Starostlivosť o rastliny

Ako a kedy strihať citrónovníky a iné citrusové plody

Ako a kedy strihať citrónovníky a iné citrusové plody
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Život nám nedáva len citróny, musíme si ich najprv vypestovať. Prerezávanie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o citrónovníky. Stimuluje rast a dodáva im robustnú štruktúru, ktorú potrebujú, aby vám poskytli bohatú úrodu. Tu sú všetky tipy a pokyny, ktoré potrebujete na správne prerezávanie citrónovníkov a iných citrusových stromov.

orezať citrónovník

Mali by sa citrónovníky strihať?

Samozrejme, v skutočnosti väčšine citrónovníkov prospieva pravidelný rez, najmä v prvých dvoch rokoch života.Aplikovanie kontrolovaného stresu na rastlinu signalizuje nový rast a hovorí jej, aby sústredila viac energie na vývoj zostávajúcich výhonkov. To ho pripravuje na výrobu väčších a lepších citrónov, keď starne.

Pred rezom si všimnete, že objem a lístie idú rôznymi smermi a po reze by mali byť plody vyrovnané a listy môžu prijímať viac vzduchu a slnečného svetla.

Malé výrastky sa najčastejšie strihajú na mladých stromoch, keď sa počas zrelosti postupne zužujú. Pravidelné prerezávanie rastlín udržuje zvládnuteľnú veľkosť pre minimálnu námahu a maximálne výsledky.

Kedy je najlepší čas orezať citrónovník?

  • Citrónovníky sa prerezávajú na jar alebo na jeseň za predpokladu, že nehrozia mrazy.
  • Mladé citrónovníky sa orezávajú tak často, ako je potrebné, aby sa tvarovala ich štruktúra.
  • Pre zrelé a rodiace citrónovníky je najlepší čas na rez po každej úrode, raz alebo dvakrát do roka, aj mimo obdobia zimných mrazov.

Nástroje, ktoré budete potrebovať

Vždy je dôležité vybaviť sa. Majte nejaké spoľahlivé záhradnícke nožnice alebo malú ručnú pílku, v závislosti od veľkosti a veku vášho stromu. Dezinfikujte si náradie a pri práci vždy používajte ochranné rukavice.

Ako preventívne opatrenie budete potrebovať aj nejaký organický herbicíd, ktorý môžete aplikovať po orezaní. Všetky citrusové stromy sú notoricky známe pre nosatce, slimáky, ako aj zamorenie osami, ktoré môžu spôsobiť problémy a zničiť vašu úrodu.

Ako orezať citrónovník

Ak vidíte slabé konáre a malé výrastky v blízkosti základne kmeňa, je to jasným znamením, že musíte orezať skôr ako neskôr.

Tip pre jednoduchú údržbu: kedykoľvek uvidíte mŕtve drevo, môžete ho kedykoľvek odstrániť. Len majte na pamäti, že by ste nemali prerezávať počas leta alebo zimy, pretože by ich mohlo poškodiť spálenie slnkom alebo mrazom.

prerezávanie citrónovníka

Krok 1. Plánovanie

Skôr ako začnete, musíte si všetko naplánovať a pripraviť. To znamená, že sa dobre pozriete na váš citrónovník, či neobsahuje nezdravé časti a zatúlané konáre. Zoberte si záhradnícke rukavice a čisté záhradnícke nožnice.

Krok 2. Prerezávanie

Začnite odstránením mŕtveho dreva z konárov stromu. Odstráňte tenké konáre, aby ste podporili tie väčšie. Rezy, ktoré urobíte, by mali byť pod uhlom 45 stupňov, aby ste nepoškodili hlavnú stonku.

Rovnako dôležité je aj odstránenie „prísavných výhonkov“, nazývaných bazálne výhonky. Tieto malé listnaté výhonky vychádzajú zo základne blízko koreňov a niekedy naznačujú, že pôda je príliš plytká. Ostrihajte ich, aby nevysávali živiny z vášho citrónovníka.

Krok 3. Sokl

Tento termín sa vzťahuje na odstránenie nižšieho rastu, aby sa uprednostnilo rodenie v hornej časti koruny. Aj keď to znie nehospodárne, možno sa budete musieť zbaviť nedostatočne vyvinutého ovocia, ak chcete zdravšiu vrchnú úrodu klíčkov a citrónov.

Spodná doska tiež pomáha zabrániť tomu, aby sa listy dotýkali zeme a neboli kontaminované hnojivami alebo herbicídmi. Udržiavanie stromu niekoľko metrov nad zemou zabraňuje škodcom vyliezť na strom a šíriť choroby.

Krok 4. Zbierka

Je čas dať vašim rastlinám navrchu trochu rezu.Ale nepreháňajte to. Ide skôr o estetickú ako praktickú záležitosť. Uistite sa, že pomer vetiev zodpovedá hustote koreňov, preto sa snažte dať mu zaoblenejší a súmernejší tvar.

Krok 5. Nestrihajte príliš veľa

Nikdy príliš neprerezávajte. Súčasťou procesu prerezávania je vedieť, kedy prestať. Je v poriadku odrezať tretinu stromu, ale nie viac. Ak príliš prerezávate, mohli by ste rastlinu nadmerne stimulovať a stresovať. Po vykonaní všetkých krokov budete môcť oceniť výsledky svojej tvrdej práce.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prečo citróny nedozrievajú a zostávajú zelené.

Orezaný a zdravý citrónovník

Pestovanie citrónovníkov je zábavné a stojí za to ho udržiavať. Či už vo vnútri alebo vonku, sú krásnym doplnkom vášho domu a záhrady. Pamätajte, že pravidelný rez je kľúčom k šťastnému stromu.S týmito tipmi, ktoré sme vám dali, určite získate plodnú úrodu, ktorú si zaslúžite.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: