Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať stromové paradajky (Tamarillo)

Ako pestovať a pestovať stromové paradajky (Tamarillo)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Stromové paradajky alebo tamarillos (solanum betaceum) sa pestujú rovnako ľahko ako niektoré paradajky, možno kvôli ich blízkemu vzťahu. Je to listnatý zelený ker, ktorý môže dosiahnuť 3 metre alebo viac, s veľkými listami v tvare srdca a červenými plodmi. Kvitne na jar av lete, zatiaľ čo plody sa začínajú vytvárať na jeseň. Naučte sa pestovať tamarillo, nazývané aj stromové paradajky.

pestovať strom paradajka tamarillo

Popis tamarillo

Strom má veľké listy v tvare srdca s textúrou a farbou tabakových listov. Kvety sú v blízkosti stonky a pripomínajú kvety rajčiaka, sú však väčšie a majú svetloružovú farbu. Strom sa samooplodní.

Jeho plody majú vajcovitý tvar s hladkou, lesklou červenou alebo žltou šupkou. Šupka je horká, ale dužina je jedlá. Tamarillo pochádza z tropických oblastí Ameriky.

Drobné plody sa objavujú krátko po odkvitnutí, ale na strome dozrievajú 6 mesiacov.

Ak žijete v teplej tropickej oblasti, je najlepšie pestovať tamarillo na čiastočne zatienom mieste, ale ak žijete v miernom, subtropickom pásme, vysádzajte ho na plné slnko.

Pestujte tamarillo zo semien

zasiať tamarillo

Ideálne obdobie na pestovanie tamarillos je na jar, keď pominú mráz.

Zbierajte semená veľmi zrelého tamarillo tak, že ich vyberiete z ovocia. Vyberte si ovocie, ktoré je veľmi chutné alebo má požadované vlastnosti, ktoré chcete reprodukovať.

Umiestnite dužinu so semenami do pohára s trochou vody a nechajte tri dni kvasiť, aby sa uľahčilo čistenie, alebo ich jednoducho umyte veľkým množstvom vody.

Navlhčite pôdu v zásobníku. Potom semená rovnomerne rozprestrite a zasypte ich 3 mm zeminou z kvetináča.

Zakryte tácku plastom, aby bola pôda vlhká, alebo pôdu v tácke denne zahmlievajte.

Prosím, buďte trpezliví, pretože semená môžu v chladnom počasí vyklíčiť 7-8 týždňov.

Keď vzídu, prvé dva listy sa veľmi podobajú listom paradajok, ale čoskoro sa z nich vyvinú charakteristické širšie listy, veľmi odlišné od listov paradajok.

Transplantácia tamarillo

transplantovať tamarillo

Po fáze štyroch listov ich môžete presadiť do väčšieho črepníka alebo priamo do zeme, kde ho chcete rozvíjať. Pred zasadením tamarillo nezabudnite do jamy pridať trochu kompostu.

Je veľmi dôležité presadiť ho, pretože tamarillo je rýchlo rastúci strom a pri pestovaní v preplnených podmienkach bude zakrpatený a s najväčšou pravdepodobnosťou ochorie a zomrie na hubové choroby a plesne.

Pestovanie tamarillos v záhrade

Vyberte si miesto v záhrade podľa svojej polohy, ktoré je chránené pred silným vetrom.

Vykopte výsadbovú jamu dvakrát tak širokú a hlbokú ako koreňový bal. Vyberte krík z nádoby a dávajte pozor, aby ste neporušili jeho korene.

Umiestnite ju do jamy, naplňte ju zeminou, ktorá dobre pokrýva korene, jemne ju utlačte rukami a dôkladne zalejte. Nakoniec prikryte pôdu vrstvou organického mulča, aby ste ju ochránili pred slnkom a dlhšie udržali vlhkosť.

Pestovanie tamarillos v kvetináči

Vyberte črepník široký aspoň 60 cm a dostatočne hlboký a do polovice pridajte zeminu.

Opatrne vyberte krík z nádoby a umiestnite do novej nádoby, nádobu dobre naplňte a potiahnite korene kvalitnou kvetináčovou zmesou. Dobre zalejte a prikryte pôdu organickým mulčom. Po vysadení udržujte rastlinu dostatočne zalievanú.

Zber tamarillos

zber tamarillo

Úroda počká do prvých jesenných dní, v závislosti od regiónu sa dá zbierať aj koncom leta.

Ak chcete zberať paradajky, počkajte, kým plody v tvare vajíčka úplne zožltnú alebo sčervenajú, v závislosti od odrody, ktorú máte. Ovocie s pripojenou stopkou jednoducho odtrhnite.

Starostlivosť o tamarillo

starostlivosť o tamarillo

Tamarillos pochádzajú z Ánd, najmä v tropických zemepisných šírkach. Vzhľadom na chladnejšie horské podnebie uprednostňuje subtropické podnebie s miernymi teplotami od 15 do 20 stupňov C.

Netoleruje stres z mrazu a sucha. V horúcich tropických krajinách sa úspešne pestuje vo vysočinách a v nížinách neplodí dobre.

Tamarillo potrebuje veľa vody a vädne, ak nie je zalievané každý deň. Napríklad týždeň alebo dva zanedbané zavlažovanie zruší všetku vykonanú prácu a stromy sa už nezotavia. Počas prvého roku života môže byť potrebná pravidelná starostlivosť.

V lete sa odporúča prihnojiť kompostom trikrát. Keď sezóna začína, v polovici a potom, keď sa blíži jeseň.

Strom môže v priaznivých podmienkach dorásť až do piatich metrov a je náchylný na poškodenie vetrom, pretože konáre sa môžu lámať. Je potrebné ich chrániť pred vetrom.

Fruktifikácia začína v druhom roku, ale lepšia je od štvrtého. Strom je krátkodobý, asi 12 rokov.

Premiestnite ich, keď stagnujú v raste alebo sa zdá, že sa im nedarí.

Na podporu rozvetvenia rastlinu zľahka ostrihajte, keď je vysoká jeden meter. Odporúča sa aj ľahké prerezávanie po plodení.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať maliny organicky.

Musia zostať silné, aby nepodľahli škodcom, slimáky sú ich najväčším nepriateľom, pretože môžu cez noc vyhubiť stromček v črepníku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: