Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať granátové jablko organicky

Ako pestovať a pestovať granátové jablko organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Granátové jablko (Punica granatum), ktoré je rozpoznateľné podľa okrúhlych červených plodov a kvetov v tvare trúbky, vo všeobecnosti rastie v oblastiach s miernym až teplým podnebím. Objavte naše tipy na siatie a pestovanie granátového jablka v záhrade alebo v kvetináčoch organicky a jednoducho.

pestovať granátové jablko

Zhrnutie

 • Botanický názov: Punica granatum
 • Názov stromu: Granátové jablko
 • Typ: Ovocný strom
 • Výsev: Jar
 • Úroda: Jeseň
 • Výška: Do 5 metrov
 • Farba kvetu: Oranžová, žltá
 • Požadovaná expozícia: Slnečno
 • Typ pôdy: Normálna, dobre odvodnená
 • Listi: Listnaté
 • Expozícia: Veľká potreba svetla

Ako pestovať granátové jablká

rastlinné granátové jablko

Semená granátového jablka sa vysievajú na jar. O tom, ako zasadiť semená granátového jablka, nie je veľa čo povedať, pretože rastú ľahko bez veľkej pomoci.

Semená by sa mali očistiť od klinčekov, ktoré ich obklopujú, a mali by sa zasadiť do záhonov alebo malých kvetináčov s dobre odvodnenou pôdou, zasiať semená 1 cm hlboko , zasypte zeminou a vodou.

Teplo by malo byť na druhom mieste vášho zoznamu starostlivosti o klíčenie semien granátového jablka. Tieto semená klíčia pri normálnej izbovej teplote približne za 30 až 40 dní.

Ak sa dá teplota pôdy ešte trochu zvýšiť, čas klíčenia sa môže skrátiť na polovicu. Skúste zabaliť črepník do priehľadného nylonu a umiestniť ho na plné slnečné svetlo, kým sadenice nevyrastú. Substrát udržujte vždy vlhký.

Keď rastliny granátového jablka narastú na viac ako 10 cm, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča a nechať ich tam až do budúcej jesene, aby ste ich mohli pestovať v záhradnej pôde.

Kde pestovať granátové jablko

Granátové jablko potrebuje vlhkú pôdu, aby dobre rástlo. Nezáleží na tom, o aký typ pôdy ide, pretože znesie kamenisté aj vápencové pôdy.

Vyberte si miesto pri stene, chránené pred vetrom, ale s veľmi slnečným svetlom. Granátovník možno zasadiť izolovane, na záhone, pri stene alebo vo voľnom živom plote.

Ponechajte okolo stromu priestor 4-6 metrov, aby sa lístie mohlo voľne rozvíjať.

Ako pestovať granátové jablko

transplantovať granátové jablko

Ak chcete pestovať granátové jablko v kvetináči, použite veľkú nádobu s dobrou drenážou. Pridajte hlinené guľôčky alebo kamene na dno pre optimálnu drenáž. Pestovanie v kvetináčoch sa môže vykonávať na jar, aj keď ideálny čas na to je jeseň.

Na pestovanie v priamej pôde počkajte do jesene, potom vykopte jamu dostatočne veľkú, aby sa do nej zmestili korene, ak chcete, môžete pridať trochu kompostu na dno.

Vyberte rastlinu z črepníka, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene, umiestnite ju do jamy a pridávajte zeminu, kým dobre nezakryje korene. Zalejte veľkým množstvom vody a nakoniec prikryte pôdu vrstvou organického mulča.

Nezabudnite presádzať keď nie je silné slnko, ideálne je to urobiť neskoro popoludní alebo skoro ráno.

Starostlivosť pri pestovaní granátového jablka

Pestovanie granátových jabĺk si nevyžaduje veľkú starostlivosť. Je obzvlášť dôležité udržiavať chladnú pôdu. Aby ste to dosiahli, nezabudnite prvý rok rastlinu dobre zaliať. Zvážte aj použitie organického mulča na ochranu pôdy pred slnkom.

Ak je pôda príliš chudobná, plánujte pridať kompost alebo kompost na jeseň alebo na jar.

Pred rezom nechajte ker 2-3 roky voľne rásť, je potrebné ponechať len 5-6 hlavných konárov. Po treťom roku len trochu skráťte konce konárov, aby ste podporili dobré kvitnutie.

Choroby a škodcovia granátového jablka

Granátové jablko je pomerne odolný ovocný strom, málo postihnutý chorobami. Pozor však na výskyt vošiek, ktoré na jar obľubujú mladé výhonky.

Meduchy môžu počas leta klásť vajíčka aj na stromy. To vedie k hnilobe a skorému vypadávaniu granátových jabĺk.

Zber granátových jabĺk

V závislosti od odrody a podnebia sa granátové jablká zbierajú medzi 135 a 160 dňami po odkvitnutí. Zberajú sa, keď šupka plodov sčervenie a začne praskať.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako pestovať kdoule organicky.

Nazbierané granátové jablká možno skladovať 2 týždne pri izbovej teplote, 1 mesiac v chladničke a až 4 mesiace pri 5°C.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: