Okrasné rastliny

Ako pestovať a pestovať šafran organicky

Ako pestovať a pestovať šafran organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Šafrán (crocus sativus) sa pestuje prekvapivo jednoducho, keďže pri troche starostlivosti a pozornosti ľahko rastie, v tomto článku vás naučíme, ako pestovať šafran organicky a všetko o starostlivosti oň.

pestovať šafran

Úvod

Korenie šafran pochádza z červených blizien krokusa (Crocus sativus). Každý kvet vytvára len niekoľko drobných nitiek, ktoré po vysušení nevážia takmer nič. Tieto malé vlákna sú neuveriteľne chutné a existuje dôvod, prečo je šafran najdrahším korením na svete.

Na získanie jediného gramu suchého šafranu je potrebných asi 150 kvetov a celé pole môže vyprodukovať len jednu alebo dve libry za sezónu.

Vec je taká, že nikto naozaj nepotrebuje kilo šafranu. Recepty sú ochutené niekoľkými prameňmi alebo malou štipkou tohto silného korenia.

Pestovanie šafranu doma je neuveriteľne uspokojujúce a všetko, čo potrebujete, je malá cibuľka, ktorá vašej rodine dodá ten najčerstvejší a najchutnejší šafran, aký si viete predstaviť.

Ako pestovať šafran

pestovať šafran

Na rozdiel od väčšiny kvitnúcich rastlín sa krokusy pestujú na jeseň. Rastliny pochádzajú zo stredomorského podnebia a počas leta spia, aby prežili suché a suché podmienky.

Cibule klíčia na zeleno na začiatku jesene, kým koncom jesene vystavia okázalé fialové kvety.

Začnite vysádzaním cibúľ krokusov do piesočnatej, dobre priepustnej pôdy, ktorá je stredne bohatá na organickú hmotu. Ak máte, môžete do pôdy pridať piesok v kombinácii s kompostom a trochou rašelinového machu.

Zasaďte cibuľky krokusov 5-10 cm hlboko a asi 10 cm od seba. Hĺbka je dôležitá, pretože cibuľky sa budú množiť, keď nové cibuľky vyrastú na starých.

Ak ju zasadíte príliš plytko, nebude mať dostatok miesta na vývoj budúcoročnej cibuľky.

Po zasadení lístia budú cibuľky krokusov niesť početné svetlofialové kvety. Počet kvetov, ktoré môže jedna cibuľka vyprodukovať za rok, je pôsobivý, a aj keď je zasadená v určitej vzdialenosti od seba, každá cibuľka vytvorí veľký zhluk kvetov krokusov.

Prvým kvetom trvá 5-8 týždňov, kým sa objavia od výsadby, ale keď začnú, kvety sa budú stále objavovať približne 3 týždne.

Rastliny krokusov budú viditeľné iba počas krátkeho jesenného vegetačného obdobia a po niekoľkých mesiacoch budú opäť spiace až do nasledujúcej jesene. Dovtedy po nich nebude ani stopy.

Je dôležité starostlivo označiť umiestnenie cibúľ krokusov, aby ste ich náhodou nevykopali, kým sú spiace.

Rozmnožovanie cibúľ krokusov

Krokusy sa prirodzene množia pod zemou a na pôvodnej cibuľke sa vyvinú nové.

Budú pokračovať v raste smerom k povrchu, kým nebudú príliš plytké na to, aby zostali zdravé po celý rok. Je dôležité, aby zostali hlboké, aby odolali suchým letným podmienkam alebo chladu v zime.

Každých 4-6 rokov vykopajte cibuľky krokusov a oddeľte staršie od nových. Znovu ich zasaďte tak, ako boli pôvodne vysadené, do hĺbky 5 – 10 cm a približne 10 cm od seba.

Pomôže to zabrániť preplneniu a udrží krokusy rásť hlboko v pôde, kde sú chránené.

Pestovanie šafranu v chladnom podnebí

pestovať šafran v chladnom počasí

Krokusy vydržia slabé mrazy a pokračujú v raste až do jesene. Vo väčšine prípadov pokračuje v produkcii, kým neprídu skutočné mrazy a zem nepokryje sneh.

Vo všeobecnosti sa krokusy považujú za mrazuvzdorné, podobne aj cibuľky krokusov by sa mali po odkvitnutí silno zamulčovať, aby sa pôda izolovala pred chladom.

Pri správnom mulčovaní môžu cibuľky krokusov úspešne prezimovať počas celej zimy. Ideálne je umiestniť k nohe rastliny asi 30 cm vrstvu organickej hmoty.

Na jar, po odznení posledných mrazov, odstráňte plsť, ale až do jesene nepolievajte a neošetrujte (okrem buriny).

Šafrán možno zasadiť do kvetináčov a prezimovať v interiéri. Začnite tým, že na jeseň zasadíte niekoľko cibúľ do kvetináča, asi 5 cm od seba.

Keď cibuľky krokusov odkvitnú, je dôležité preniesť kvetináč dovnútra a nechať ho na chladnom a suchom mieste pri teplote okolo 5 až 10 stupňov Celzia. NEPOLEJTE ICH.

Nasledujúcu jar prineste kvetináče späť do záhrady. Počkajte, kým bude posledný mráz a vysádzajte približne v rovnakom čase ako paradajky.

Úroda šafranu

zber šafranu

Prvý rok po výsadbe sa cibuľky stále usadzujú a nemusia produkovať veľa. Zvyčajne sú plodiny v druhom a treťom roku najväčšie a potom sa cibule rozdelia vo štvrtom roku.

V druhom a treťom roku by každá cibuľka mala produkovať približne 6 až 9 kvetov, každý s tromi krásnymi krokusovými vláknami.

Vo všeobecnosti sa celý kvet trhá na poli a potom sa prenesie dovnútra, aby sa v čistom a suchom prostredí jemne zozbierali stonky.

Zbierajte kvety uprostred rána, keď sa úplne otvoria a ranná rosa uschne.

Šafrán by sa mal ihneď sušiť, aby sa nepokazil, ale keďže sú vlákna také malé, na slnku sa ľahko vysušia za pár hodín.

Čerstvé šafranové nite umiestnite na niekoľko hodín do teplého, suchého a dobre vetraného priestoru na slnku a prirodzene samy uschnú. Po úplnom vyschnutí skladujte šafran vo vzduchotesnej nádobe.

Konečné údaje

Keď budete mať svoj vlastný domáci šafran, budete prekvapení, aký rozdiel môže spôsobiť jeho čerstvosť. Časť tohto rozdielu presahuje čerstvosť.

Keďže šafranový prášok je taký drahý, je bežné, že sa stanete obeťou potravinových podvodov. Hodváb z kukurice sa strihá, suší a farbí na svetločervenú farbu a potom sa predáva ako šafran.

Môžete byť presvedčení, že váš „šafran“ je len starý a stratil svoju chuť, alebo ste pravý šafran možno nikdy v živote ani neochutnali.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať azalky organicky.

Keď sa naučíte pestovať šafran a pestovať ho vo vlastnej záhrade, budete si istí, že každý prameň, ktorý sa dostane do vašej kuchyne, je ten pravý.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: