Agroekológia

Ako postaviť špirálu aromatických bylín

Ako postaviť špirálu aromatických bylín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jednou zo záľub permakulturistov je eliminovať rovné línie, nech sú akékoľvek, nevzhľadné, v prírode neexistujúce a totálne nefunkčné, nahradia ich zakrivené línie, organické a prirodzené tvary. Tieto "vzory" alebo motívy prírody sú základom stavby života a nachádzajú sa všade, v tomto článku uvidíme, ako jednoducho vyrobiť špirálu z aromatických bylín.

špirálovité bylinky

Úvod

Špirálový vzor sa nachádza od najmenšej škrupiny po najvzdialenejšiu galaxiu, cyklóny, víry, špirálu DNA, výhonky papradí a iné stonky popínavých rastlín.

Každá séria vzorov má jednu alebo viacero špecifických akcií: skladovanie, distribúcia, sústredenie atď. Tieto energetické zvláštnosti budú vodítkami a referenciami pre dizajn permakultúry.

Jednou z emblematických postáv permakultúry ješpirála, symbol, ktorý zahŕňa a súčasne sa sústreďuje, mnohosmerný,ktorá lepšie ako ktorákoľvek iná stelesňuje globálnu víziu permakultúry.

Dnes vám ponúkam malý návod, ako si postaviť aromatickú špirálu. Viac ako povinná pasáž, „gaštan“ permakultúry.

Prečo si vyrobiť špirálu z aromatických bylín?

postavte špirálu aromatických bylín

V "konvenčnej" pestovateľskej oblasti, tj.plochá a priama, všetky rastliny podliehajú rovnakoklimatické, vodné a pôdne podmienky. Ľahšie sa spracuje pôda amanažovanie monokultúry, ale v permakultúrnom kontexte to nedáva zmysel.

Myšlienkou je prejsť z 2D na 3D, znásobiť ekosystémy zmenou rovnakých parametrov (klíma, dostupnosť vody, typ pôdy), hraním sa s výškami, expozíciami a pôdami.

Zmnoženie „prostredí“ nám umožní pestovať širokú škálu rastlín, z ktorých každá má svoje špecifické požiadavky, a tak získať maximálnu biodiverzitu na veľmi malom priestore. Biodiverzita je príčinou aj dôsledkom permakultúry.

Kde vyrobiť špirálu?

V klasickom systéme je priestor na výrobu byliniek blízko domu, v zóne 1, takže petržlen nemusíte hľadať 200 metrov odtiaľto. Vyberte si otvorenú, rovnú, rovnú plochu.

Na našej farme ho umiestňujeme na spodok schodov na (takmer) rovnú časť. Keď prejdeme jeden alebo dva kroky, môžeme ísť hľadať bylinky bez toho, aby sme si namočili topánky.

Ako vyrobiť špirálu?

ako špirálovité bylinky

Veľkosť: Táto bylinková špirála má priemer asi 2 m, čo tvorí dobrý základ. Cieľom je znásobiť mikroklimatické zóny. Tieto budú mať len obmedzený účinok, ak veľkosť nie je minimálna.

Zásadná je najmä výška, tá ohraničí oblasti slnka, tieňa, využiteľnej hĺbky atď. Príliš plochá špirála neplní svoju úlohu.

Začneme teda obkresľovaním obvodu posledného kruhu na zemi. Je dôležité, aby ste udržali stred špirály viditeľný čo najdlhšie. Môžete kresliť kriedou, pieskom, palicami zviazanými lanom alebo slamou.

Po nakreslení priemeru nakreslite severný/južný priemer. Táto čiara je rozdelená na 5 bodov, ktoré sa nazývajú a, b, c, d a e.

C bude stredom oblúka kruhu, ktorý prechádza cez b a d, stredom (b c) bude priemer oblúka kruhu, ktorý prechádza rovnakými bodmi, bude tiež stredom oblúka "rektifikačnej" kružnice (d a), b bude stredom oblúka kružnice, ktorá prechádza cez d a spája sa s obvodom počiatočnej kružnice. (d e) bude priemer posledného kruhu, ktorým môže byť malá panva na severnej strane.

To je všetko, plán vašej špirály je hotový, ale nie jehotové, z 2D musíte prejsť do 3D. Potom nalejeme do stredu veľkéhromada malých kamienkov, sutiny a iných kúskov tehál, aby sapotrebný objem, ale aj na zabezpečenie odvodnenia pôdy v pôdecentrum.

Ako stavebné materiály si vyberieme najlepšie to, čo máme na mieste: tehly, kamene, kamienky, s vedomím, že uhly sú základom pevnosti konštrukcie, teraz už zostáva len stúpať .

Najťažšie je, aby sa kamene zmestili do hromady. Tip: Ako postupujete pozdĺž steny, musíte jeden po druhom pridávať nečistoty, aby kamene držali na mieste.

Vyšplháte sa do požadovanej výšky, teda aspoň 1 meter. Dôležité je vytvoriť pravidelný sklon smerom k vrcholu.

Potrebné materiály

  • Približne 2 až 3 kubické metre veľkých plochých kameňov
  • 100 až 150 kg piesku
  • Menej ako meter kubický výplne, kamienky, malé kamienky do stredu
  • 1 meter kubický minerálnej pôdy s nízkou úrodnosťou
  • 1 meter kubický ornice

Zmes materiálov

Expozícia a hĺbka pôdy nie je všetko, textúru pôdy upravíme aj postupným pridávaním kompostu do spodnej časti špirály (aby vznikla plocha bohatšia na humus)

Na vrchu je piesok, hrubý materiál (na vytvoreniesuchšia a odvodnejšia oblasť).

Na tom istom povrchu sa získavajú rôzne druhy pôdy: zatienené oblasti, niektoré veľmi slnečné, humózne oblasti, iné suché, niektoré oblasti s veľkým množstvom pôdy, iné menej atď. .

Práve všetky variácie týchto zmien robia z tohto systému bohatú alternatívu pre maximálnu biodiverzitu. Potom už zostáva len vybrať tie najvhodnejšie rastliny.

Rastliny pre aromatickú bylinkovú špirálu

Samozrejme, nemôžete prestať sadiť trvalkové kvety s tými aromatickými, ktoré pomôžu vytvoriť harmóniu tým, že prilákajú rôznych opeľovačov a dodajú farbu niekedy slabo rozkvitnutému záhonu.

Neposkytnem vám hotový sektorový plán s umiestnením každého druhu, pretože všetko závisí od veľkosti, umiestnenia a expozície vašej špirály a najmä od mixu, ktorý ste vytvorili. Okrem toho neexistujú žiadne absolútne pravidlá, iba základné.

Vyššie je pôda suchšia: Dobre poslúži levanduľa, yzop, saturejka, tymián, rozmarín, ruta, fenikel, hlavne rastlinám ktoré vyžadujú malé zalievanie.

Borák lekársky, pyretrum, sa rozšíria pozdĺž svahu, rovnako ako ľubovník bodkovaný a oregano. Čím ďalej po svahu sa bude sadiť petržlen, šťavel, angelika atď.

Noha štruktúry je bohatšia a sviežejšia, môžeme zasadiť kôpor, oregano, bazalku, pažítku, mätu a medovka.

Ak je pozadie zdobené malým bazénom s vodou,môžete pestovať žeruchu a všetky druhy rastlín, ktoré vyžadujú veľa vody.

Údržba špirály

Odporúčam mulčovať iba spodnú časť špirály, aby sa obmedzil rast trávy, vrchná časť zostáva suchšia a teda konzistentnejšia. Malé ručné odstraňovanie buriny pomôže obmedziť rast „buriny“.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Vplyv mesiaca na záhradu a rastliny

Fakt: Na spoje kameňov vašej špirály neváhajte pridať duté stonky (baza, malina, bambus) , staré duté tehly, kusy guľatiny s otvormi rôznych priemerov na výrobu úkrytov pre pomocný hmyz.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: