Okrasné rastliny

Ako sa starať a pestovať muškáty organicky

Ako sa starať a pestovať muškáty organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Geranium záhradný, Pelargonium x hortorum, je trváca bylina z čeľade Geraniaceae. Prispôsobí sa záhonom, obrubám a nádobám a môže prezimovať v interiéri ako izbová rastlina. Súčasná farebná paleta obsahuje odtiene oranžovej, ružovej, fialovej, červenej a bielej, ako aj dvojfarebné a dvojlistové odrody. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o ekologickej starostlivosti a pestovaní muškátov.

pestovať pelargónie

Aké sú muškáty?

Krstnaté listy sú vo všeobecnosti zelené až tmavozelené, rozmazané a majú prenikavú vôňu, najmä keď sú rozdrvené alebo trené.

Na hrubých, rozvetvených stonkách sú viditeľné jazvy na odpadnutých stopkách. Ich výška sa pohybuje od jedného do troch stôp a rovnako široká v závislosti od odrody.

Rastliny majú zvyčajne huňatý rastový zvyk, aj keď existujú určité variácie. V tropických oblastiach môžu stonky zdrevnateť.

Bude sa jej dariť na plnom slnku, no v teplejších polohách jej prospeje čiastočný tieň. Pôda by mala byť bohatá na organickú hmotu, vlhká, ale nie premočená a dobre odvodnená.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto rastliny nemajú radi mokré nohy alebo vlhké listy, dva problémy, ktoré môžu vyvolať plesňové ochorenia. Pozrime sa, ako pestovať muškáty.

Metódy pestovania pelargónie

Zo semena

pestovať muškáty zo semien

Semená by ste mali začať v interiéri koncom zimy, aby ste predbehli 13-15 týždňov, ktoré rastliny potrebujú na rast a kvitnutie. Ak žijete v teplej oblasti, semená môžete kedykoľvek zasiať vonku.

Naplňte nádoby zeminou do výšky 1 až 2 centimetrov pod okraj črepníka. Pred výsevom semená jemne preryjte šmirgľom, aby sa narušil obal semien.

Semená rozmiestnite 1-2 palce od seba vo väčších nádobách alebo jedno semienko na bunku, ak rastú na záhonoch, a prikryte ich len jedným alebo dvoma palcami zeminy.

Namočte nádoby na nasýtenie pestovateľského média a prikryte ich priehľadným plastovým obalom.

Na zabezpečenie klíčenia by teplota pôdy nemala prekročiť 24°C, preto nádoby umiestnite mimo priameho slnečného žiarenia v miestnosti s dennou teplotou 20 - 24°C a 15 - 18°C v noci.

Zalievajte, keď je pôda suchá; musíte ho udržiavať vlhký, ale nie podmáčaný. Keď uvidíte prvé klíčky, odstráňte plastový obal.

Keď dosiahnu výšku aspoň 10 cm, môžete všetky sadenice umiestniť do jednotlivých kvetináčov s priemerom 15 cm naplnených zeminou. V tomto čase môžete hnojivo pre izbové rastliny zriediť a aplikovať ho na sadenice každé dva týždne.

Keď pominú všetky riziká mrazov, aklimatizujte rastúce rastliny vonku postupne ich premiestňovaním von na niekoľko hodín denne asi týždeň pred presadením do záhrady alebo vonkajších nádob.Rastliny by mali kvitnúť 13-15 týždňov po zasiatí semien.

Z odrezkov

odrezky pelargónie

Nové rastliny muškátov môžete vytvoriť aj z odrezkov existujúcich rastlín. Najlepšie je odoberať odrezky z čerstvého zeleného porastu, než zo starých drevnatých stoniek. Najlepší čas na to je skoro na jar alebo hneď po novom raste po odkvitnutí.

Vydezinfikujte ostrý nôž a urobte čistý rez asi 15 centimetrov od špičky stonky, najlepšie tesne nad uzlom listu. To pomáha stimulovať existujúcu rastlinu, aby pestovala nové listy.

Odrežte všetky listy okrem vrchných v miestach ich pôvodu, aby ste získali kus holé stonky dlhý asi štyri palce.

Odrezok vložte do čistej, priehľadnej nádoby. Naplňte nádobu asi 10 cm vody a dbajte na to, aby sa voda nedostala do kontaktu s listami v hornej časti stonky.

Vyberte si miesto, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu, a denne vymieňajte vodu, aby bola čerstvá. Asi o mesiac začnete vidieť korene vyrastajúce zo spodnej časti stonky.

Pred presadením zakoreneného odrezku na požadované miesto počkajte, kým sa dobre zakorenia, asi jeden alebo dva centimetre.

Presádzajte muškáty

transplantovať muškáty

Môžete tiež začať so sadenicami, zakorenenými odrezkami alebo založenými rastlinami z miestnej škôlky.

Na presádzanie si vyberte miesto s pôdou bohatou na organickú hmotu, ktorá dobre odvodňuje, a pracujte, kým nebude mať drobivú konzistenciu do hĺbky aspoň 30 cm. Alebo naplňte nádobu podľa vlastného výberu kvalitnou zeminou na kvetináč.

Vyberte si široký črepník s hĺbkou aspoň 20 cm, aby mali korene dostatok priestoru na absorbovanie živín a vody. Umiestnite rastlinu do rovnakej hĺbky, ako bola v pôvodnej nádobe. Pôdu pevne utlačte a dôkladne zalejte.

Ak ste zasadili do nádoby, zalievajte, kým voda nevytečie dnu, potom zalejte druhýkrát.

Tipy na pestovanie pelargónie

pestovať muškáty

Pri výsadbe vonku, či už v záhrade alebo v nádobách, zvoľte miesto na plnom slnku. Pre regióny s horúcimi letami je najlepšie miesto s popoludňajším tieňom.

Záhradná pôda by mala byť stredne úrodná a dobre priepustná. Ideálne pH je medzi 6,0 a 6,5. Umiestnite rastliny vo vzdialenosti 8 až 12 palcov od seba v záhrade a 6 až 8 palcov v kvetináčoch.

V čase presádzania do záhrady aplikujte vyvážené hnojivo 20-20-20 (NPK) podľa pokynov na obale a do nádob použite vo vode rozpustné rastlinné krmivo. Pokračujte v mesačných aplikáciách počas vegetačného obdobia.

Dospelé rastliny nemajú radi „mokré nohy“, ale mali by sa zaliať skôr, ako pôda úplne vyschne. Ako pomôcku môžete použiť vlhkomer.

Ak ste v teplom regióne, pridajte okolo rastliny 4-palcovú vrstvu mulča, aby ste ochladili pôdu, pomohli udržať vlhkosť a podporili dobré odvodnenie.

Tí z vás, ktorí pestujú muškáty v chladnejších oblastiach, budú radi, že svoje rastliny môžete prezimovať v interiéri.

Údržba

Geranium je rastlina nenáročná na údržbu, ktorá nezaberie veľa času a odmení sa vám bohatými kvetmi.

Na podporu opakovaného kvitnutia počas vegetačného obdobia odrežte odkvitnuté hlávky kvetov. Za týmto účelom odrežte celé stonky alebo súkvetia v miestach ich pôvodu.

Zavlažujte záhradu a kvetináče, kým pôda úplne nevyschne. Pamätajte, že nádoby vysychajú rýchlejšie ako pôda, preto ich pravidelne kontrolujte.

Uistite sa, že zalievate na úrovni pôdy, aby ste predišli zmáčaniu lístia, ktoré často prispieva k hubovým infekciám.

Ostrihajte vyblednuté alebo poškodené listy, aby ste predišli škodcom a chorobám.

Prikrmujte mesačne počas vegetačného obdobia vyváženým hnojivom 20-20-20 (NPK) v záhrade a vo vode rozpustným krmivom pre izbové rastliny, ak pestujete v nádobách.

Škodcovia a choroby muškátov

Zdravé rastliny zvyčajne netrpia problémami so škodcami alebo chorobami. Presýtenie, nedostatočná drenáž, prebytočná voda na listoch a/alebo zlé rozmiestnenie rastlín však môžu spôsobiť, že rastliny budú zraniteľné voči škodcom a hubovým chorobám.

Škodcovia, ktorých treba sledovať, sú:

  • Vošky
  • Terpillars
  • Mealybugs
  • Ploštice
  • Whiteflies

Hmyz sa môžete pokúsiť zlikvidovať prúdom vody z hadice. Ak to nefunguje, možno budete musieť použiť insekticídne mydlo alebo neemový olej. Škodcovia môžu prenášať choroby, preto ich neignorujte.

Možné choroby sú:

Botrytis, tiež známy ako sivá pleseň, je spôsobený hubou Botrytis cinerea a zvyčajne začína škvrnami alebo léziami na listoch alebo sivou plesňou na kvetoch.

Škvrna na listoch je spôsobená rôznymi hubami rodu Alternaria. Symptómy zahŕňajú tmavohnedé škvrny na listoch, ktoré sa zdajú byť nasiaknuté vodou.Ako choroba postupuje, tieto škvrny môžu byť obklopené žltým aureolom odumierajúceho tkaniva.

Hniloba koreňov, tiež známa ako čierna noha, je plesňová infekcia spôsobená Pythium spp. Na spodnej časti stonky sa objavujú hnedé lézie, ktoré postupne sčernejú a zabíjajú rastlinu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako jednoducho a organicky pestovať jazmín.

Používajte najlepšie záhradnícke postupy, aby ste sa vyhli týmto hubám. Odstráňte napadnutý rastlinný materiál a podľa potreby aplikujte fungicíd. Aby ste zabránili šíreniu, vyhoďte zvyšky chorých rastlín do koša alebo ich spálite.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: