Okrasné rastliny

Ako pestovať ružový krík organicky

Ako pestovať ružový krík organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ruže (ružový ker) sú obzvlášť odolné voči chladu, ale potrebujú slnečné svetlo, aby prekvitali. Preto by ste si mali vybrať slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom. V tomto návode vás naučíme pestovať ruže, respektíve ružový ker v záhrade a všetku potrebnú starostlivosť, aby kvitli v množstve.

pestovať a pestovať ruže z kríkov

Kedy pestovať ružový krík?

V ideálnom prípade sa ružové kríky vysádzajú na jeseň, aby sa podporilo zakorenenie pred začiatkom rastu.

Môžete ich však presadiť skoro na jar, ak sú v nádobách alebo črepníkoch, pričom počas prvých mesiacov po výsadbe ich polievajte výdatnejšie.

Ale počas celej zimy, ak to počasie dovolí a nehrozia mrazy či sneh, je možné pestovať aj ruže.

Kde zasadiť ružový krík

Ruže potrebujú dostatok slnka, aby bohato kvitli. Vyberte si miesto, ktoré je dobre exponované a slnečné.

Vyhýbajte sa oblastiam, kde je pôda ťažká, vlhká a kde voda stagnuje, pretože korene ruže to nemajú radi a tieto faktory uľahčujú rozvoj chorôb alebo úhyn rastliny. Uprednostňuje pôdu bohatú na dusík a draslík, ľahkú a dobre odvodnenú.

Ako pestovať ruže

ako zasadiť a pestovať ružový krík

Výsadba ruží je pomerne jednoduchá úloha. Ružové kríky musia byť presadené na jeseň, pretože to, čo sme vysvetlili vyššie. Ak sú už v kvetináčoch alebo nádobách, obdobie je menej dôležité, aj keď je vždy lepšie pestovať ruže na jeseň.

Najprv vykopte jamu asi 50 cm širokú a 40 cm hlbokú a pôdu dobre prekypríte. Veľkosť otvoru je dôležitá pre vývoj koreňov.

Na dno jamy dajte trochu kompostu. Môžete tiež použiť koreňový stimulátor. Tu vysvetlíme, ako si vyrobiť domáce zakoreňovacie prostriedky.

Namočte korene ružového kríka do vedra s vodou, tento krok podporuje rýchlejšie zotavenie, ale je voliteľný, ak chcete, odstráňte rastlinu s čo najväčším množstvom pôdy a zasaďte ju, ak nemáte skúsenosti, môže to byť jednoduchšie.

Ďalej umiestnite rastlinu do stredu jamy, pričom korene rozprestriete dole. Robte to opatrne a jemne, aby ste neporušili korienky.

Zasypte zmesou zeminy a kompostu, pričom zeminu jemne utlačte rukami, aby medzi zeminou a koreňmi nezostali žiadne vzduchové otvory.

Potom položte okolo rastliny vrstvu mulča, ktorá zakryje pôdu a ochráni ju pred slnkom, nakoniec dostatočne zalejte bez podmáčania pôdy.

Dôležité: Výsadba ružového kríka sa nemôže uskutočniť mimo obdobia od polovice novembra do konca februára (severná pologuľa ) a medzi júnom a augustom (južná pologuľa), pričom sa za každú cenu vyhýbame obdobiam mrazov.

Kedy strihať ružový krík

orezať krík ruží

Prerezávanie ružového kríka je dôležitým krokom v živote kríka, pretože práve orezávanie umožní mať krásne ruže.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa ružový krík strihá na jeseň alebo koncom zimy. Ruža musí byť v období vegetačného pokoja, aby sa tento zásah lepšie asimiloval.

Je však tiež veľmi dôležité vyhnúť sa mrazom, ktoré môžu ovplyvniť správny vývoj ružového kríka. Z tohto dôvodu je najvhodnejšie obdobie na konci zimy, keď je ružový ker ešte v pokoji a silné mrazy sú za nami.

Je to nevyhnutné pre správny vývoj a kvitnutie kríka. Pozri: Prerezávanie ruží, kedy a ako strihať Rosal

Choroby ruží, kontrola a liečba

Ružový ker je pravdepodobne jednou z najkrajších kvitnúcich rastlín, ale aj jednou z najnáchylnejších na choroby.

Pravidelná a často prirodzená starostlivosť môže vyhubiť alebo zabrániť mnohým chorobám a parazitom v ružových kríkoch.

Vošky

voška na ružiach

Voška je jedným z hlavných parazitov, ktorý prerušuje rast a často aj kvitnutie ružového kríka. V prípade infekcií si pozrite: Ako organicky kontrolovať a likvidovať vošky.

Rose Blight

Je to najbežnejšia huba v ružových kríkoch. Vyskytuje sa ako oranžovo/hrdzave sfarbené pustuly pod listami, ktoré vytvárajú malé žlto-červené/hnedé halo na vrchu listu.

Účinné prípravky na ošetrenie často predávané proti plesni ružovej možno použiť na všetky rastliny.

Akonáhle sa objavia prvé príznaky, je nevyhnutné odstrániť všetky postihnuté listy a spáliť ich. Ruže dobre zastrihnite a nechajte listom priestor na dýchanie.

Ružová chloróza

Toto je jeden z hlavných problémov ovplyvňujúcich ružové kríky a vedie k žltnutiu listov v dôsledku zmeny farby listov.

Chloróza ružového kríka je spojená s pôdou, ktorá je často príliš chudobná, ťažká a vápenatá, čo kríku bráni získavať z pôdy železo, ktoré potrebuje.

Vonkajšie znaky sú preto jasne viditeľné a ošetrenie sa pomerne jednoducho aplikuje.

Každú zimu nasypte na zem suchý konský hnoj. Ak je ochorenie prítomné, tu vysvetlíme, ako bojovať proti chloróze.

Múčnatka

Tiež známa ako múčnatka, je to huba, ktorá má formu bielej plsti, ktorá vytvára tenký film na listoch a stonkách. Vyvíja sa najmä vtedy, keď sú poveternostné podmienky horúce a vlhké.

Ruže dobre vetrajte, aby ste zabránili stagnácii vlhkosti. Múčnatka sa šíri, keď sú ruže príliš blízko seba a/alebo listy nedýchajú.

Okamžite odstráňte postihnuté oblasti. Spálte listy a napadnuté časti rastliny a vyhnite sa prelievaniu. Tu sa dozviete, ako organicky odstrániť múčnatku.

Čierne škvrny na listoch ruží

Keď má vaša ruža na listoch čierne škvrny, je to pravdepodobne preto, že má chorobu čiernych škvŕn, Marsonia.

Listy ružového kríka zožltnú a vytvoria pupienky a potom sa objavia škvrny po celom lístí.

Ako väčšina húb, teplo v kombinácii s vlhkosťou podporuje ich rozvoj.

Akonáhle sa choroba objaví, odstráňte a odstráňte všetky postihnuté oblasti. Choroba môže pretrvávať z jedného roka na druhý, ak všetko nezmizne.

Vyčistite tiež všetky nástroje na prerezávanie (nožnice, nožnice na konáre atď.), ktoré sa používajú na chorom kríku ruží. Listy nepolievajte.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať a pestovať Gardeniu (jazmín kapský)

Na vyliečenie tejto huby môžete postriekať kašu zo žihľavy alebo prasličky pomocou spreja, uistite sa, že ste dobre namočili všetky listy, opakujte túto operáciu každý deň, kým sa rastlina nezotaví.

Viac informácií o ružiach:

Ako pestovať črepníkové ruže organicky

Prerezávanie ruží, kedy a ako strihať ružový krík

Prečo nekvitnú Rosales? dôvody a riešenia

Ako pestovať púštnu ružu a starostlivosť o ňu

Ako ste sa mohli dočítať, pestovanie ružového kríka a starostlivosť oň je veľmi jednoduché, nezabudnite ho polievať a z času na čas ho prestrihnúť, aby sa zlepšil jeho rast. Ak máte nejaké otázky, môžete sa nás opýtať nižšie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: