Okrasné rastliny

Ako pestovať a pestovať georgíny organicky

Ako pestovať a pestovať georgíny organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jedný odborník na záhradníctvo raz o georginách povedal: „Nikdy ste nezažili toľko zábavy s tak malým množstvom času a práce,“ a mal pravdu. Pravdepodobne neexistuje žiadna rastlina v kvetinovej ríši, ktorá by záhradníkovi ponúkla veľkolepejšiu odmenu ako dahlia, väčšina záhradníkov nedokáže pestovať len jednu. Keď raz vyrastiete dahliu, chcete viac. Ak ste ešte nikdy nesadili georgíny, je najvyšší čas, aby ste tak urobili. V tomto článku vám ukážeme, ako pestovať a pestovať georgíny organicky.

pestovať georgíny

Ako pestovať georgíny

rastlinné georgíny

Georgíny by sa mali vysievať na jar, keď pominie riziko zimných mrazov.

Naplňte hrniec alebo podnos na osivo vlhkým kompostom a povrch zľahka spevnite. Semená georgín jemne zatlačte do pôdy a ak je to možné, jemne ich zalejte rozprašovačom vody, zámerom je, aby sa pôda netvorila kaluže.

Semená vyklíčia za pár týždňov. Keď georgíny vyrastú na viac ako dva páry listov, sú pripravené na presadenie do jednotlivých kvetináčov.

Presádzajte georgíny

transplantovať georgíny

Ak ju chcete odstrániť z predchádzajúceho miesta pestovania, uchopte rastlinu za listy a pomocou malej lopatky ju jemne vytiahnite zo zeme. Opatrne ho presaďte na konečné miesto a dobre zalejte.

Aby sa georgína nepresadila, urobte to popoludní, keď slnko neosvetľuje miesto pestovania.

Pestovanie georgín z hľúz

kultivar hľuzy georgín

Na začiatku jari môžete všetky hľuzy vložiť do veľkej plytkej misky, zľahka pokrytej kompostom, aby ste ju mohli o niečo neskôr zasadiť. Môžete tiež zasadiť každú hľuzu jednotlivo do veľkého plastového kvetináča naplneného univerzálnym kompostom.

Umiestnite hľuzu do správnej polohy (hľadajte starú stonku alebo nový výhonok, toto je vrch) a umiestnite ju tak, aby bola tesne pod povrchom pôdy. Zalievajte studňou, aby prebytočná voda mohla odtiecť.

Umiestnite hľuzy na svetlé miesto bez mrazu (ako je skleník, chladný rám, veranda alebo parapet) a kompost udržiavajte vlhký.

Nové výhonky by sa mali začať vytvárať asi päť týždňov po výsadbe. Huňaté rastliny sa vytvoria, kým v máji pominú mrazy.

Pestovanie georgín z odrezkov

rastúce odrezky georgín

Keď stonky dosiahnu dĺžku 7-8 cm, mali by robiť dobré odrezky. Dobre si prezrite stonky vychádzajúce z hľuzy a vyberte si, ktoré stonky budete rezať. Možno budete musieť odtlačiť pôdu od pôdy, aby ste videli, kde vychádzajú stonky hľúz.

Stonky, ktoré možno oddeliť od rodiča s malým množstvom neporušených hľúz, vyskúšajte ako prvé. Rastové hormóny potrebné pre správny vývoj koreňov sú totiž sústredené v hľuze.

Vezmite ostrý nôž. Môže to byť záhradný nôž, ale dobre poslúži aj ako kuchynský nôž.V ideálnom prípade by mal byť nôž čistý a niektorí pestovatelia ho odporúčajú sterilizovať plameňom. Držte vybranú stonku a zatlačte nôž do hľuzy a pod stonku, aby ste ju odrezali.

Otrhajte alebo opatrne odrežte spodné listy zo stonky a horné listy rozrežte na polovicu, aby ste zmenšili plochu, kde môže dôjsť k strate vlhkosti.

Naplňte kvetináč zeminou a trochou kompostu. Vložte ceruzku do okraja hrnca, aby ste vytvorili dieru a umiestnite stonku, jemne spevnite pôdu okolo nej. Na okraj 9 cm kvetináča sa zvyčajne zmestia tri odrezky.

Zakorenenie odrezkov bude trvať 2-4 týždne. Odolajte nutkaniu potiahnuť stonku, aby ste zistili, či sa zakorenila. Budete vedieť, kedy sa to podarilo, pretože stonka začne vyhadzovať nové listy.

Ako pestovať georgíny v záhrade

pestovať georgíny v záhrade

Keď už nepredpokladajú žiadne mrazy, môžu sa do záhrady vysadiť georgíny. Predtým, ako to urobíte, možno budete musieť z hľuzy odstrániť niekoľko klíčkov, pričom zostane asi päť. Zdá sa, že je tvrdý, ale povzbudí huňatejšie rastliny a vytvorí veľa kvetov.

Otužte rastliny (aklimatizujte ich vonku) pred výsadbou georgín vonku: cez deň ich dajte von, ale v noci ich vráťte dovnútra asi na týždeň.

Vykopte jamu s priemerom asi 30 cm a pridajte vedro plné dobre rozloženej organickej hmoty, aby ste zvýšili úrodnosť pôdy. Ak je vaša pôda veľmi ílovitá, môžete na spodok jamy pridať trochu piesku, ktorý pomôže jej odtekať.

Ak sadíte georgínu zakúpenú v záhradnom centre, zasaďte ju do rovnakej hĺbky, ako bola v kvetináči. Georgíny majú radi dostatok priestoru na rast, preto ich umiestnite asi 2 stopy od seba.

Akonáhle zasadíte dahliu, budete jej musieť poskytnúť určitú oporu, pokiaľ nejde o trpasličiu odrodu. Georgíny rastú rýchlo a majú tendenciu klesať, najmä ak sú kvety veľké.

Pridajte pevný kolík alebo bambusové tyče do všetkých štyroch rohov (ako rastlina rastie), skryjú sa. Zviažte nový rast každé dva týždne.

Pestovanie georgín v kvetináčoch

Ak vysádzate georgíny do kvetináča, vyberte si veľkú nádobu širokú a hlbokú aspoň 12 palcov a naplňte ju univerzálnym kompostom zmiešaným s organickou hmotou, ako je napríklad dobre prehnitý kompost.

Súčasne môžete pridať hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Zasaďte ich do rovnakej hĺbky, ako boli v pôvodnom kvetináči.

Ako sa starať o georgíny

Keď rastlina dosiahne výšku asi 20 cm, podporte viac bočných výhonkov odštipnutím hlavného rastúceho hrotu.Ostrým nožom alebo palcom a ukazovákom odstráňte hlavný výhonok (v strede rastliny, ktorý rastie vzpriamene) až po horný pár listov.

Raz za štrnásť dní kŕmte svoje georgíny jedlom s vysokým obsahom draslíka, napríklad paradajkami. Týmto spôsobom budú kvety naďalej kvitnúť. Raz týždenne dobre zalievajte.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať orgován organicky.

Slimáky a slimáky milujú georgíny, najmä tie nové. Pomáha výsadba rastlín, keď majú slušnú veľkosť, rovnako ako obklopenie rastliny prstencom z medi alebo dreveného popola. Môžete tiež rozsypať organické pelety proti slimákom, ktoré nie sú škodlivé pre zver.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: