Starostlivosť o rastliny

Tipy a techniky, ako správne orezať rozmarín

Tipy a techniky, ako správne orezať rozmarín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Prerezávanie rastlín rozmarínu je potrebné aspoň raz ročne, aby sa zabezpečilo, že rastlina zostane zdravá, bude žiť dlhšie a bude mať krásny tvar. Ak svoj rozmarín nebudete pravidelne strihať, rastlina časom zdrevnatene a vytvorí menej listov a kvetov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako ostrihať rozmarín, aby zostal voňavý, zdravý a pekný vo vašej záhrade po mnoho rokov.

slivka rozmarín

Spôsoby prerezávania rozmarínu

V zásade existujú dva spôsoby rezu rozmarínu: Ľahký rez a tvrdý rez. Pozrime sa na každú z nich a ako ich urobiť:

Ľahké prerezávanie

ľahké prerezávanie rozmarínu

Účelom ľahkého prerezávania je iba odstránenie špičiek stoniek po vyblednutí modrých kvetov.

Tento rez dodáva kríkom elegantnejší vzhľad a podporuje viac kvitnutia počas vegetačného obdobia.

Ak je teda vaším zámerom podporiť rast, zastrihnite rozmarín po odkvitnutí späť a zastrihnite ho len asi 2 cm od končekov všetkých konárov.

Pokúste sa udržať veľkosť rastlín cez leto ľahkým rezom a zberom.

Tvrdé prerezávanie

tvrdé prerezávanie rozmarínu

Druhým typom rezu je tvrdší rez, ktorý sa vykonáva každoročne. Tvrdý rez sa vykonáva každý rok po období kvitnutia, aby sa zachovala požadovaná veľkosť a tvar.

Tvrdé prerezávanie rozmarínu tiež podporuje rast nových trsov, ktoré možno pestovať ako odrezky. Pozri: Ako rozmnožiť rozmarín z odrezkov (stoniek)

Odrežte 6 až 10 palcov zelených stoniek, pričom dbajte na to, aby ste neodrezali holé drevo a pod rezom nechali veľa zelených listov, najmä ak striháte prerastený rozmarín.

Obchádzajte svoj rozmarín, kým neodstránite štvrtinu až tretinu rastliny. Odstráňte aj celé poškodené alebo drevnaté konáre až po základňu rastliny.

Ak chcete, aby vaše rastliny rozmarínu tvorili živý plot alebo veľké kríky, pravidelne ho niekoľko rokov strihajte, aby každý rok narástol asi o 10 palcov.

Kedy je najlepší čas prerezávať rozmarín

Kedy treba strihať rozmarín? Rozmarín by ste mali zľahka zostrihať skoro na jar, hneď po zimných mrazoch, aby ste podporili rast.

Druhé ľahké prerezávanie by sa malo vykonať začiatkom leta, po odkvitnutí kvetov, aby sa odstránili kvety a prípadne podporilo druhé kvitnutie. A tretí, tvrdý rez, na konci jesene na tvarovanie a udržanie veľkosti rastliny.

Prerezávanie rozmarínu v kvetináči

prerezať rozmarín v hrnci

S rezom rozmarínu by ste mali začať, keď je vaša rastlina veľmi mladá a nemá drevnaté stonky, hneď ako ju dostanete zo škôlky.

Stačí urobiť niekoľko rezov na najdlhších stonkách, aby rastlina získala požadovaný tvar. Tieto mierne rezy podporia tvorbu nových vetiev na bokoch.

Opakujte tento mierny rez na každej stonke, aby ste im dali tvar a získali ešte viac bočných konárov. Za pár mesiacov sa z vašej rastliny stane ker s početnými klasmi na kvety a konárikmi na zber.

Keď je váš rozmarín dobre usadený, vykonajte ľahké a tvrdé prerezávanie rovnakým spôsobom, ako je uvedené vyššie. Tieto dva typy prerezávania jej pomôžu prosperovať aj v malých kvetináčoch.

Prerezávanie drevitého rozmarínu

Ak sa musíte vysporiadať s veľmi drevnatým rozmarínom alebo vo vnútri väčšinou drevnatým, najlepšou možnosťou je nahradiť ho inou mladou rastlinou, pretože je veľmi nepravdepodobné, že sa vám podarí podporiť rast drevených častí a suché.

Môžete to skúsiť veľmi tvrdo orezať, až kým nebudú posledné dve skupiny listov nad drevnatou časťou a uvidíte, či sa zotaví. Potom jej doprajte tieň a pravidelnú zálievku, aby sa rýchlejšie zotavila.

Nástroje

Základnou pomôckou na ľahký strih sú záhradnícke nožnice alebo záhradnícke nožnice. Dobrými nástrojmi na túto ťažšiu prerezávaciu prácu sú čisté, ostré prerezávače, pokiaľ možno účinnejšie, obtokové prerezávače, ako aj prerezávacia píla.

Rozmarín môžete ostrihať aj nožnicami na živý plot, ale dávajte pozor, aby ste z rastliny neodstrihli príliš veľa.

Na záver

Orezky zostávajú, ktoré získate, môžete ich nechať uschnúť na tienistom mieste a uložiť na neskoršiu konzumáciu, zužitkovať ich môžete aj čerstvé. Ďalšou možnosťou je kompostovať ich alebo vyrobiť nové rastlinky rozmarínu z odrezkov.

Prerezávanie rastlín rozmarínu je nevyhnutné, aby bola rastlina zdravá a dobre vyzerala. Udržujte svoj mladý rozmarín každoročným strihaním a pravidelným strihaním, aby ste podporili nový rast.

Súvisiace príspevky

  • Ako pestovať a pestovať rozmarín organicky
  • Ako rozmnožiť rozmarín z odrezkov (stoniek)
  • Pestujte rozmarín vo vnútri a v kvetináčoch
  • Starostlivosť o rozmarín v kvetináčoch a na záhrade
  • Liečivé vlastnosti a výhody rozmarínu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: