Záhradné plodiny

Pestovanie a pestovanie brusníc organicky

Pestovanie a pestovanie brusníc organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Brusnica (Vaccinium) je ľahko pestovateľný trváci ovocný ker, ktorý výborne chutí čerstvý alebo zaváraný. Aj keď sú trochu podobné čučoriedkam, majú oveľa sladšiu chuť a sú ideálne na konzumáciu čerstvé v záhrade. V tomto článku uvidíme, ako sadiť a pestovať brusnice organicky a celú starostlivosť o ne.

siať a pestovať brusnicu

Kde rastú brusnice?

Na rozdiel od mnohých iných bobúľ sa brusniciam darí pri nízkych teplotách. Je známe, že rastliny prežijú teploty až -15 stupňov Celzia a vyžadujú minimálne 800 chladných hodín na produkciu bobúľ.

Tieto požiadavky na chladné hodiny sú rovnaké ako pri väčšine odrôd čučoriedok, ktoré tiež potrebujú chladné zimy a pokojné obdobie, aby sa im darilo.

Kde a kedy pestovať brusnice

Vyberte si miesto s plným slnečným žiarením; tieto rastliny si užívajú veľa slnečného svetla, v priemere šesť až osem hodín denne. Dobre sa im darí aj v čiastočnom tieni, ale plné slnečné svetlo podporuje najväčšie výnosy.

Jedna vec odlišná od rastlín brusníc je, že uprednostňujú rast vo veľmi kyslej pôde. Pred výsadbou je najlepšie skontrolovať aktuálny rozsah pH a podľa potreby ho upraviť.

Tieto rastliny najlepšie rastú v pôde v rozmedzí 4,2 až 5,2. Ak je vaša pôda príliš neutrálna alebo zásaditá, záhradná síra je spôsob, ako znížiť rozsah pH.

Uprednostňujú rast v hubovitej, voľnej pôde bez kameňov alebo úlomkov, ktoré by mohli blokovať rast koreňov. Pred výsadbou nezabudnite do pôdy pridať organickú hmotu, ako je kompost alebo dobre prehnitý hnoj.

Zvyčajne používam zmes pôdy zloženú z kompostu, rašeliny a piesku. V tomto prípade rašelinový mach okyslí pôdu, presne to, čo vaše rastliny chcú pre ideálny rast. Ďalšou možnosťou je použiť mulč z borovicovej kôry, ktorý zvyšuje kyslosť pôdy.

Pamätajte, že tieto rastliny pochádzajú z chladného podnebia na severe, ktoré sa tiahne cez škandinávske krajiny. Takže, ak máte chladné zimy, nebojte sa; tieto rastliny to podporujú.

Ako pestovať brusnice

zasiať brusnice

Výsev nie je práve najjednoduchší spôsob a trvá dlho, kým vyrastie, ale môžete to skúsiť. Vyberte si semienka z veľmi zrelého ovocia, vylúhujte semienko a nechajte 24 hodín odpočívať v pohári vody, dužina tak ľahko vyjde.

Vyberte si miesto na plnom slnku s dobre odvodnenou, vysoko kyslou pôdou s pH 4,2-5,2.

Umiestnite semená na zem, ponechajte priestor 30-45 cm medzi každým a 1 meter medzi riadkami.

Pripravte záhon tak, že pôdu prevrátite do hĺbky 15 až 20 cm, odstráňte všetky nečistoty a zľahka prehrabte, kým nebude čo najrovnejšia.

Nezabudnite vždy udržiavať vlhkosť pôdy, zalievajte malým množstvom vody, ale každý deň, kým nezačnú rásť, potom znížte zalievanie na každý druhý deň.

Výsev do črepníka: brusnice môžete vysiať do črepníka, ideálne je zvoliť veľký, okolo 20 litrov, vyhnete sa tak neskoršiemu presádzaniu.

Ako pestovať brusnice

pestovať brusnicu

Najlepší čas na výsadbu brusníc je jar, keď nebezpečenstvo mrazov pominie.

Pri pestovaní brusníc v záhrade je potrebné byť opatrný, pretože sa šíria ako pôdna pokrývka a šíria sa ako jahody. Túto rastlinu by ste mali zasadiť na miesto, ktoré jej poskytuje dostatočný priestor na rast a šírenie, nezabudnite umiestniť rastliny vo vzdialenosti 12 až 18 palcov od seba.

Potom vykopajte jamy, ktoré sú dvakrát väčšie ako koreňový bal všetkých rastlín brusníc, ktoré máte k dispozícii.

Umiestnite svoju brusnicovú rastlinu do jamy a uistite sa, že koreňový bal je na úrovni pôdy. Zasypte dieru zeminou, pričom zeminu pevne zatlačte do diery. Potom dôkladne zalejte, čo pomôže utesniť vzduchové vrecká okolo koreňového balu.

Po zalievaní môžete okolo rastliny mulčovať. Rozloženie 2- až 2-palcovej vrstvy mulča na pôdu pomáha udržať vlhkosť a redukovať burinu konkurujúcu živinám na vašom dvore.

Zber brusníc

zber brusníc

Brusnice produkujú dve plodiny: koncom leta a začiatkom jesene. Keď rastliny začnú vytvárať bobule a dozrievajú, mali by ste kríky prikryť sieťovinou pre vtáky, ale nedovoľte, aby sa sieť dostala na bobule. Vtáky radi jedia tieto bobule.

Pred zberom počkajte, kým čučoriedky nebudú pevné a úplne červené. Brusnice sa najlepšie zbierajú ručne alebo hrabľami na brusnice, ktoré sa často používajú aj na zber divokých brusníc.

Toto je zvyčajne únavný zber, pretože bobule sú malé, ale hrabľami sa tento proces výrazne urýchli.

Čučoriedky dozrievajú niekoľko týždňov, pričom rôzne odrody dozrievajú v intervaloch počas celého obdobia plodenia.

Po zbere je najlepšie ich skladovať pri teplote 0-5 C (v chladničke). Na rozdiel od iných bobúľ vydržia v chladničke 8 až 12 týždňov, takže sa s ich použitím ani zmrazovaním neponáhľajte.

Aj dobre mrazia na neskoršie použitie. Všetky brusnice zvyčajne mrazím v jednej vrstve na tácke a potom ich vložím do plastového vrecka.

Starostlivosť o brusnice

brusnicová starostlivosť

Brusnice potrebujú pravidelné zavlažovanie, keď sú vo vegetačnom období. Polievajte každý druhý deň, ak neprší, alebo trochu každý deň, ak je horúco.

Keď sa rastlina usadí, môžete vodu, ktorú potrebujete, znížiť na polovicu, ale konzistencia je najdôležitejšou súčasťou zalievania.

Zavlažujte skoro ráno, aby mali listy čas uschnúť pred horúčavou. Alebo to urobte na konci dňa, ale bez navlhčenia lístia priamo na zemi.

Prvých päť rokov by ste tieto kríky nemali strihať, s výnimkou odstraňovania odumretých konárov. Odstráňte kvety v prvom roku, aby ste posilnili ich rast; to povie rastline, aby sa prestala sústrediť na plodenie a pokračovala v raste.

Keď dosiahne šiesty rok rastu, zrežte ho a na začiatku jari ponechajte len najbohatšie konáre. Vaše rastliny tak budú dobre rásť po celé roky.

Keď sa blíži jeseň a zima, prestaňte zalievať, pokiaľ nie je pôda extrémne suchá. Je to dobrý nápad nechať rastliny uspať a keď zem na jeseň zamrzne, naneste hrubú vrstvu mulča, aby ste predišli poškodeniu koreňov.

Cranberry Škodcovia a choroby

Dve z najčastejších chorôb, ktorými trpia brusnice, sú bakteriálna škvrnitosť listov a botrytída.

Bakteriálna škvrnitosť listov začína malými škvrnami, ktoré sa zväčšujú a stávajú hranatými a môžu postihovať aj hlávky kvetov.

Botrytis je plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje sivú pleseň na kvetoch, listoch, stonkách a púčikoch rastliny.

Liečba týchto chorôb je odlišná, ale v prípade oboch by ste mali vždy odstraňovať infikované rastliny a vyhýbať sa vrchnému zavlažovaniu, ktoré je jednou z kľúčových ciest prenosu chorôb vo vašej záhrade.

Pokiaľ ide o škodcov, brusnice často čelia voškám, múčnatke a moliciam.

Povzbudzovanie prirodzených nepriateľov je jedným z najlepších spôsobov boja proti akýmkoľvek záhradným škodcom; skúste vypustiť parazitické chrobáky a osy, ktoré sa zaoberajú rôznymi škodcami.

Insekticídne mydlá a neemový olej sú dve organické možnosti, ak sa zamorenie vo vašej záhrade stane vážne.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: