Agroekológia

Ako vyrobiť a aplikovať Bordeaux Broth, silný organický fungicíd

Ako vyrobiť a aplikovať Bordeaux Broth, silný organický fungicíd
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nazýva sa to vývar Bordeaux alebo zmes Bordeaux, pretože pôvodne sa tento prípravok široko používal na ošetrenie viniča vo francúzskom Bordeaux. Umožňuje preventívnu a liečebnú liečbu kryptogamných chorôb, ktoré postihujú záhradnú zeleninu, "huby" ako aj plesne, hrdze, chrastavitosti, múčnatky, pľuzgiere… a iné choroby. Naučte sa pripraviť a aplikovať Bordeaux vývar

Použitie vývaru Bordeaux

Buďme ostražití, buďme „bdelí“, buďme „láskaví“ v záhrade: Bio neznamená bez účinkov na pôdu a rastlinyTakže tento vývar vyskúšajte len vtedy, ak je to naozaj nevyhnutné. Bordeaux bujón sa používa na ošetrenie húb v rastlinách, ako je múčnatka, peronospóra, múčnatka, hrdza, klíčky, antraknóza, verticiliové vädnutie, drevná huba atď.

Ako pripraviť vývar z Bordeaux?

Bordeauxský vývar je zmesou roztoku síranu meďnatého a haseného vápna Chemická zmes týchto dvoch látok vedie k ich neutralizácii a zmení sa na modrú, čo je charakteristická farba tejto úpravy, ktorú možno použiť v ekologickom poľnohospodárstve, s pôsobením pesticídov a fungicídov Pred začatím miešania na získanie vývaru Bordeaux pripravte niektoré náležitosti, najmä pre vaše zdravie:

 • Rukavice
 • Maska
 • 2 10-litrové plastové vedrá, železné vedro by vytvorilo dodatočnú reakciu, ktorá by poškodila konečný produkt.
 • Kôl alebo palica.

Recept na vývar z Bordeaux

Zložky na 10 litrov bordeauxského vývaru:

 • hasené vápno: 300 g
 • Síran meďnatý: 200 g
 • Voda (najlepšie z dažďa): 10 litrov
Prvý krok, príprava riešení:

V prvom plastovom vedre rozrieďte síran meďnatý4 litre vody. V druhom plastovom vedre pripravte „mlieko zvápno“. Do vedra dajte 6 litrov vody a za stáleho miešania pridajte300 g haseného vápna.

Druhý krok; zmiešajte tieto dva prípravky:

Po získaní limetkového mlieka ho počas miešania pomaly nalejte do prípravku síranu meďnatého.Tým sa zneutralizuje síran meďnatý a vznikne zmes Bordeaux Pred použitím v záhrade alebo zeleninovej záhrade dobre premiešajte a nechajte 1 deň odstáť.

Ako používať vývar z Bordeaux?

Preventívna liečba…

V prvom rade, vývar z Bordeaux je skôr preventívna liečba, teda liečba, ktorú je potrebné v danej sezóne použiť , najmä v záhrade.

Ak bežne zalievate, uprednostňujete to pri koreni rastlín, čo je ideálne z hľadiska preventívneho ošetrenia, musíte ošetriť celú rastlinu, lístie a časy kmeňa.

Potrebné na použitie vývaru Bordeaux
 • Používajte masku a rukavice.
 • Použite postrekovač s plastovou nádržou.

Ako preventívne ošetrovať rastliny?

Na ovocných stromoch: Pri fumigácii treba rozlišovať tri obdobia.

 • 1 – Na jar, tesne predtým, ako sa objavia púčiky.
 • 2 – Hneď po orezaní, v závislosti od odrody.
 • 3 – Na jeseň, keď stromy strácajú listy.

V sade: Aplikuje sa v období rastu rastlín, ako sú paradajky, zemiaky, baklažány, jahody alebo vinič, atď. Postrekujte vývarom Bordeaux najlepšie na jar, každých 15 dní počas 3 týždňov.

Buďte obzvlášť ostražití keď je vlhké a horúce počasie, podmienky, ktoré hubové choroby obzvlášť oceňujú.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Tekutá kašička, biopreparáty na starostlivosť o rastliny

Upozornenie: Zastavte všetky ošetrenia 4 týždne pred zberom. Bordeauxská zmes je dobrá na ošetrenie rastlín, neaplikujte na zem a vyhýbajte sa kontaktu s pokožkou, pretože môže spôsobiť menšie popáleniny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: