Starostlivosť o rastliny

Ako identifikovať a predchádzať plesni rajčín

Ako identifikovať a predchádzať plesni rajčín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Neskorá pleseň (phytophthora infestans) je vážna choroba, ktorá môže postihnúť paradajky a zemiaky a zničiť celé plodiny. V tomto článku vám ukážeme, ako diagnostikovať infekciu a ako obmedziť šírenie organizmu ako pleseň. V prvom rade si prejdeme aj niektoré metódy, ako zabrániť infekcii.

paradajka neskorá pleseň

Čo je neskorá pleseň

Neskorá pleseň je závažné ochorenie, ktoré môže postihnúť paradajky a zemiaky. Môže rýchlo zničiť celé polia a zničiť príjem farmára za rok. A môže tiež vážne ovplyvniť úrodu v rodinných záhradách.

Viac ako 200 rokov sa tento organizmus považoval za hubu, no odvtedy bola preklasifikovaná. Teraz sa nazýva oomycéta – známa aj ako vodná pleseň – vďaka svojej schopnosti prosperovať vo vlhkých podmienkach.

Neskorá pleseň je terminálna a včasná identifikácia problému je nevyhnutná na potlačenie epidémie.

Hoci mierne prípady možno s určitým stupňom úspechu liečiť fungicídmi, prevencia je kľúčom k ochrane vašich rastlín pred touto chorobou.

Prečo je pleseň takou vážnou hrozbou

pleseň rajčiakov

Existuje mnoho rôznych kmeňov tohto patogénu. Niektoré môžu infikovať paradajky aj zemiaky, iné sa však špecializujú na jedného alebo druhého hostiteľa.

Túto chorobu možno ľahko zaniesť do záhrad prostredníctvom infikovaných rastlín paradajok alebo zemiakov. Akonáhle sú rastliny infikované, organizmus môže za správnych podmienok produkovať milióny spór.

Vlhké a mokré podmienky spôsobené dažďom, rosou, hmlou alebo horným zavlažovaním prispievajú k šíreniu tohto patogénu.

Tieto spóry sa môžu vzduchom pohybovať na kilometre ďaleko a za ideálnych podmienok môžu infikovať rastliny vo veľkom rozsahu.

Tento typ vodnej plesne sa ľahko infikuje a môže rýchlo zabiť rastliny. V skutočnosti sa vedecký názov Phytophthora prekladá ako „ničiteľ rastlín“.

Podmienky podporujúce plesnivosť

Opäť existuje dôvod, prečo sa tento typ patogénu nazýva vodná pleseň. Organizmus potrebuje na vyvolanie infekcie vlhkosť vyššiu ako 90 percent a mierne teploty v rozmedzí 15 až 20 °C.

neskorá pleseň cherry paradajky

Ak sú za týchto podmienok prítomné spóry, môžu infikovať rastlinu približne za 10 hodín. Infekcia sa šíri rýchlo a rastliny môžu rýchlo podľahnúť, v priebehu niekoľkých dní.

Horúce a suché podmienky pomáhajú zastaviť šírenie choroby.

Ako identifikovať plesnivú na rastlinách rajčiakov

Rastlina

identifikovať neskorú pleseň na rastline

Toto ochorenie má tendenciu sa objaviť neskôr v sezóne ako takzvaná ranná pleseň, zvyčajne po odkvitnutí rastlín a za priaznivých poveternostných podmienok.

Prvým znakom toho, že rastliny rajčiaka sú infikované, budú malé, vodou nasiaknuté lézie na listoch.

Rýchlo sa z nich stanú veľké nepravidelné fialovo-hnedé škvrny, ktoré sa môžu zdať mastné, so sivozeleným okrajom.

Pozrite sa na spodnú stranu listov pomocou lupy. Za ideálnych podmienok patogén vytvára prstence sivobielych hubových nití a okolo škvŕn sa vyvinú štruktúry produkujúce spóry.

Celé listy hnednú a odumierajú a infekcia sa rýchlo šíri na stopky a mladé stonky. V tomto štádiu môžu stonky naďalej vylučovať spóry dlhšie, ako by to mohlo nastať, ak by boli infikované iba listy.

Ak podmienky už nie sú priaznivé pre ďalšie šírenie choroby, lézie budú mať hnedý mŕtvy stred obklopený zrúteným tkanivom a môžu sa javiť ako sivozelené alebo žltkasté.

Ovocie

identifikovať plesnivú na ovocí

Ovocie môže byť tiež infikované, pričom príznaky sa často prejavujú najskôr na vrchu. K tomu dochádza, pretože spóry pristávajú na plod zhora.

Ovocie zhnedne s mastnými škvrnami, ale zostane pevné, pokiaľ nie sú infikované aj inými organizmami, ako sú baktérie mäkkej hniloby, ktoré môžu preniknúť do poškodených rastlinných tkanív.

Tieto hnedé škvrny sa môžu s postupujúcou infekciou zväčšiť a stať sa kožovitými.

Infikované môžu byť nezrelé zelené plody aj tie, ktoré dozreli na rastline. Hoci nepostihnuté časti veľkých plodov môžu byť technicky stále jedlé, neodporúča sa ich jesť.

Všetky infikované časti alebo silne poškodené plody by sa mali zlikvidovať. Môžu byť prítomné aj iné patogény, ktoré dodávajú ovociu horkú chuť a ďalej hnijú rastlinu.

Ovládajte choroby a preskúmajte svoju záhradu

Dôrazne sa odporúča, aby ste si aspoň dvakrát týždenne prezreli svoj dvor, aby ste zistili príznaky tohto ochorenia. Počas obdobia vlhkého počasia by ste mali kontrolovať častejšie.

Neskorá pleseň môže infikovať niektoré časti záhrad, zatiaľ čo iné sú ušetrené. Začnite hľadať v mokradiach vrátane:

  • Nízke miesta vo vašej záhrade
  • Husto vysadené plodiny
  • Výsadba oblastí v blízkosti lesa alebo živých plotov

Ako zvládnuť infekciu plesňou

V ideálnom svete by najlepšou možnosťou bolo pestovať paradajky odolné voči plesni. Oomycéta sa však naďalej vyvíja a prekonáva tieto vlastnosti v rôznych hybridných odrodách vyšľachtených na odolnosť.

Na istý čas neexistovali žiadne komerčne dostupné kultivary paradajok, ktoré by boli odolné voči plesni, ale dnes existuje mnoho odrôd v pestovateľských pokusoch.

Na trhu sa nedávno objavil kultivar cherry paradajok s názvom 'Mountain Magic', ktorých semená sa dajú kúpiť na internete. Tento kultivar je odolný aj proti rannej plesni.

Bohužiaľ, ak sú podmienky veľmi priaznivé pre infekciu, túto odolnosť možno zlomiť.

Uložené semená dedičných odrôd by mali byť bezpečné, ak boli dobre vysušené. Majte na pamäti, že uložené semená hybridných odrôd nebudú rásť presne ako materská rastlina.

Nakupujte iba rastliny od kvalitných dodávateľov, najlepšie od tých, ktorí zaručujú, že ich rastliny sú bez chorôb. A uistite sa, že všetky rastliny pred umiestnením do záhrady skontrolujete na príznaky choroby.

Okrem výsadby odolných odrôd môžete zvážiť použitie fungicídov na liečbu menších infekcií v závislosti od progresie ochorenia a miestnych poveternostných podmienok.

Neskôr vysvetlím, ako určiť, či je to životaschopná možnosť. Pamätajte však, že táto choroba sa za správnych podmienok rýchlo šíri a neexistuje žiadna liečba.

Odstrániť rastliny?

Ak nájdete príznaky plesne, ktorá je už vážna, okamžite odstráňte a zničte choré rastliny. Úplne ich vykopte, natrhajte alebo narežte na línii pôdy a ihneď ich vložte do vrecka, aby sa spóry nerozšírili.

Ideálne je zničiť rastliny za suchého a slnečného dňa, aby spóry rýchlo odumreli. Ale ak má počasie chvíľu zostať vlhké, je lepšie rastliny okamžite zničiť, ako čakať na suchý deň.

Ako je uvedené vyššie, zemiaky sú tiež veľmi náchylné na pleseň. Organizmus môže napadnúť aj iné nočné druhy, ako je chlpatý (Solanum physalifolium) a v skleníku pestované petúnie.

Odstráňte burinu zo svojho dvora a okolitých oblastí a pozorne sledujte, či petúnie nevykazujú známky infekcie, ak rastú v blízkosti.

Ako predchádzať neskorej plesni

zabrániť neskorej plesni

Je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste zabránili tomu, aby sa plesnivec vo vašej záhrade uchytil. Tie obsahujú:

Odstráňte zo sadu všetky napadnuté paradajky alebo iné rastliny.

Pred výsadbou skontrolujte klíčky, aby ste sa uistili, že nevykazujú príznaky choroby.

Vyhýbajte sa vrchnému zavlažovaniu a zalievajte iba spodok rastlín. Správne zalievanie je preventívne opatrenie, ktoré možno vykonať, aby sa zabránilo všetkým druhom hubových chorôb

Adekvátna cirkulácia vzduchu je tiež dôležitá, aby sa znížila vlhkosť a rastliny mali šancu vyschnúť po obdobiach dažďa.

Odstránenie buriny je obzvlášť dôležité, pretože patogén môže prezimovať v semenách paradajok a zemiakových hľuzách a v nasledujúcej sezóne produkovať infikované sadenice.

Uistite sa, že medzi rastlinami ponecháte dostatočný priestor, ako sa odporúča pre kultivary, ktoré ste vybrali.

Je vhodné odstrániť spodné listy rastlín paradajok, aby sa listy nedotýkali povrchu pôdy.

To môže tiež pomôcť predchádzať plesňovým ochoreniam tým, že podporuje cirkuláciu vzduchu a umožňuje ľahšie schnutie vlhkého lístia.

Fungicídy

Fungicídy možno použiť na zmiernenie skorých príznakov, no na toto ochorenie neexistuje liek. Informujte sa u svojho zástupcu pre rozšírenie okresu, aby ste zistili, ktoré fungicídy sú najúčinnejšie proti kmeňom plesní vo vašej oblasti. Tu sa dozviete, ako vyrobiť a aplikovať organické a domáce fungicídy.

Ak zvolíte túto cestu, naplánujte si použitie fungicídov preventívne, keď sa očakáva dážď alebo ak použijete zavlažovanie postrekovačom.

Ak dôjde k miernemu prepuknutiu, pre maximálnu účinnosť je dôležité opakovane aplikovať fungicídy v pravidelných intervaloch.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako prirodzene bojovať proti múčnatke Cottony.

Je dôležité striedať používanie fungicídov alebo ich aplikovať v kombinácii podľa odporúčania miestneho predlžovacieho činidla, aby sa zabránilo rezistencii voči fungicídom, ktorá spôsobí neúčinnosť týchto produktov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: