Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť o rastlinu Arrowhead (Singonio)

Starostlivosť o rastlinu Arrowhead (Singonio)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rastlina šípka je krásny druh s veľkými listami, ktorý veľmi dobre rastie v interiéri aj na záhrade, vyžaduje určitú starostlivosť, ale nič zvláštne, nižšie sa dozviete, ako sa starať o šípku a rozmnožovať ho odrezkami a delením koreňov.

starostlivosť o rastliny šípok

Charakteristika rastliny šípok

Rastlina šípka, ktorej botanický alebo vedecký názov: Syngonium Podophyllum je rýchlo rastúca rastlina s jednoduchou starostlivosťou.

Syngonium má rôzne názvy, vrátane hrotu šípu, šípového listu, podrážky husej, päťprsté a Nephthytis. Arrowhead sa pestuje predovšetkým ako izbová rastlina, ale na niektorých miestach sa môže pestovať aj vonku.

Listy rastliny menia tvar, keď rastlina dospieva. Mladá rastlina má šípovitý (srdcovitý) list, zvyčajne jednotnej zelenej farby, s rastom sa stáva viac v tvare šípky a sfarbený do bielej.

Dospelá rastlina môže produkovať predĺžené listy od 12 do 30 cm. Keď je šípková rastlina mladá, jej listy majú tvar srdca a rastom sa stávajú viac šípovitými. Ďalej uvidíme starostlivosť o šípkovú rastlinu.

Kde zasadiť rastlinu s hrotom šípky

kam zasadiť hrot šípu

Rastline šípka sa najlepšie darí na jasnom svetle, ale nie na priamom slnečnom svetle, pretože to spôsobí spálenie alebo zblednutie rastliny.

Šípka sa najlepšie darí ako izbová rastlina, môže však prežiť vonku v miernych až teplých oblastiach.

Najlepšie rastie pri teplotách medzi 16 a 24º C. Ak teploty klesnú príliš nízko, preneste šípku do interiéru. Teploty pod 10ºC môžu rastlinu zabiť.

Zavlažovanie a vlhkosť

zalievanie šípok a vlhkosť

Jednou z najdôležitejších starostlivosti o šípkovú rastlinu je vlhkosť, ktorú dostáva. Pre optimálny rast vyžaduje vlhké podmienky. Ak je miesto veľmi suché, môžete listy postriekať trochou vody.Ďalšou možnosťou, ako udržať vlhkosť, je umiestniť k rastline nádobu s vodou, keďže sa vyparuje zvlhčuje listy.

Ak chováte svoju šípkovú rastlinu vo vnútri, vyhýbajte sa suchému vzduchu z ohrievačov a zahmlievajte listy, aby ste zlepšili vlhkosť. Ak konce rastliny zhnednú alebo zožltnú, znamená to, že vzduch je príliš suchý. Postrekujte listy častejšie.

Aby ste vedeli, kedy zalievať, nechajte pôdu medzi jednotlivými zálievkami mierne vyschnúť. Neprelievajte, len udržiavajte vlhké, nadmerné zalievanie spôsobí hnilobu koreňov. Spôsobí tiež žltnutie a zhrubnutie listov.

Hnojivo pre šípkovú rastlinu

Kŕmte svoju rastlinu šípok každý mesiac vyváženým tekutým hnojivom. Alebo pridávajte kompost približne každé 3 mesiace, to je najjednoduchší spôsob, ako ho udržať dobre kompostovaný. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté hnojivá a hnojivá.

Nedostatok živín v pôde, svetlo a nadmerné zalievanie spomaľujú rast. V zimných mesiacoch sa však rast spomalí. Pozrite si: Ako kompostovať doma, príručka pre začiatočníkov.

Mory a choroby

Na hrotoch šípok sa môžu objaviť roztočce, vošky, múčniky. Nižšie uvádzame odkazy, aby ste zistili, ako vyriešiť každého z týchto škodcov.

Prerezávanie

Ak stonka rastúcej šípkovej rastliny nezrežete, stane sa z nej vinič a lístie stratí svoj šípovitý tvar.

Ako orezávate šípkovú rastlinu? Je to jednoduché, stačí odstrihnúť rastúce popínavé stonky, aby rastlina získala huňatejší vzhľad s listami v tvare šípky.

Ak dávate prednosť lístiu v tvare šípky, jednoducho zrežte popínavé stonky, keď sa vyvíjajú.

Na druhej strane by ste mali ostrihať všetky listy, ktoré vyzerajú slabé, choré alebo jednoducho dokončili svoj životný cyklus, pomáha to tvorbe nových listov.

Prerezávanie koreňov

orezať hrot šípu

Ďalším rezom, na ktorý netreba zabúdať, sú korene, tie sú veľmi rozsiahle, takže ak ho máte v črepníku, na jar ho musíte presádzať, treba to robiť každé dva roky

Keď ju vyberiete z hrnca, odrežte jej špičky a hnedé časti, ktoré bývajú suché a krehké. Využite túto chvíľu a úplne vymeňte substrát, aby ste mu dodali nové živiny.

Toxicita šípok

Je šípka jedovatá? Všetky časti tejto rastliny sú pri požití ľuďmi a domácimi zvieratami mierne až stredne toxické.

Požitie tejto rastliny môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, zvracanie a podráždenie pokožky. Držte mačky a psy mimo dosahu rastliny šípok

Pri práci s ním vždy noste rukavice, pretože jeho miazga môže citlivých jedincov dráždiť.

Rozmnožovanie rastlín šípok

roztiahnutý hrot šípky

Rastlina šípka môže byť zakorenená z odrezkov, delenia koreňov a vrstvenia vzduchu.

Na začiatku jari urobte 4-6 palcový odrezok a jeden koniec vložte do vody. Odrezky rastlín šípok sa týmto spôsobom ľahko zakoreňujú.

Akonáhle vyrastie niekoľko koreňov, presuňte ich do kvetináča so zeminou a neodkladajte, kým ich nebude veľa, pretože riskujete, že nebudete prosperovať.

Veľmi ľahko sa pestuje aj delením koreňov. Jeho korene sú pomerne husté, stačí koreň rozdeliť, pričom v ňom zostane malá stonka, a to stačí na to, aby znovu vyrástol.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Sprievodca a rady pre starostlivosť o paprade.

Samozrejme, musíte zasadiť ten koreň toroso so stonkou do zeme a držať ho v tieni, kým nezačnú pučať nové listy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: