Záhradné plodiny

Ako pestovať avokádo v interiéri

Ako pestovať avokádo v interiéri
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Premýšľali ste niekedy o tom, ako pestovať avokádo v interiéri a či je možné vyprodukovať úrodu lahodného ovocia? Avokádo (Persea americana) je atraktívny izbový strom a jeho pestovanie je jednoduché, ak budete dodržiavať niekoľko základných pokynov. Poďme zistiť viac.

pestovať avokádo v interiéri

Hlavné tipy na pestovanie avokáda v interiéri

Avokádo má rád pH 5,5 až 7 a dobre priepustnú pôdu. Pomocou pôdneho merača, ktorý ľahko nájdete v lekárňach, môžete kontrolovať pH a vlhkosť pôdy.

Pre vnútorné avokádo je ideálna piesočnatá pôda zmiešaná s ľahkým kompostom.

Môžete polievať 2-3 krát týždenne, ale pred ďalším zalievaním nezabudnite skontrolovať pôdu. Ideálne je nechať pôdu medzi zálievkami trochu preschnúť.

Vlhkosť pôdy môžete skontrolovať poškrabaním povrchu prstom a ak je pôda vlhká v hĺbke asi 2 cm, nepolievajte. Naopak, ak je sucho, urobte to.

Pestovanie avokáda zo semien (kôstky)

vyklíčiť semiačka avokáda

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať avokádo zo semien, je vo vode, nižšie uvidíme, ako na to.

Použite čistú nádobu so širokým hrdlom a naplňte ju vodou, ak je to možné, dažďovou vodou.

Umiestnite semienko tak, aby sa dno dotýkalo vody, zapichnite doň niekoľko špáradiel a potom ich vyvážte na vrch nádoby.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov by teplota mala byť 20-25 C. Udržujte vodu plnú, aby základňa semena zostala vlhká.

Transplantácia

transplantovať avokádo v interiéri

Keď je niekoľko listov a primerané množstvo koreňov, opatrne ich vyberte z nádoby a zasaďte, aby bolo semienko pokryté zeminou.

Na pestovanie avokáda v interiéri si vyberte aspoň 20-litrový kvetináč, aby ste sa vyhli jeho častému presádzaniu.

Keď stonka dosiahne 15 cm, zrežte ju na polovicu až 7,5 cm, aby ste podporili rast koreňov. Potom, keď vyrastie o ďalších 15 – 22 cm, odštipnite dve najnovšie sady listov, aby ste podporili huňatý rast.

Skontrolujte korene a ak sú príliš tesné a zamotané, pred opätovnou výsadbou ich jemne uvoľnite.

Pamätajte, že avokádo má plytké korene, takže sa nenechajte v pokušení zapustiť príliš hlboko do zeme.

Kmeň by nikdy nemal byť zakopaný hlbšie, ako je miesto, kde sa korene spájajú s kmeňom, pretože to môže podporovať choroby a hnilobu.

Ako pestovať avokádo v interiéri

Často sa odporúča zalievacia zmes určená pre citrusy, pretože má podobné požiadavky na pH pôdy. Táto zalievacia zmes je organická a odporúčaná na pestovanie v interiéri.

Ideálne miesto

transplantovať avokádo v interiéri

Umiestnite svoje mladé izbové avokádo na miesto, kde je dobré svetlo a trochu slnka. Aj keď slnko cez sklo je pre mladšie stromy príliš intenzívne.Potrebujú však dobré svetlo a profitujú z rastúceho svetla. Ak je slnko v lete veľmi intenzívne, doprajte im trochu tieňa.

Po troch rokoch veku môžete avokádový strom bez problémov umiestniť na plné slnko za oknom.

Hnojenie

Avokádo potrebuje veľa dusíka, ale mimochodom, príliš veľa dusíka riskuje spálenie koreňového systému tesne pod povrchom.

Najlepšou možnosťou na pestovanie avokáda v interiéri je teda použitie organického hnojiva na citrusové plody na všeobecné použitie. Nie je to však úplne nevyhnutné, stačí zmes piesku s bohatou zeminou.

Hnojte svoje avokádo počas prvého roka trikrát, na jar, v lete a na jeseň. Nemali by byť vyplácané počas zimných mesiacov.

Odporúčame organické hnojivo. Niektorí ľudia radi používajú rybiu emulziu, ale rybí zápach nie je ideálny na použitie v interiéri. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté komposty a hnojivá

Prerezávanie

Vo všeobecnosti avokádo nepotrebuje veľa rezu. Hoci ľahké prerezávanie môže zlepšiť cirkuláciu a prenikanie svetla, čo podporuje produkciu. Pri orezávaní avokáda neodstraňujte viac ako tretinu dreva.

Prvý rez by ste mali urobiť, keď je rastlina vysoká asi 30 cm, stačí trochu zrezať končeky, pri koreni asi 5 cm. Využite tiež a odstráňte všetky suché konáre.

Potom orezávajte avokádový strom len vtedy, keď ho chcete tvarovať a udržať jeho veľkosť stabilnú. Aguateros sa orezávajú, keď prestanú produkovať ovocie.

Bude moje avokádo kvitnúť vo vnútri?

vnútorné avokádo

Avokádo je veľmi atraktívny strom ako izbová rastlina. Sadenie plodov je však prinajlepšom zdĺhavý proces a v najhoršom prípade máte atraktívnu rastlinu, ktorú si môžete vychutnať v interiéri.

Ak je pri pestovaní avokáda v interiéri vaším cieľom ovocie, tu je niekoľko tipov, ako dať svojmu izbovému avokádu najlepšiu šancu na kvitnutie a rodenie:

Pestujte viac ako jeden avokádový strom v interiéri, aby ste podporili opeľovanie. Najlepšie opačný typ, takto môžete kvety opeliť ručne a získať tak ovocie.

V prípade avokádových stromov pestovaných v interiéri by ste mali opeliť kvety z jedného stromu na druhý jemnou kefou, ktorá prenáša peľ z jedného kvetu na druhý.

Keď avokádo kvitne a plodí, majte na pamäti, že mnohé odrody kvitnú a plodia iba dvakrát ročne.

Zber avokáda v interiéri

Zrelé avokádo je na rastline zvyčajne zelené. Nedozrievajú na strome, ale musia dozrieť vonku pri izbovej teplote po dobu asi 10 dní.

Keď váš avokádový strom prvýkrát prinesie ovocie, pravdepodobne v prvom roku vyprodukuje veľké množstvo.

Keď si všimnete, že avokádo dosiahlo štandardnú veľkosť, otestujte ho tak, že jedno vyberiete a necháte niekoľko dní dozrieť na kuchynskej linke.

Toto testovacie ovocie určí, čo by ste mali robiť ďalej. Ak sa scvrkne alebo zostane tvrdé, nechajte ostatné avokádo dlhšie.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať jahody v interiéri.

Ak zmäkne a keď ho nakrájate podľa očakávania, môžete pokračovať v zbere zvyšku v najbližších týždňoch, túto metódu môžete opakovať každých päť alebo sedem dní, ak ovocie ešte nie je hotové .

Položky súvisiace s avokádom

Návod na pestovanie avokáda v kvetináči a úspech

Ako pestovať avokádo (avokádo) zo semien

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: