Okrasné rastliny

Ako pestovať azalky organicky

Ako pestovať azalky organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Azalky sú nenáročné kry, ktoré odmeňujú záhradníkov obrovskými kvetmi. Keď azalky kvitnú, je ťažké odolať nutkaniu pridať jednu alebo viac do vašej záhrady. Tieto veľkolepé kríky sa ľahko pestujú, keď sú známe ich základné potreby. V tomto článku vás naučíme, ako jednoducho sadiť a pestovať azalky a ako sa o ne starať.

pestovať azalky

Ako si vybrať azalky

Existujú tisíce odrôd azaliek, príliš veľa na to, aby sme ich vymenovali. Najlepší spôsob, ako vybrať ten najvhodnejší pre vašu záhradu, je vziať do úvahy povrch, ktorý máte k dispozícii.

Ak máte záhradu s malým priestorom, poobzerajte sa po trpasličom alebo menšom type. Ak máte veľa miesta, niektoré zo starých odrôd Formosa sú vynikajúcou voľbou.

Viacero spoločností ponúka odrody, ktoré kvitnú niekoľkokrát do roka. Niektoré z nich môžu byť dosť veľké, preto si pred kúpou urobte prieskum.

Kde pestovať azalky

Azalky sú často považované za rastliny v tieni, no mnohé odrody tolerujú priame slnko a niektoré ho dokonca vyžadujú. V severných klimatických podmienkach, kde je slnko menej intenzívne, majú azalky tendenciu uprednostňovať viac slnka.

Vyberte miesto s ranným slnkom a popoludňajším tieňom alebo s čiastočným tieňom. Celodenné slnko môže rastliny stresovať a urobiť ich náchylnejšími na škodcov.

Azalky vyžadujú aj dobre priepustnú, kyslú pôdu. V ideálnom prípade skontrolujte pH pôdy pomocou súpravy na analýzu pôdy. Ak je pH vyššie ako 6,0, znížte ho aplikáciou síranu hlinitého na pôdu podľa pokynov na obale.

Pestujte azalky

rastlinné azalky

Semená zasiate na teplé miesto alebo do skleníka koncom zimy alebo skoro na jar.

Umiestnite jedno alebo dve semená na kvetináč do hĺbky 1 cm a prikryte ich zeminou, ihneď zalejte, dávajte pozor, aby ste pôdu nezaplavili, nechajte ich tam, kde dostávajú slnko a snažte sa pôdu udržať vždy vlhký.

Keď rastliny dosiahnu výšku asi 10 cm, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča alebo priamo do záhradnej zeminy.

Výsadba odrezkov azalky

rastlinné odrezky azalky

Azalky môžete pestovať zo stoniek, na jar si na to vezmite konáre asi 7 cm od spodných výhonkov materskej rastliny. Odstráňte spodné listy a urobte priečny rez na základni, pomôže to koreňom ľahko vyklíčiť.

Potom urobte ceruzkou do zeme dieru, na ktorú umiestnite odrezok, a keď je na mieste, zľahka zatlačte na zem, aby ste ho spevnili. Zalejte a nechajte v tieni, kým neuvidíte známky rastu.

Keď odrezky začnú produkovať nové listy, môžete ich presadiť na ich konečné miesto.

Ako pestovať azalky

rastlinné azalky

Najlepší čas na pestovanie azaliek je skoro na jeseň alebo na jar vo vlhkej, dobre priepustnej hlinitej alebo piesočnatej pôde.

Vykopte výsadbovú jamu, ktorá je dvakrát tak široká a hlboká ako koreňový bal rastliny.

Vyberte rastlinu z nádoby a umiestnite ju do výsadbovej jamy tak, aby bol vrch koreňového balu zarovnaný s líniou pôdy.

Okolo rastliny naplňte odstránenou zeminou zmiešanou v pomere 50:50 s kompostom. Rastlinám to poskytne okamžitú výživu a pomôže im vytvoriť silné korene.

Poriadne zalejte a na spodok rastliny rozložte vrstvu mulča, pričom dávajte pozor, aby ste ho nepritlačili ku stonke. Pomôže to udržiavať vlhkosť pôdy a chrániť ju pred slnkom.

Väčšina odrôd robí dobré rastliny v nádobách. Veľkolisté formy preferujú svetlý odtieň. Drobnolistým formám sa najlepšie darí na plnom slnku.

Polievanie azaliek

Prvé dva mesiace po výsadbe dôkladne namočte pôdu dvakrát až trikrát týždenne. Frekvenciu zalievania môžete postupne znižovať, keď sa rastliny zakorenia.

Po troch až štyroch mesiacoch by malo postačovať hlboké zavlažovanie raz týždenne. Po prvom vegetačnom období by rastliny nemali potrebovať doplnkovú vodu, pokiaľ dva alebo viac týždňov neprší.

Nakŕmte azalky

Mesiac po výsadbe začnite azalky kŕmiť kompostom alebo tekutými hnojivami

Začnite kŕmiť okamžite, ale pokračujte v kŕmení azaliek až štyri mesiace. Zavedené azalky prihnojujte skoro na jar a znova o 12 až 16 týždňov neskôr, poskytnete im tak živiny, ktoré potrebujú na celý rok.

Rozložte kompost pod kríky a asi 15 cm za končeky konárov; potom celú oblasť dobre zalejte.

Prerezávanie azalky

prerezávať azalky

Prerezávanie nie je zvyčajne potrebné, s výnimkou udržiavania tvaru alebo obmedzenia nadmerného rastu.

Orezávajte azalky, aby ste mali pod kontrolou ich veľkosť a tvar

Ak ste si vybrali druhy azaliek, ktoré sú vhodné pre miesto, kde rastú, nemali by ste svoje azalky každý rok nasilu strihať. Najlepší čas na rez azaliek je na jar, hneď po odkvitnutí.

Začnite ručnými nožnicami na odstránenie konárov, ktoré príliš vyčnievajú zo zvyšku kríka. Orezajte ich až po nadradenú vetvu.

Potom sa rozhodnite, či potrebujete skrátiť krík. Ak chcete výrazne zmenšiť veľkosť, odrežte konáre späť na prasienok (kruh) listov nižšie na kríku.

Vždy strihajte tak, aby spodná časť kríka bola o niečo širšia ako horná, aby sa slnečné svetlo dostalo na všetky listy.

Prerezávajte a obnovte svoj rast

Staré, premnožené azalky alebo azalky s prázdnymi stredmi sa dajú zmladiť tvrdým rezom.

Obnovovací rez sa vykonáva koncom zimy alebo skoro na jar, pred kvitnutím. (Keď to urobíte, budete musieť stráviť rok bez kvetov.)

Zrežte rastliny 30 cm od zeme. Keď rastliny začnú rásť, zostrihnite konce nového rastu na 6 palcov, aby ste podporili vetvenie.

Vždy udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú a po obnovení prerezávania kŕmte kompostom. Rastliny majú problém znovu dorásť a jedlo im dá vzpruhu.

Majte na pamäti, že príliš drsné prerezávanie môže azalky ľahko zabiť. Ak naozaj potrebujete rezať tvrdo, najskôr odrežte jeden alebo dva konáre, aby ste zistili, či sa na jar neobjaví nový rast.

Škodcovia a choroby

Azalky sú náchylné na hmyz a choroby, ako sú roztoče, múčniky, ploštice a múčnatka. Viditeľné známky poškodenia môžu byť biele škvrny na listoch alebo rednutie konárov s bielymi škvrnami.

Sírový prach začne zabíjať okamžite pri kontakte a nepoškodí azalky. Ľudia a domáce zvieratá môžu vstúpiť do oblasti, keď sa usadí prach.

Často nanášajte mierny prach, aby boli vaše azalky zdravé a bez poškodenia hmyzom a chorobami.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať petúnie organicky.

Voľník viničový sa vyskytuje najmä na rastlinách pestovaných v nádobách. Ak spozorujete niektorého z dospelých nosatcov alebo nájdete biele larvy v pôde, aplikujte biologickú kontrolu na viniča. V opačnom prípade sa ľahko rozšíria po záhrade a poškodia ostatné rastliny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: