Agroekológia

Ako pestovať úspešnú záhradu na terasách a balkónoch

Ako pestovať úspešnú záhradu na terasách a balkónoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V dnešnej dobe je veľa zeleniny a drobného ovocia vhodných na pestovanie v kvetináčoch alebo okenných debničkách. Zistite, ako pestovať záhradu na balkóne alebo terase. Či už vo veľkých kvetináčoch, závesných kvetináčoch, kvetináčoch atď. Pestovanie zeleniny v meste a v malých priestoroch je možné, poďme sa pozrieť, ako to dosiahnuť.

záhrada na balkóne

Pred začatím

Predovšetkým uistite sa, že váš balkón unesie hmotnosť kvetináčov, kvetináčov alebo vešiakov, ktoré sa chystáte inštalovať. Vo všeobecnosti sú balkóny navrhnuté tak, aby uniesli maximálnu hmotnosť 350 kg na m².

Uistite sa tiež, že rešpektujete estetiku štvrte alebo jej budovy a neobťažujete svoje okolie, najmä pokiaľ ide o prietok vody na zavlažovanie.

Spoločné získanie správnych podmienok

Ak chcete úspešne pestovať zeleninu v nádobách, musíte jej poskytnúť tie najlepšie podmienky. Najlepšia expozícia pre vašu záhradu je juh, juhovýchod alebo juhozápad Menej náročné rastliny (šalát, špenát, mangold) si vystačia so 4 hodinami slnka deň v porovnaní so 6 alebo 8 hodinami v prípade najnáročnejších odrôd, ako sú paradajky.

Uistite sa, že na dne nádoby máte k dispozícii lôžko z hlinených guľôčok a tanierik na zachytávanie vody. Polievajte, keď je ornica suchá V lete zalievajte veľmi skoro ráno alebo popoludní, keď už slnko nesvieti priamo na rastliny; na jar a na jeseň voda uprostred dňa.

Vyberte si črepníkovú pôdu, ktorá je bohatá na živiny, zadržiava vodu pri odvodňovaní a zostáva pružná a vzdušná.

Bežná pôda v kvetináčoch je menej bohatá a bude vyžadovať pravidelný prísun živín. Ideálne sú substráty nazývané NPK (zlúčeniny dusíka, fosforu a draslíka).

Vyberte si správnu nádobu

záhrada na terase

Doprajte zelenine priestor. Zelenina rastie lepšie v kvetináčoch, čím viac pôdy máte k dispozícii Bez konkurencie je jej rast jednoduchší, a teda rýchlejší. Vo veľkých nádobách kombinuje zeleň so sprievodnými rastlinami, ktoré dodávajú farbu a držia hmyz a škodcov ďaleko od plodín.

Pre rýchlo rastúce druhy (šalát, reďkovky, bylinky) vyberajte črepníky hlboké 15 až 22 cm. Plodovú zeleninu, ako sú paradajky, cukety, baklažány či uhorky, skladujte v nádobe hlbokej aspoň 40-45 cm.

Pokiaľ ide o materiál črepníka, vyberte terakotu, ktorá umožňuje priechod vody a vzduchu, a plast, ktorý je ľahký a ľahko sa čistí. Buďte však opatrní, pretože terakotové kvetináče sa vplyvom mrazu rozbijú - nezabudnite ich skladovať v zime a plast sa na slnku zahrieva a spáli korene - nezabudnite ich dať do tieňa, ak je slnko príliš horúce.

Čo môžem zasadiť na balkón?

Mnoho rastlinných druhov je prispôsobených na pestovanie v kvetináčoch, ako všetky aromatické rastliny, spoločné majú rýchly rast a skorú zrelosť.

Pokiaľ ide o aromatické rastliny, tie sa pestujú najjednoduchšie a zaberajú málo miesta. Tymián, estragón, pažítka, mäta, petržlenová vňať, rýchlo si ich osvojíte na svojom balkóne. Doprajte si teda pestovanie svojej obľúbenej zeleniny!

Medzi rýchlo a nízko rastúcou zeleninou ideálnou na balkónovú záhradu spomeňte na čerešňové paradajky, uhorky, uhorky, papriku, tekvicu, cuketu, šalát, rukolu a reďkovku .

Mrkva a zemiaky naplnia väčšie nádoby a vydržia dlhšie. Fazuľa a hrášok Môžete ich zasadiť aj do veľkých hlbokých kvetináčov. Ak máte dostatok miesta a máte radi mäkké bobule, zvážte zakrpatené ovocné stromy a kríky

Reďkovky a cherry paradajky sa ľahko pestujú a na balkónovej záhrade sú dobrým začiatkom. Medzi cherry paradajky radíme produktívne a odolné odrody, ako je bio odroda a medzi reďkovky okrúhle, ktoré dozrievajú už za 18 dní. Cherry paradajky môžete zasadiť do závesného kvetináča, na slnku a chránené pred vetrom

Reďkovky treba zasiať za pochodu. Semená zakryte niekoľkými centimetrami pôdy a dobre utlačte. Pozor, ak budete zalievať príliš často, vaše reďkovky budú tvrdé a pichľavé.

cuketa potrebuje veľký hrniec (priemer 30 cm) a môže sa rozprestrieť viac ako 80 cm vo vysokom lete, keď bazalka rada využije kúsok tieňa.

Pridružená zelenina, spoločné slnko

Považujte svoje rastliny za solárnu elektráreň a uistite sa, že všetky lúče zachytia skôr, ako sa dostanú na zem: zaručený výkon!

Pohrajte sa s kombináciami: paradajka a bazalka, uhorka a kôpor, fazuľa a slané . Tu sa dozviete viac o tom, ako spojiť rastliny pre dobrý vývoj.

Logicky kombinujte rastliny: uprednostňujete rastliny s komplementárnymi tvarmi (štíhle, okrúhle, krátke rastliny), s požiadavkami na vodu podobnými, aby sa zjednodušilo zavlažovanie ( cesnak a tymian), rôzne čeľade (mrkva, šalát, fazuľa) s rôznymi požiadavkami, ktoré nevyčerpávajú pôdu o jediný minerálny prvok a napokon veľké tie, ktoré dávajú trochu tieňa tým menším, ktoré uprednostňujú chlad.

Hmyz (vošky, molice), ktorý možno identifikovať podľa čuchu, je rušený silným aromatickým zápachom nechtíka lekárskeho , preto záujem o ich výsadbu okolo zeleniny, najmä preto, že ich farby dobre ladia s farbami papriky. Skúste to aj s paradajkami a baklažánmi.

Cuketa má rada slnko, ale nie sucho. Tak je to aj v prípade papriky, baklažánu či paradajok, ktoré potrebujú vodu na formovanie a teplo, aby dozreli. Hľadajte slnečné miesto, ideálne v severných oblastiach, kde substrát príliš nevysychá.

V južných oblastiach môže slnečné teplo spáliť lístie aj pri veľmi pravidelnom zalievaní. Majú radšej polotieň a predovšetkým úkryt pred vetrom.

Mäta aj malina sú známe ako invazívne. Vydaj sa za týchto dvoch dobyvateľov. Takto sa budú navzájom držať na uzde a mäta bude pohodlne sedieť v tieni krycej maliny.

Pre jednu papriku Poskytnite 25 cm hrniec, ktorý umiestnite na slnko. Kým vyrastie, môžete zozbierať dve stopy šalátu.

Vhodný substrát na siatie

balkónová zemina

Zviera, ktoré stále tvorí väčšinu pôdy v kvetináčoch, je ľahký, ale inertný substrát, ktorý sa dlho rozkladá.

Z tohto sypkého a prevzdušneného podkladu, v ktorom sa rastliny ľahko zakoreňujú, sa množia metódy na pridávanie života, mikroorganizmov, prítomných napríklad v komposte.

Vermikompost je ešte bohatší. Technika Bokashi využívajúca prospešné baktérie pre život v pôde.

Príprava substrátu:

Pre gurmánsku zeleninu (paradajky, cuketa, kapusta) zmiešajte kompost a zeminu v kvetináči v rovnakých častiach.Pre ostatných počítajte tretinu alebo štvrtinu kompostu Vermikompost použite v 2-3 cm vrstve na vrch nádob. Zľahka oškrabte a prikryte mulčom.

Na dne kvetináčov 2 cm hlinené guľôčky poskytujú dobrú drenáž a zároveň udržiavajú pôdu ľahkú.

Skúste si nazbierať záhradnú zeminu, pretože často obsahuje hlinu a mikroorganizmy. Malý podiel (5 %) umožňuje zadržiavanie vody v pôde, ale pozor, záhradná pôda váži určitú hmotnosť: na balkóne nie používajte ho v nadmernom množstve.

Novšie budovy unesú približne 350 kg/m², a polovicu toho, ak boli postavené pred rokom 1970Požiadajte majiteľa bytu o ďalšie informácie. Nezabudnite vziať do úvahy nábytok, zásobu vody, vlastnú váhu atď.

Zavlažovanie, ako to urobiť správne

Zber dažďovej vody je vždy skvelý nápad, ale majte na pamäti, že 1 liter vody váži 1 kg. Aj malá rezerva môže na závesnom balkóne rýchlo veľmi oťažieť. Vykonajte výpočty a zvážte všetky nádoby.

Vždy, keď je to možné, rozložte záťaž zavesením hrncov na stenu. Terasy a balkóny sú logicky navrhnuté tak, aby odvádzali dažďovú vodu, a teda aj prebytočnú vodu… ale, aký zmysel má plytvanie?

Ak nemôžete zachytávať dažďovú vodu, môžete použiť vodu z vodovodu, ale nechajte vodu v otvorenej nádobe 1-2 dni, aby sa chlór odparil Pridajte trochu kompostu na pridanie mikroorganizmov. Vykonajte prvý prechod cez všetky kvetináče, potom druhý, kompost bude mať čas absorbovať viac vody.

Hlavnými príčinami porúch na balkónoch a zavesených terasách sú praskliny a infiltrácie. Pred inštaláciou kvetináčov sa uistite, že voda odteká bez poškodenia budovy alebo susedov.

Vždy, keď je to možné, nainštalujte zberné nádoby, ktoré sa dajú ľahko vyprázdňovať: podnosy, murované žľaby, tanieriky… Ak sa polievanie vykonáva hadicou, vybavte ju nastaviteľnou jemnou dažďovou sprchou, aby ste zabránili striekaniu a usadzovaniu vody. črepníková zemina.

Polievať musíte skoro ráno alebo keď slnko poobede zapadne, nikdy nepolievajte, keď slnko svieti priamo na rastliny, to zhoršuje rast a môže spáliť listy. Pri polievaní sa tiež snažte robiť to iba na úrovni zeme, nezvlhčujte lístie, pamätajte, že ak sú rastliny veľmi blízko a každý deň ich zmáčame môže spôsobiť výskyt húb na listoch a stonkách.

Zastavte odparovanie vody

V kvetináčoch ako v záhrade je najlepším spôsobom, ako ušetriť vodu, obmedziť vyparovanie pokrytím povrchu medzi rastlinami mulčom . Mulčujte hneď po vysadení rastlín, raz a navždy počas leta.

V zeleninovej záhrade sa dlhé vlákna obilnej slamy stále ľahko používajú. Slama je ľahká, veľmi lacná (najmä keď sa dá získať z okolitého poľa – najlepšie organická, bez herbicídov).

Pre skutočnú účinnosť vložte hrúbku najmenej 6 alebo 7 cm. Tip: Zeleninové šupky recyklujte tak, že ich zasuniete pod slamku. Tu sa dozviete viac o tom, ako vyrobiť a aplikovať mulč.

Niektoré mulče majú tú výhodu, že sú podmáčané a poskytujú malú povrchovú rezervu pri každom daždi, čo pomáha ochladzovať rastliny, keď vyjde slnko. Pohánkové šupky sú účinné od 2 do 4 cm hrúbky. 50 l (7 kg) vrece postačuje na pokrytie plochy cca 2 m2.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 9 tipov, ako založiť mestskú záhradu a uspieť.

Po rozotretí zalejte vodou, aby sa mušle nezhlukovali a neodletovali.Pórovité alebo odkvapkávacie hadice sú ideálne umiestnené pred mulčovačom, aby voda stekala priamo do črepníkovej pôdy a bola chránená mulčom pred vyparovaním.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: