Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať brokolicu organicky

Ako pestovať a pestovať brokolicu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Brokkolica (Brassica oleracea var. italica) je nenáročná, a preto sa pestuje ľahšie ako ostatné kapusty. Sú tiež jediné v tej rodine, ktoré sa dajú jesť celý rok. V tomto článku vás naučíme, ako zasiať a pestovať brokolicu organicky, ako aj všetku potrebnú starostlivosť na získanie dobrej úrody.

pestovať brokolicu

Zhrnutie

  • Bežný názov: Brokolica
  • Botanický názov: Brassica oleracea var. kurzíva
  • Rodina: Brassicas
  • Výška v dospelosti: 0,45 až 1 m
  • Údržba: Stredná
  • Potreba vody: Dôležité
  • Množenie: Výsev
  • Odolnosť proti chladu: Stredná
  • Typ pôdy: Trochu ílovité, vápenaté, sypké a bohaté na humus
  • Expozícia: Slnečno

Kde pestovať brokolicu

Pestovanie brokolice je jednoduchšie ako inej kapusty. Darí sa jej v hlbokej, chladnej, humóznej, mierne hlinitej pôde. Pri pestovaní brokolice sa vyhýbajte pôde, ktorá je príliš bohatá na dusík, čo uprednostňuje listy a nie ovocie.

Brokica potrebuje pomerne vysoké pH, ale nie príliš vysoké (medzi 7 a 8).

Brokolicu vysádzajte na plnom slnku, no pozor na nadmerné teplo a sucho. V horúcich oblastiach umiestnite do čiastočného tieňa.

Kedy pestovať brokolicu?

Brokkolicu je možné siať celoročne, ideálne však koncom leta a potom ju presadiť do zeme počas jesene, keď mladé rastliny sú dostatočne vyvinuté.

Brokkolica prezimuje v záhrade a kvitne až do skorej nasledujúcej jari, keď zelená zelenina ešte nie je bohatá.

Ako sadiť a pestovať brokolicu

rastlinná brokolica

Pestovanie brokolice v kvetináčoch alebo škôlkach

Semená umiestnite do voľnej pôdy s hĺbkou 1 alebo 2 cm. Medzi každým nechajte vzdialenosť 4 cm. Semená zasypte jemnou zeminou a vodou. Umiestnite záhon alebo kvetináč na slnko a vždy sa snažte udržiavať pôdu vlhkú.

Pestujte rastliny brokolice na ich konečnom mieste, keď majú aspoň 6-7 listov, pričom vo všetkých smeroch je od seba vzdialený priestor 50 cm.

Zasiať na otvorenom priestranstve

Výsev je možné vykonávať od jari do polovice leta. Vtedy otvorte plytkú brázdu, nie väčšiu ako 1 cm, dno jemne navlhčite vodou a zasiate semená, pričom medzi každým z nich nechajte medzeru aspoň 50 cm.

Potom zľahka zasypte zeminou a jemne zalejte bez tvorby kaluží. Vždy sa snažte udržiavať pôdu vlhkú, aspoň kým rastlina nevyrastie dosť veľké.

Starostlivosť o brokolicu

Brokica je menej náročná ako karfiol vo všetkých aspektoch (zavlažovanie, hnojenie, rustikálnosť, citlivosť na teplo, chlad…).

Pravidelné zavlažovanie a dobré organické hnojivo na plantáži sú kľúčom k dobrej úrode.

Pred pestovaním brokolice zakopte zelené hnojenie alebo dobre rozložené organické hnojivo (kompost, hnoj…). Buďte opatrní s dusíkatými hnojivami, ktoré podporujú rozvoj listov.

Brokica potrebuje na tvorbu ovocia potaš; miesto pestovania môžete posypať dreveným popolom (1 veľká plechovka/10 m²), ktorý tiež poskytne vápnik.

Vykonajte niekoľko okopávaní a odstraňovaní buriny počas sezóny, aby ste zabránili tvorbe buriny, ktorá môže napadnúť úrodu brokolice. Nezabudnite tiež pravidelne zalievať.

Počas vegetačného obdobia pridajte pôdu okolo päty rastliny, aby ste posilnili jej ukotvenie v pôde a podporili vývoj koreňov.

Mulčovanie v prípade vysokých teplôt je dobrý nápad, ale musíte byť opatrní so slimákmi, ktoré sa pod ním môžu uchýliť.

V chladných oblastiach chráňte urastené hlávky brokolice zimným závojom, aby boli v teple.

Brokolica oceňuje počas svojho rastu bohatú a pravidelnú zálievku, najmä v období vysokých horúčav. Zalievajte najlepšie ráno alebo neskoro popoludní, pričom sa opatrne vyhýbajte namáčaniu lístia.

Choroby, škodcovia a parazity

Brokolica je obzvlášť náchylná na škodcov poškodzujúcich listy, ako sú vošky a húsenice molí.

Môže ho veľmi poškodiť aj pleseň.

Dajte si pozor na slimáky a slimáky, ktoré si pochutnávajú na mladých výhonkoch. Umiestnite popolové zábrany alebo lapače piva, aby ste im zabránili priblížiť sa k rastlinám.

Kedy a ako zbierať brokolicu

zber brokolice

Zberajte brokolicu, keď sú hlávky dobre tvarované, pevné a pevne zbalené. Kvetné puky sú potom veľmi jemné. Nečakajte viac! Ružičky sa otvárajú veľmi rýchlo, čo poškodzuje chuť a štruktúru brokolice.

Vo všeobecnosti prvý zber začína 2 mesiace po výsadbe; reže sa hlavný kvet a potom bočné výhonky, ktoré dávajú druhú malú úrodu.

Odrežte bočné výhonky so stonkami kvetov, keď sa začali predlžovať. Jesť sa dajú aj stonky.

Konzervácia brokolice

Po zbere je najlepšie brokolicu rýchlo zjesť. Môžu sa však skladovať niekoľko dní na chladnom a tmavom mieste.

Môžu sa skladovať aj v chladničke 4 alebo 5 dní. Zabaľte brokolicu do vrecka alebo plastovej fólie, aby ste zabránili dehydratácii.

Brokolicu možno aj zmraziť, malé ružičky blanšírujte 5 minút, ochlaďte v ľadovej vode a opatrne sceďte.

Nakoniec, nadrobno nakrájané stonky brokolice možno konzervovať v slanom náleve, ako kyslú kapustu.

Tipy na záver

Brokkolia je chamtivá rastlina, ktorá by sa mala prednostne pestovať na pozemku, na ktorom sa predtým pestovala rastlina zlepšujúca pôdu (zelená fazuľka, hrach, ďatelina, lucerna…).

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Ako pestovať ružičkový kel ekologicky.

Po pestovaní brokolice zasaďte koreňovú zeleninu, ako je cibuľa alebo cvikla. tieto pritiahnu živiny hlbšie k povrchu, čím sa vaša pôda stane čoraz bohatšou na živiny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: