Starostlivosť o rastliny

Prečo paradajky praskajú alebo sa štiepia – riešenia

Prečo paradajky praskajú alebo sa štiepia – riešenia
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak pestujete paradajky, je pravdepodobné, že ste sledovali, ako vaša krásna úroda dozrieva, a jedného dňa uvidíte, že paradajka, na ktorú ste čakali, sa náhle rozlomila. Ako môžete zabrániť prasklinám v paradajkách? A čo je najdôležitejšie, dá sa jesť ovocie, keď je prasknuté? V tomto článku vám ukážeme, prečo paradajky praskajú a ako sa tomuto problému vyhnúť.

praskliny v paradajkách

Prečo paradajky praskajú?

Výdatné dažde, najmä ak im predchádza suché počasie, sú hlavnou príčinou praskania a štiepenia paradajok.K tomuto typu poškodenia pravdepodobnejšie dôjde, keď paradajky začnú dozrievať a napäto sa očakáva úroda, hoci môžu byť ovplyvnené aj zelené plody.

K praskaniu a lámaniu dochádza, keď rýchle zmeny v pôdnej vlhkosti spôsobia, že sa plody rozšíria rýchlejšie, ako môže narásť šupka paradajok. Toto poškodenie môže mať dve rôzne formy:

  • Vertikálne trhliny po stranách ovocia sú známe ako radiálne trhliny a sú najvážnejšie. Tento typ trhlín sa zvyčajne vyskytuje v období tepla a vlhkosti.
  • Praskanie, ku ktorému dochádza v kruhovom vzore na vrchu plodov paradajok a obklopuje koniec stonky, je známe ako sústredné praskanie.

Keď sa na zelených paradajkách vyskytnú praskliny ktoréhokoľvek typu, plody pravdepodobne zhnijú pred úplným dozretím, ak ich ponechajú na rastline.

V prípade radiálnych aj koncentrických trhlín je najlepšou možnosťou zber plodov ihneď, skôr ako začnú hniť. Tieto plody sú jedlé a môžu sa nechať dozrieť v interiéri, hoci každé ovocie, ktoré má kyslý zápach alebo začne vytekať, by malo ísť priamo do hromady kompostu.

Paradajky, ktoré dozrievajú na viniči, ako aj tie, ktoré dozrievajú na viniči počas zamračeného a daždivého počasia, budú menej chutné ako tie, ktoré úplne dozrievajú na viniči počas slnečného počasia.

Hniloba špičky kvetu paradajok

Popri praskaní a lámaní sú kolísanie úrovne pôdnej vlhkosti najčastejšou príčinou hniloby kvetov. K tejto poruche dochádza, keď vo vyvíjajúcom sa ovocí nie je k dispozícii dostatok vápnika, čo spôsobuje, že spodná časť plodu sa zmení na hnedú alebo čiernu.

Ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k hnilobe kvetov, sú extrémne teplo alebo chlad, nadmerné hnojenie a nízke pH pôdy (kyslá pôda). Preto sa paradajky nebudú vyvíjať a dozrievať normálne.

Krútenie listov paradajok

Je niekoľko problémov, ktoré môžu spôsobiť zvlnenie listov paradajok, vrátane vlhkého počasia. Kučeravosť listov v dôsledku vlhkých podmienok nie je vážnym problémom a nepoškodí rastliny ani nezníži úrodu.

Niektoré odrody sú náchylnejšie na kučeravosť listov ako iné. Keď je nadmerná vlhkosť príčinou kučeravenia listov, listy sa stáčajú smerom nahor, začínajúc v spodnej časti rastliny. Listy, ktoré sa krútia v dôsledku vlhkých pôdnych podmienok, môžu získať kožovitý vzhľad, ale inak zostávajú zelené a zdravé.

Ako sa vyhnúť prasklinám v paradajkách

Nemôžete vždy zabrániť štiepeniu paradajok; lejak, ktorý v priebehu niekoľkých hodín naleje na vašu záhradu niekoľko milimetrov zrážok, môže mať za následok popraskané paradajky bez ohľadu na to, čo robíte. Ale môžete znížiť pravdepodobnosť prasknutia vašich paradajok nasledujúcim spôsobom:

Zalievajte pravidelne a dôkladne

V lete zalievajte rastliny paradajok každé dva až tri dni. Či vaša rastlina potrebuje vodu, zistíte tak, že zapichnete ukazovák jeden centimeter do pôdy pri spodnej časti rastliny. Ak je mokrá, netreba polievať. Ak je sucho, je čas dať bábätkám napiť.

Pri zalievaní mierte na spodok rastliny a vyhýbajte sa postriekaniu listov zeminou, aby ste zabránili šíreniu chorôb prenášaných pôdou, ako je pleseň a septorióza.Zalievajte hlboko. Ešte lepšie je použiť kvapkovú závlahu. Pravidelné, hlboké zalievanie minimalizuje dopad náhlej búrky, pretože vaše rastliny neutrpia šok z nadmerného zalievania po pretrvávajúcom suchu, čo spôsobí rozštiepenie plodov.

Mulčovanie

Poskytnite svojim rastlinám 2- až 3-palcovú vrstvu organického mulča, ako je slama, ihličie alebo drvená kôra. Mulč pomáha udržiavať konštantnú úroveň vlhkosti pôdy, takže budete čeliť menšiemu počtu trhlín.

Čoskoro natrhajte paradajky

Vaše paradajky sú takmer zrelé a blíži sa veľká búrka? Teraz je ideálny čas na to, aby ste si paradajky natrhali skôr, ako ich zaplaví nadmerná vlhkosť. Paradajky, ktoré začali meniť farbu, dozrievajú na viniči alebo mimo neho, preto ich pred búrkou vyberte a umiestnite na okenný parapet, aby sa proces dozrievania dokončil.

Poskytuje dobrú drenáž

Výsadba paradajok na vyvýšené záhony alebo do nádob s drenážnymi otvormi poskytuje vašim rastlinám najlepšiu drenáž, ak zažijú lejak.

Vyvýšené záhony aj nádoby dobre odvádzajú vodu, ale nezabudnite použiť dobrú, kyprú pôdu, ktorá sa nezhutní. Keďže sa pri stekaní vody z nádob uvoľňujú živiny, prikrmujte ich organickým hnojivom.

Čo robiť, ak praskajú paradajky

Ak sa paradajky rozdelia, je dôležité ich zozbierať čo najskôr. Popraskané paradajky sú oveľa náchylnejšie na hnilobu a poškodenie hmyzom.

Aj keď nemôžete úplne zabrániť tomu, aby sa rozdelili, nebojte sa, stále môžete paradajky jesť. Starostlivo ich skontrolujte, či na nich nie sú známky hmyzu alebo hniloby, a vyhoďte všetko ovocie, ktoré zapácha.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako prirodzene eliminovať roztoče a vyhnúť sa im.

Potom si vytvorte svoje obľúbené jedlo z pochúťok zo záhrady. Nevydržia veľmi dlho, takže ich ihneď zjedzte alebo uvarte, aby ste si užili svoje úsilie v záhrade.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: