Tipy do záhrady

Kedy a ako strihať paradajky a papriky

Kedy a ako strihať paradajky a papriky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak existuje jedno malé tajomstvo, ktoré skutočne robí veľký rozdiel v zdraví, vitalite a produkcii rastlín paradajok a papriky, je to vedieť, kedy a ako ich strihať. Preto vás v tomto článku chceme naučiť, kedy a ako strihať paradajky a papriky, aby bola úroda bohatá.

ako strihať paradajky a papriky

Úvod

Niet pochýb o tom, že pestovanie našich paradajok a paprík nás baví. Nielenže ich celé leto radi jeme čerstvé, ale tiež ušetríme obrovské množstvo na uskladnenie v našej špajzi na neskorú jeseň a zimu.

A to je presne dôvod, prečo je prerezávanie našich rastlín papriky a paradajok nevyhnutnosťou. Ako uvidíte nižšie, pomáha to mnohými úžasnými spôsobmi. A čo je najlepšie, je to jednoduché!

Prečo je prerezávanie také dôležité a ako orezávať papriky a paradajky, aby ste dosiahli úspech:

Prečo je dôležité orezávať rastliny paradajok a papriky?

Čo presne znamená prerezávať rastliny? A prečo im to tak pomáha? Stručne povedané, prerezávanie umožňuje rastlinám mať viac vzduchu, svetla, vody a živín. To všetko im umožňuje využívať svoje obmedzené zdroje na to, na čom najviac záleží: na produkciu ovocia!

V prípade rastlín rajčiakov aj papriky by sa prerezávanie malo začať v spodnej časti rastliny. Nechať stonky a listy rásť na spodnej časti rastliny alebo blízko nej je recept na katastrofu.

Na začiatok, husté, husté lístie a stonky na spodnej časti rastlín blokujú svetlo, vzduch a vodu. A svetlo aj vzduch sú mimoriadne dôležité pre zdravie a rast záhradných rastlín.

Lepšie osvetlenie umožňuje rýchlejšie dozrievanie plodov. Zlepšuje tiež proces fotosyntézy a pomáha premieňať viac slnečnej cennej energie na podporu rastu rastlín.

Pokiaľ ide o zlepšenie cirkulácie vzduchu, pomáha nielen zlepšiť opeľovanie, ale tiež poskytuje rastlinám toľko potrebný kyslík. Okrem toho dobré prúdenie vzduchu pomáha predchádzať chorobám, plesniam a plesniam tým, že bráni hromadeniu nadmernej vlhkosti.

Viac dôvodov na prerezávanie paradajok a papriky

Výhody bazového rezu tu nekončia. Prerezávanie spodnej zóny zápoja umožňuje, aby sa voda ľahšie dostala do kľúčových koreňových oblastí rastlín.

Keď je rastlina pokrytá listami, bohužiaľ pri daždi alebo polievaní stráca vodu z koreňov.

Otvorenie spodnej časti však tento prístup okamžite zlepší. A čo je lepšie, umožňuje aj jednoduchšie čistenie, hnojenie, polievanie a zber.

Odstraňovanie spodných vetiev však tiež výrazne pomáha v boji proti škodcom. Nízke konáre, ktoré sa dotýkajú zeme, uľahčujú hmyzu vyliezť na palubu a jesť.

A čo viac, môžu uľahčiť spórom pôdnych chorôb, ako je pleseň rajčiakov, nájsť si cestu na vaše rastliny. A keď sa tak stane, môžete sa so svojou úrodou rozlúčiť.

V neposlednom rade čistenie spodnej strany rastlín umožňuje rastline vynaložiť energiu na rast nových konárov a ďalších kvetov, pričom stonky a spodné listy nie sú neproduktívne.

Ako prerezávať a koľko odstrániť

Množstvo prerezávania rastlín papriky a paradajok závisí od veľkosti a odrody rastliny.

Vo všeobecnosti je dobré u menších rastlín ubrať 15 až 20 cm od bázy. Pre väčšie odrody je najlepším pravidlom odstrániť 12 až 16 palcov.

Jedno je isté, vždy používajte čisté a ostré nožnice. Tupé čepele môžu ľahko označiť a poškodiť rastliny. To spôsobí, že rastlina vynaloží ešte viac energie na zahojenie rany.

Čistota je tiež dôležitá. Pri prechode z jednej rastliny na druhú očistite čepele dezinfekčnou utierkou. Rastliny paradajok aj papriky majú povesť prenášačov chorôb. Ale udržiavanie čepele v čistote môže ľahko zastaviť krížovú kontamináciu.

Poznámka na záver pri prerezávaní, vždy dbajte na to, aby ste rezali až po stonku, ale neprerezávali alebo nezostrihali hlavnú stonku. Opäť to zabraňuje tomu, aby rastlina plytvala energiou na poškodenie pri liečení.

Teraz sa pozrime na podrobnosti o prerezávaní papriky a paradajok:

Prerezávanie papriky

slivky papriky

Pri väčšine rastlín papriky zvyčajne odstránime celkovo 15-20 cm rastu zo spodnej časti rastlín. Rastliny papriky majú tendenciu byť o niečo menšie ako paradajky, takže je potrebné menej spodného rezu.

Je dôležité postupne odstraňovať dno, keď rastlina rastie a dospieva. Niekoľko týždňov po presadení do zeme odstránime spodné 3-4 centimetre stoniek.

Keďže v nasledujúcich týždňoch pokračuje v raste, odrežeme spodok rastliny, aby sme vyčistili plochu asi na 15-20 centimetrov. Vrchné konáre našich paprík striháme len zriedka, pokiaľ nie sú poškodené alebo príliš nepoddajné.

Ak je stredná časť rastliny príliš hustá, môžete odstrániť niektoré centrálne vetvy, aby ste prepustili viac svetla. Opäť platí, že pri paprikách platí, že menej je viac pri prerezávaní strednej a hornej časti.

Prerezávanie paradajok

orezať paradajky

V prípade rastlín paradajok bude množstvo prerezávania závisieť od odrody, ktorá sa má prerezávať. Menším, odhodlanejším rastlinám odoberáme 15-20 cm. rovnakým spôsobom ako rastliny papriky. Najprv trochu, potom sa vráti, keď budú staršie, aby odstránili zvyšok.

Pri našich veľkých rastlinách paradajok odstránime až 30 až 40 cm, keď rastlina úplne vyrastie. Pri veľkých odrodách začnite odstránením konárov alebo stoniek, ktoré majú 6 palcov alebo viac.

Ako rastie, odstraňujte väčšiu časť dna, kým nedosiahnete celých 12-16 palcov začistenia na dne. Na rozdiel od papriky robíme na našich rastlinách paradajok trochu viac horného a stredného prerezávania.

Pokiaľ ide o stredné časti, sem-tam sme orezali niekoľko stredných konárov, aby sme umožnili trochu viac svetla a prúdenia vzduchu. Snažíme sa vyberať konáre, ktoré majú málo plodov, alebo ktoré vykazujú známky žltnutia pre svoju úzkosť.

Odsávačky paradajok zo sliviek

prerezávanie výhonkov paradajok

Odsávačky sú malé konáre, ktoré sa oddeľujú od hlavných stoniek. Mnoho záhradníkov ich odstraňuje, pretože len zriedka produkujú životaschopné paradajky. V priebehu rokov sme zistili, že aj keď nepoškodzujú rastlinu, nerobia veľký rozdiel v produkcii väčšieho výnosu.

A čo prerezávanie výhonkov paradajok? Prísavky sú malé "v" vetvy, ktoré vyrastajú z hlavných vetiev rastlín rajčiaka. Tieto renegátske vetvy plodia len zriedka alebo nikdy.

Pre mnohých záhradníkov je odstránenie prísaviek nevyhnutnosťou. Teória hovorí, že kradnú životne dôležité živiny z rastliny a musia sa odstrániť. Odstraňujeme veľké výhonky, ako ich vidíme, ale v experimente za experimentom v našej záhrade za posledných 10 rokov sme nikdy nezaznamenali žiadny rozdiel, ak väčšina zostala.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Návod na správne prerezávanie sukulentov.

Naša rada: Zamerajte svoje úsilie na prerezávanie spodných častí a udržanie vzduchu a svetla na vašich rastlinách. Tu je prerezávanie rastlín papriky a paradajok a dobrá úroda!

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: