Tipy do záhrady

Ako hnojiť paradajky pre skvelú úrodu

Ako hnojiť paradajky pre skvelú úrodu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hľadáte skvelý spôsob, ako oplodniť rastliny paradajok pre väčšiu a lepšiu úrodu? V tomto článku vás naučíme, ako organicky hnojiť rastliny paradajok a dosiahnuť skvelú úrodu.

hnojiť paradajky

Úvod

Rastliny paradajok sú jednou z najčastejšie konzumovaných zelenín v záhrade. Na to, aby rástli a prosperovali, potrebujú nielen dusík, fosfor a draslík, ale potrebujú aj vápnik, horčík a množstvo ďalších mikroživín, aby prosperovali a produkovali.

Bohužiaľ, bez ohľadu na to, aká bohatá a úrodná môže byť vaša pôda, málokedy je k dispozícii dostatok živín na to, aby poháňali rast celej sezóny na plný potenciál.

Poskytovanie vyváženého hnojiva rastlinám paradajok môže znamenať veľký rozdiel v ich zdraví a produktivite.

Ale rovnako dôležité ako výber správneho organického hnojiva pre paradajky je vedieť, aké množstvo ho použiť a ako často ho aplikovať. Ak svojim rastlinám neposkytnete dostatok živín, budú mať problémy s rastom a produkciou ovocia.

Čítajte ďalej a zistite, ako úplne organicky hnojiť paradajky pre bohatú úrodu.

Ako správne hnojiť rastliny paradajok

hnojiť paradajky

Posledných 7 rokov sme sa rozhodli pre pomalý a stabilný spôsob hnojenia našich rastlín paradajok. A určite to urobilo zázraky, aby sa rok čo rok produkovala bohatá úroda.

Pomalé a stabilné hnojenie môže pomôcť vašim rastlinám získať veľkú úrodu. Rastlinám paradajok veľmi prospievajú častejšie, ale menej silné energetické dávky. To im pomáha zabrániť tomu, aby rástli príliš rýchlo a produkovali viac listov ako ovocia.

To všetko sa sústreďuje okolo používania tekutého hnojenia. A to v nanášaní v nižšej dávke, ale pravidelnejšie. To nielenže poskytuje rastlinám živiny, ktoré potrebujú, ale robí to pomalým a stabilným tempom, ktoré umožňuje silný, ale regulovaný rast.

Tu je návod, ako hnojíme naše rastliny spolu s načasovaním a silou každej dávky:

Možností hnojenia paradajok je veľa. Od granulovaných zmesí, cez prášky, až po tekuté koncentráty a ďalšie, výber môže byť ohromujúci. No pre nás, najmä čo sa týka hnojenia paradajok, sú tekuté hnojivá ideálnym riešením.

Vždy sme boli fanúšikmi tekutých hnojív z niekoľkých veľmi dôležitých dôvodov. Po prvé, takmer všetky tekuté hnojivá môžu byť absorbované dvoma spôsobmi, cez korene a cez listy. A táto dvojitá dávka dobroty znamená, že rastliny rýchlo dostanú energiu, ktorú potrebujú.

Pri našich paradajkách sa spoliehame na silu tekutého kompostového čaju alebo kompostového čaju. Nielen, že je zadarmo, ale je nabitý živinami, ktoré paradajky najviac potrebujú.

Najlepšie na tom je, že sa dá aplikovať ako súčasť bežného zavlažovania, čím rastlinám rajčiakov dodá vlhkosť a živiny zároveň.

Ako vybrať najlepšie tekuté hnojivo

Na trhu existuje niekoľko úplne prírodných organických tekutých hnojív. Ale naším obľúbeným tekutým hnojivom je a vždy bude kompostový čaj.

Nielenže je 100% prírodný a organický, ale ľahko sa vyrába a aplikuje. Navyše, ak máte po ruke vlastný kompost, jeho výroba je úplne zadarmo!

Pozri: Ako pripraviť kompostový čaj, tekutú rastlinnú potravu

Kompostový čaj je tiež nabitý dokonalou zmesou živín, ktoré pomáhajú rastlinám paradajok prosperovať. Živiny, ktoré sa ľahko vstrebávajú a pomáhajú poháňať plodiny k neuveriteľnému výnosu.

Jedna vec je však istá, či už používate komerčné tekuté hnojivo alebo kompostový čaj, riešením je hnojenie tekutým prístupom.

Ak nemáte kompost, a preto nemôžete získať svoj čaj, v nasledujúcich odkazoch sa dozviete, ako vyrobiť organické hnojivá, ktoré sú ideálne na aplikáciu na rastliny paradajky.

Pozrite si: Ako vyrobiť organické tekuté komposty a hnojivá

Koľko hnojiva použiť a ako často ho aplikovať

Na začiatku sme na malé priesady použili približne pol litra zmesi na rastlinu. Ako rastú a vyvíjajú sa, zvyšujeme množstvo na rastlinu na 1 liter na rastlinu paradajky.

Je lepšie podávať rastlinám rajčiakov pravidelné, ale menej účinné dávky ako niekoľko veľkých dávok. Pre nás to znamená používať naše tekuté hnojivo v polovičnej sile a aplikovať ho každých 10 až 14 dní.

Celkovo naše rastliny dostanú 5 až 6 dávok počas sezóny, kým prestaneme hnojiť.

Pre náš kompostový čaj jednoducho pred aplikáciou zmiešame 5 litrov čistého kompostového čaju s ďalšími 10 litrami dažďovej vody.

Ak používate komerčné tekuté hnojivá, jednoducho ich pred aplikáciou zmiešajte s polovičnou silou odporúčanou výrobcom, pretože sú často silnejšie, ako sa hovorí. Keď kupujete hnojivá, uistite sa, že sú 100% organické.

Táto nízka dávka zabraňuje príliš rýchlemu rastu rastlín. No zároveň udržiava stály prísun živín, ktoré sa k rastlinám neustále dostávajú. Obidve sú nevyhnutné pre rast a produkciu rajčiakov.

Ako to aplikovať

hnojiť rastliny paradajok

Na aplikáciu použite asi tretinu dávky na zaliatie lístia a zvyšok nalejte okolo koreňovej zóny každej rastliny. Opäť platí, že krása tekutého hnojenia spočíva v tom, že rastlina absorbuje korene v pôde aj listy.

Bezpochyby to bola receptúra, ktorá fungovala ako kúzlo, dúfame, že tento rok bude pre vás užitočné prihnojiť rastliny paradajok a mať lepšiu úrodu.

Kedy a ako dlho hnojiť rastliny paradajok

Je dôležité, aby sa vaše rastliny pred hnojením trochu usadili v pôde. V prípade priesad to znamená nechať ich asi 10 dní po vysadení sa prispôsobiť v pôde.

Ak svoje paradajkové rastliny pestujete priamo zo semien, pred hnojením ich nechajte rásť aspoň 4 až 6 palcov nad zemou.

Po zasadení by sa rastliny paradajok mali hnojiť každých 10 až 14 dní počas prvých 10 až 12 týždňov. Ak sa používa tekuté listové hnojivo, najlepšie je to urobiť popoludní, aby slnečné lúče nespálili lístie.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Kedy a ako strihať paradajky a papriky.

Akonáhle rastliny paradajok začnú produkovať väčšie plody a plody začnú dozrievať, je čas prestať s hnojením. Hnojenie príliš neskoro v sezóne môže v skutočnosti skôr znížiť výnosy ako ich zlepšiť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: