Agroekológia

Ako si vyrobiť kompost doma, príručka pre začiatočníkov

Ako si vyrobiť kompost doma, príručka pre začiatočníkov
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyrobiť si doma vlastný kompost z kuchynského, domáceho a záhradného odpadu je oveľa jednoduchšie, než si väčšina z vás myslí. Tu je podrobný návod pre začiatočníkov, ako si vyrobiť kompost doma jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom.

ako kompostovať

Prečo je dobré robiť kompost

Kompostovanie poskytuje organické hnojivo zadarmo premenou kuchynského odpadu. Či už bývate v dome alebo malom byte, môžete si vyrobiť vlastný kompost.Kompostovanie zahŕňa rozklad kuchynského odpadu na humus pôdnymi mikroorganizmami.

Humus prítomný v komposte je veľmi prospešný pre záhradnú pôdu. Obohacuje pôdu uvoľňovaním životne dôležitých živín do záhradnej pôdy, čím zlepšuje jej úrodnosť.

Už 15 rokov si vyrábam vlastný kompost tak, že recyklujem všetok svoj záhradný a kuchynský odpad a tento domáci kompost používam na pestovanie zeleniny, ovocia a byliniek v mojej záhrade. Myslím si, že je to dobrý spôsob, ako pomôcť životnému prostrediu, a navyše je to zadarmo.

Zložky efektívneho kompostovania

domáci kompost

Dusík (zelené zložky)

Dusík stimuluje rast a rozmnožovanie organizmov, aby oxidovali uhlíkové zložky.

Zelené prísady zahŕňajú zvyšky ovocia a zeleniny, odrezky trávy, odumreté kvety, záhradnú burinu, morské riasy, čajové lístky a čajové vrecúška, usadeninu a čajové filtre. káva atď.

Drevené uhlie (hnedé prísady)

Uhlíková zložka poskytuje teplo kompostovej hromade. Jeho nadbytok sa však bude dlho rozkladať. Vo všeobecnosti sú suchšie a hnedej farby.

Veci s vysokým obsahom uhlíka a nízkym obsahom dusíka sú listy, odumreté rastliny, drevité vetvičky, slama, seno, ihličie, drevený popol, drvený novinový papier, kartón bez atramentu, piliny, klas, sušička vlákna, vysávajte prach, ľudské chlpy a chlpy zvierat atď.

Voda

Vlhkosť podporuje rozklad. Vaša kopa kompostu by mala byť len vlhká a nie mokrá.

Kyslík

Kyslík podporuje rozklad. Ak chcete zaviesť kyslík, otáčajte komponenty približne 3-krát týždenne.

Ako založiť hromadu kompostu

spustiť kompost

Postaviť si doma kompostovú hromadu je celkom jednoduché, aj keď bývate v byte. Pri výrobe kompostu postupujte podľa nižšie uvedených krokov.

1. krok: Vyberte miesto

Vyberte si miesto na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni na dobre vetranom mieste. Miesto musí umožňovať cirkuláciu vzduchu zo všetkých strán.

Otázkou je, či kúpiť kompostér, sušičku alebo postaviť hromadu. Hromada kompostu je rovnako účinná ako kompostovací zásobník alebo sušička.

Hromada alebo vedro by malo byť medzi 1,5 a 1,5 metra v každom rozmere s vekom. Ak si kúpite kompostér, môže byť okrúhly alebo štvorcový. Kompostér je najlepšia voľba do bytu, kde ho môžete mať na balkóne alebo terase.

Môžete si vytvoriť svoj vlastný kompostovací kôš z kuracieho drôtu, starého dreveného plotu, škvárových blokov alebo tehál. Môžete tiež použiť kovový alebo plastový valec so stovkami otvorov vyvŕtaných do strán.

Ak nemáte nič z vyššie uvedeného, jednoducho založte kompost v rohu vašej záhrady.

Je lepšie mať aspoň dve nádoby alebo kôpky. Takže môžete použiť kompost z jedného zásobníka a zároveň naplniť druhý.

Bez ohľadu na to, akú nádobu vyrábate, pamätajte na to, že musí mať na všetkých stranách perforáciu, ktorá umožní cirkuláciu vzduchu. Vzduch umožňuje mikroorganizmom, ako sú baktérie a huby, prosperovať a pomáhať kompostovať.

Krok 2: Vrstvenie

vrstvy kompostu

Základná vrstva: Položte 15 cm hrubú vrstvu hrubého materiálu, ako sú vetvičky a odrezky dreva. Toto má zabezpečiť odvodnenie.

Na základnú vrstvu dáme 10 až 15 cm vrstvu zelených surovín. Potom na zelenú vrstvu navrstvite 4 až 6 palcov hnedých ingrediencií. Posypte trochou vody, aby bola hromada vlhká, ale nie mokrá.

Myšlienka je striedať vrstvy, jednu s hnedými prísadami, potom jednu so zelenými prísadami, ďalšiu s hnedými prísadami atď. Opakujte kroky, kým nedosiahnete výšku približne 1 meter alebo viac.

Zakryte útržkami papiera alebo zeminou, aby ste zabránili rastu múch, komárov a buriny, a zatvorte veko vedra. Ak kompostujete vonku, prikryte hromadu starou prikrývkou alebo starým kobercom, aby hromadu nepremočil dážď a nespomalil kompostovanie.

Zložky kompostovej hromady, vlhkosť, vzduch a mikroorganizmy vytvárajú vnútri teplo, čo napomáha kompostovaniu.

Ideálna je teplota okolo 55°C (130°F), veľké hromady sa zohrievajú rýchlejšie, preto je vhodná veľkosť hromady 1,5 x 1,5 metra. Menšej a chladnejšej batérii bude trvať dlhšie, kým sa pokazí.

Krok 3: Rozklad

Nechajte haldu rozložiť sa. Uistite sa, že hromada nevyschne, každé dva týždne ju navlhčite vodou.

Ako zistiť, či je kompost pripravený na použitie?

kompost pripravený na použitie

Kompost bude tmavohnedý a vonia zemitou. Keď je kompost pripravený, objem haldy sa zmenší a jej farba bude tmavohnedá.

Čím dlhšie kompost zostane, tým budú čiastočky jemnejšie. Ide o anaeróbne kompostovanie, pretože do systému sa nepridáva žiadny ďalší vzduch.

Ako urýchliť rozklad

Proces tvorby kompostu sa urýchľuje otočením zásobníka alebo hromady a/alebo pridaním urýchľovačov kompostu.

Obracanie: Na urýchlenie procesu otočte kompost každý týždeň záhradnou vidličkou, aby bol dobre prevzdušnený.

Prevalcovaním sa do kopy dostáva čerstvý kyslík a urýchľuje sa proces kompostovania. Táto forma kompostovania je známa ako aeróbne kompostovanie.

Urýchľovače kompostu

Existujú určité jednoročné a viacročné rastliny, ktoré možno pridať do hromady kompostu, aby sa proces kompostovania urýchlil. Môžete pridať nejaké listy a kvety z týchto rastlín zakaždým, keď pridáte zelenú vrstvu pre rýchlejšie kompostovanie.

Nasledujúce rastliny urýchlia rozklad kompostu a tiež urobia pôdu bohatou na živiny.

 • Kostihoj, poskytuje draslík, dusík, vápnik a fosfáty.
 • Rebríček, poskytuje meď, dusičnany, fosfáty a draslík.
 • Harmanček, dodáva vápnik.
 • Valeriána lekárska, poskytuje fosfor.
 • Tansy, dodáva draslík.
 • Morské riasy poskytujú stopové prvky.
 • Púpava, poskytuje meď, železo a draslík.
 • Žihľava poskytuje železo a dusík.

Tipy na kompostovanie

tipy na výrobu kompostu

Nasekanie všetkých ingrediencií na menšie veľkosti pomôže rýchlejšiemu rozkladu.

Pokosená tráva by sa mala vo vedre posypať iným materiálom, aby sa zabránilo vrstveniu. Hrubá vrstva pokosenej trávy zníži prevzdušňovanie, čím sa spomalí proces kompostovania.

Množstvo zelených a suchých by malo byť približne rovnaké. Ak je kompost príliš suchý, pridajte viac zelene. Ak je príliš mokré a zablatené, pridajte viac suchých ingrediencií.

Kompost zapácha, to znamená, že je príliš mokrý alebo v halde nie je dostatok vzduchu, čo bráni rozkladu. Pridajte suché prísady, ako napríklad nastrúhaný novinový papier, a kompost trochu premiešajte.

Ak na hromade zbadáte komáre a muchy, zakryte vrch pásikmi novín alebo záhradnej zeminy. Na vrch kopy vždy dávam nastrúhané noviny.

Čo by sa nemalo dávať do kompostu

 • Choré rastliny
 • Mäso, kosti alebo morské plody
 • Mliečne výrobky
 • Pekárske výrobky ako chlieb, koláče atď.
 • Plastové kúsky
 • Sklenené časti
 • Výkaly mačiek a psov
 • Bylinky zo záhrady so semienkami

Používajte iba bylinky, ktoré nevytvorili semená. Do kompostu by sa nemali pridávať bylinky ako šťaveľ a cibuľová tráva s ich cibuľkami. Nepridávajte bylinky, ktoré sú choré alebo mŕtve po aplikácii herbicídu.

Položky súvisiace s kompostovaním

Čo dať do kompostu a čo nie

Ako vyrobiť vermikompost, kompost s červenými červami

Ako pripraviť kompostový čaj, tekutú rastlinnú potravu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: