Tipy do záhrady

Použitie epsomskej soli v záhrade a sade

Použitie epsomskej soli v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Prečítajte si o epsomskej soli (síran horečnatý), aby ste sa dozvedeli, ako to môže viesť k prirodzenejšiemu vzniku krajších a hojnejších rastlín. V tomto článku sa budeme zaoberať výhodami a nevýhodami používania Epsomskej soli v záhrade a ako ju aplikovať pre zdravie rastlín.

záhradný sad so soľou epsom

Úvod

Je to celkom záhradkárska kontroverzia. Niektorí ľudia považujú lacnú prírodnú epsomskú soľ za prínos pre záhradu, pretože je to tajomstvo bohato kvitnúceho, väčšieho a chutnejšieho ovocia a zeleniny a bujnejšie trávniky.

Iní trvajú na tom, že tieto tvrdenia sú prehnané, že nejde o čistý odpad a že Epsomské soli môžu byť dokonca škodlivé. Čítajte ďalej a zistite, či vaše plodiny, kríky, kvety a trávniky môžu mať úžitok z tejto starej, no veľmi diskutovanej minerálnej zlúčeniny.

Čo je to Epsomská soľ?

Epsomská soľ, tiež známa ako síran horečnatý, je prirodzene sa vyskytujúca minerálna zlúčenina zložená z horčíka, síry a kyslíka.

Svoj všeobecný názov pochádza z miesta, kde bol prvýkrát objavený – z vôd neďaleko mesta Epsom v Surrey v Anglicku – a pravdepodobne sa nazýval „soľ“ kvôli svojej kryštalickej chemickej štruktúre.

Po stáročia ľudia používali epsomskú soľ ako preháňadlo a ako upokojujúci kúpeľ na boľavé svaly, a preto sa zvyčajne nachádza v lekárňach, nie v škôlkach. Záhradkári však už dlhé roky používajú epsomské soli ako hnojivo.

Prečo sa predpokladá, že Epsomská soľ prospieva rastlinám?

Síra aj horčík sú kľúčové sekundárne živiny pre rast rastlín.

Síra prispieva k tvorbe chlorofylu, pomáha využívať dusík a robí rastliny odolnejšími voči chorobám.

Horčík zlepšuje bunkovú štruktúru rastlín a pomáha im lepšie absorbovať ďalšie živiny, najmä fosfor.

Zástancovia epsomských solí tvrdia, že horčík môže tiež podporiť fotosyntézu, klíčenie a tvorbu semien.

Je dôležité pridávať tieto živiny?

Hoci väčšina pôd má tendenciu mať dostatočnú hladinu síry, niektoré môžu mať nedostatok horčíka, najmä piesčité a/alebo kyslé pôdy. Horčík sa môže vylúhovať aj silnými zrážkami, zavlažovaním, eróziou a extenzívnou kultiváciou.

Doplniť horčík epsomskými soľami teda znie ako dobrý nápad. A členovia tímu Epsom poukazujú na jeho bohaté kvety a mimoriadne výnosy (najmä ruží, paradajok a papriky) ako dôkaz, že síran horečnatý robí zázraky.

Bohužiaľ, existuje len málo výskumov, ktoré by podporili neoficiálne dôkazy, a tí v anti-Epsom tábore poukazujú na to, že síra a horčík sú len menšími hráčmi v schéme zdravia rastlín.

Zlepšuje epsomská soľ rastliny?

Rôzne nedostatky živín majú často podobné príznaky, takže test pôdy je často najlepším začiatkom pri diagnostike problému. Ako už bolo povedané, žltnutie listov v celej rastline môže naznačovať nedostatok síry

Spodné listy, ktoré žltnú medzi žilami, zatiaľ čo samotné žilky zostávajú zelené, môžu byť znakom nedostatku horčíka.

Ako použiť Epsomskú soľ v záhrade a zeleninovej záhrade

využitie epsomskej soli v záhrade a sade

Zvážte tieto vzorce a metódy, na ktoré sa bežne spoliehajú zástancovia soli Epsom.

  • Pre všeobecný začiatok záhrady zmiešajte jednu šálku epsomskej soli na každých 10 štvorcových stôp pôdy pred výsadbou.
  • Podporujte klíčenie, rozmiešajte lyžicu epsomskej soli v 3 litroch vody a pridajte do pôdy po zasiatí.
  • Uľahčite príjem živín, rozpustite polievkovú lyžicu v 3 litroch vody a pôdu zalejte dvakrát mesačne počas obdobia odpočinku rastlín .
  • Ak chcete získať svieži trávnik, jemne posypte 1 kg epsomskej soli na 100 štvorcových metrov trávnika a dobre zalejte vodou.
  • Povzbudzujte hojnosť ruží a lesklého lístia, naneste pol šálky epsomskej soli do pôdy okolo základne každého kríka. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ošetríte na začiatku obdobia kvitnutia, keď sa púčiky ešte len začínajú otvárať.
  • Pri kríkoch, ako sú azalky a rododendrony, nasypte lyžicu epsomskej soli do koreňovej zóny (kde sa korene stretávajú). za líniou odkvapkávania, prstencová zóna obklopujúca základňu rastliny) každé dva až štyri týždne.
  • Vyhýbajte sa slimákom a slimákom, aby ste im zabránili priblížiť sa k rastlinám, môžete vytvoriť bariéru, posypte epsomskou soľou okolo základne rastliny.

Riziká používania Epsomskej soli v záhrade

riziko použitia epsomskej soli v záhrade

V súvislosti so soľami Epsom existujú dve špecifické preventívne opatrenia a jeden hlavný problém.

Ak sa epsomská soľ aplikuje priamo na lístie, môže spôsobiť popáleniny listov. Aby ste tomu zabránili, použite zmáčadlo (vodu) a vyhnite sa ich striekaniu počas obzvlášť horúcich a slnečných dní.

Nedostatok vápnika môže spôsobiť hnilobu koreňov, ktorá je bežná v paradajkách. Epsomská soľ môže situáciu zhoršiť, pretože vápnik a horčík spolu súťažia o príjem rastlinami.

Okrem týchto problémov je skutočnosť, že Epsomské soli sú vysoko rozpustné. Takže zatiaľ čo fanúšikovia si myslia, že je to skvelé, neprajníci poukazujú na to, že keď sa prebytok zmyje, niekde skončí ako kontaminant.

Konečný výsledok epsomskej soli v záhrade

Ak pôdny test naznačuje nedostatok horčíka – alebo ak si to len chcete sami skontrolovať, vyskúšajte Epsomské soli.

Nepreháňajte odporúčania ani nezavrhujte upozornenia uvedené vyššie.

Nakoniec, nečakajte, že kompost nahradí dobré záhradnícke postupy, pokiaľ ide o polievanie, odstraňovanie buriny a podobne.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: 5 šikovných spôsobov využitia sódy bikarbóny v záhrade.

Môžete sa stať nadšencom Epsomskej soli, zarytým kritikom alebo niekde medzi tým.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: