sú ovocné mušky, vošky, egreše a egreše. Ak máte problém so škodcami, postarajte sa o to použitím netoxického insekticídneho mydla.

Ako prerezávať egreše

Každoročné prerezávanie egrešov je kľúčom k udržaniu konzistentnej, veľkoobjemovej produkcie ovocia. Egreše orežte každý rok koncom zimy, skôr ako vaša rastlina zažije nový rast.

Použite túto metódu prerezávania, aby ste zaistili, že váš ríbezľový krík bude mať vždy čo najpevnejšie stonky.

Prvý rok rastu: Nechajte si sedem najzdravších palíc a zvyšok odrežte.

Druhé roky rastu: Udržujte štyri alebo päť najzdravších dvojročných palíc a štyri alebo päť najzdravších palíc jeden rok, zvyšok prerušíme.

Tretí rok rastu: Ponechajte tri až štyri najzdravšie palice z každého roku rastu a zvyšok zrežte.

Štvrté roky rastu: Keď násada plodov na štvorročnom dreve začína klesať, mali by ste teraz úplne zredukovať staršie palice a ostatné palice ostrihajte podľa postupu uvedeného vyššie.

Tento systém zaisťuje, že vaša rastlina egrešov neustále odstraňuje staré a neproduktívne drevo a vždy má osem až dvanásť zrelých prútov, ktoré prinášajú ovocie.

Ako zberať a uchovávať egreše

zber ríbezlí

Váš egreš by mal dať ľahkú úrodu po prvých dvoch rokoch. Plnú úrodu začne produkovať po treťom roku.

Kedy zberať

Plody ríbezlí zvyčajne dozrievajú v lete, v závislosti od odrody. Sledujte chuť a farbu ovocia, aby ste určili presný okamih zberu.

Ak sa chystáte použiť ovocie na výrobu džemu, mali by ste ho zozbierať skôr, než bude úplne zrelé, pretože obsah pektínu je vyšší v nezrelom ovocí (pektín je rozpustná vláknina, ktorá zahusťuje džemy).

Ako zberať

Ríbezle rastú v trsoch. Pri zbere egrešov zbierajte celé strapce a oddeľte bobule od stopiek, keď ich prenesiete do interiéru.

Ako si ich udržať

Ovocie vložte do uzavretej nádoby alebo vrecka a uložte do chladničky. Egreše zostanú v chladničke jedlé aj niekoľko týždňov.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Sprievodca pestovaním avokáda v kvetináčoch.

Pestovali ste vo svojej záhrade ríbezle? Boli by sme radi, keby ste nám to povedali. Povedzte nám o svojich skúsenostiach v sekcii komentárov nižšie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: