Tipy do záhrady

5 spôsobov využitia mastenca v záhrade a biozáhradke

5 spôsobov využitia mastenca v záhrade a biozáhradke
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mastenec je minerálny prípravok, ktorý môžeme pokojne použiť v sade alebo záhrade bez toho, aby sme znečistili miesto, mastenec má skvelé vlastnosti na zabránenie útokom mravcov, chrobákov, vošiek a iného otravného hmyzu pre rastliny. V tomto článku sa dozvieme, ako využiť mastenec pri starostlivosti o záhradu, sad a tiež o naše zdravie. Pozrime sa na spôsoby použitia mastenca na rastlinách a v záhradníctve.

mastenec v záhrade

Proti hmyzu používajte mastenec

Mravce sú jemný hmyz, ktorý neznáša prechádzanie mastencom. Nastriekaním na ich chodníky, najmä pod dvere a okná, máte možnosť držať ich ďalej od domu.

Na nohy rastlín môžete dať mastenec, aby ste zabránili prechodu mravcov. Urobte kruh okolo stonky a nechajte asi 20 cm, hmyz tadiaľ neprejde.

Chrobáky tiež nemajú radi mastenec a trik je v tom, aby naše obľúbené rastliny neskončili na jedálnom lístku hmyzu. V tomto prípade oprášte listy rastlín priamo, aby ste ich odradili od usadzovania.

Jedinou nevýhodou je, že operáciu budete musieť opakovať po každom daždi počas celej sezóny.

Chráňte si ruky mastencom

Kto neskončil deň intenzívneho záhradkárčenia s pľuzgiermi na rukách? Príčinou je pot, ktorý spôsobuje skĺznutie kože z hrablí, motyky alebo hrnca.

Použitie mastenca pomáha účinne absorbovať vlhkosť z pokožky, aby sa zabránilo jej skĺznutiu na rukovätiach, a tým obmedzilo riziko pľuzgierov.

Metóda? Jednoducho nastriekajte priamo na rukoväte náradia alebo dokonca na dlane a aplikáciu zopakujte hneď, ako sa vám začnú potiť ruky.

A pre tých z vás záhradkárskych s rukavicami používame prášok vo vnútri rukavíc, opäť na absorbovanie vlhkosti, obmedzenie pľuzgierov…a uľahčenie vyzliekania rukavíc na konci dňa!

Na ničenie vošiek použite mastenec.

Rovnako ako mravce a chrobáky, vošky neznášajú mastenec. To je dobrá vec, pretože väčšina záhradníkov nenávidí vošky, ktoré si pochutnávajú na vašich rastlinách.

Aby ste sa zbavili vošiek, nasypte na listy ruží alebo akékoľvek iné listy napadnutej rastliny veľké množstvo mastenca. prach časť hmyzu zadusí a iný udrží preč, rovnako ako odpudí mravce.

Inými slovami, použiť mastenec na kontrolu vošiek je nápad, ktorý by ste mali vyskúšať, keď uvidíte prvé ohlodané listy.

Na ochranu rastlín používajte mastenec

Niektoré rastliny sú obzvlášť citlivé na vlhkosť, najmä keď boli práve vysadené. Pri presádzaní alebo rezaní, bez ohľadu na spôsob, môžeme použiť mastenec na ochranu koreňov.

Postrekom pred výsadbou obmedzíme riziko nadmernej vlhkosti, a tým aj hniloby koreňov. Pred zasadením semien do zeme si opäť osvojíme zdroj mastenca.

Jemné poprášenie semien pred ich zakrytím zeminou zvyčajne odradí králiky, vtáky a iné zvieratá, aby ich okusovali. Rastlinám, naopak, nebude stačiť mastenec, na odpudenie chtivých budete musieť použiť cesnakový prášok.

Absorpcia zápachu pomocou mastenca

Nosíte záhradné prilby alebo čižmy do dažďa na každý výlet do záhrady? Dobre pre teba. Žiaľ, z dlhodobého hľadiska sa pachy usadia a už sa nešíria.

Použitie mastenca v záhradkárskej obuvi však stačí na obmedzenie zápachu alebo dokonca na zabránenie jeho usadzovaniu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Využitie octu v sade a na záhrade.

Posypané na stielku topánky absorbujú pot, ktorý je čiastočne zodpovedný za nepríjemný zápach, ako aj samotný zápach. Lacný trik, ktorý funguje rovnako dobre aj v interiéri, mimochodom, na mestských topánkach či papučiach celej rodiny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: