Starostlivosť o rastliny

11 tipov na starostlivosť o africké fialky

11 tipov na starostlivosť o africké fialky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Africké fialky (Saintpaulia) majú so svojimi nádhernými chlpatými listami, kompaktnou štruktúrou a jasnými, krásnymi kvetmi také čaro, ktoré rozžiari vzduch a vyčarí úsmev na tvári. Či už pestujete africké fialky doma prvýkrát, alebo sa len chcete dozvedieť viac o tom, ako ich udržať zdravé a prosperujúce, tu je niekoľko spoľahlivých tipov, ako sa o africké fialky správne starať.

starostlivosť o africké fialky

Základná starostlivosť o africkú fialku

Africké fialky sú síce odolné malé rastliny, ale vyžadujú si vlastnú starostlivosť. Postupujte podľa týchto krokov a budete mať šťastnú malú rastlinku, ktorá sa s vami rada podelí o svoje kvety.

1. Okolo

Africké fialky sú ideálne na celoročné pestovanie v interiéri. Aj keď ich niektorí záhradkári premiestňujú von, keď sú teploty vyššie, sú náchylné na poškodenie hmyzom a zostanú zdravšie a krajšie, ak budú držané vo vnútri.

2. Prirodzené svetlo

Africké fialky vyžadujú skôr nepriame svetlo ako priame slnko, ktoré môže spáliť ich listy. Sú to dokonalé parapetné rastliny, pokiaľ je tam dostatok nepriameho slnečného svetla, ktoré dokážu absorbovať.

Okenné parapety orientované na východ alebo západ sú najlepšími miestami pre tieto rastliny, ktoré potrebujú 10-14 hodín svetla a 8 hodín tmy denne, aby dosiahli plné rozkvitnutie.

Africké fialky sú veľmi odolné a najlepšie sa im darí na nepriamom alebo filtrovanom slnečnom svetle. Ak sa dostane príliš veľa svetla, môžete si všimnúť, že sa na rastline tvoria hnedé škvrny. Na druhej strane fialka, ktorá nemá dostatok svetla, vytvára tenké, tmavé listy a stonky s nožičkami. Ďalšími indikátormi sú žltnutie listov a nedostatok kvitnutia.

Aby ste mali istotu, že vaša rastlina dostane rovnaké množstvo svetla, skúste črepník pri každom zalievaní otočiť. V opačnom prípade si môžete všimnúť, že vaša rastlina hľadá svetlo. Toto nie je jedinečné pre fialky, v skutočnosti je to dobrá rutina pre väčšinu izbových rastlín.

3. Zavlažovanie

Je veľa nápadov, ako zalievať africké fialky, ale základným pravidlom je zabezpečiť, aby pôda zostala na dotyk vlhká, ale nikdy nie premočená.

V starostlivosti o africké fialky je nevyhnutné správne zalievanie. Najbežnejší spôsob, ako zabiť africkú fialku, je preliať ju vodou.

Vždy zalievajte pri spodnej časti rastliny a zabráňte padaniu vody na listy. Listy sú náchylné na hnilobu, ak sú príliš vlhké.

Mali by ste sa tiež uistiť, že zalievate iba vodou izbovej teploty, pretože studená voda môže ochladiť korene a spôsobiť zvlnenie listov. Polievajte iba raz týždenne a medzi jednotlivými zálievkami nechajte rastlinu úplne vyschnúť.

Môžete zalievať zdola nahor (a umožní rastline nasať vodu z taniera alebo podšálky, do ktorej je nádoba vložená), čo vám pomôže vyhnúť sa škvrnitému vzhľadu rastliny.

4. Teplota

Africké fialky sú ako mnohí ľudia: darí sa im v pohodlných vnútorných teplotách v rozmedzí od 18 do 25 stupňov Celzia. Majú tiež veľmi radi vlhkosť.

Hoci ich požiadavky na teplotu nie sú kritické, ak sa držia vo vnútri, mali by byť umiestnené dostatočne ďaleko od okna, ak sa vonkajšie teploty budú blížiť alebo pod 0ºC.

5. Vlhkosť

Africké fialky potrebujú vlhké prostredie, viac vlhkosti, ako sa nachádza vo väčšine domácností. Ak použijete zavlažovací systém zdola nahor, vaša africká fialka už bude mať výhodu tejto metódy vytvárania vlhkosti

Ďalšou dobrou metódou je uchovávať rastliny v kamienkových miskách alebo podnosoch, ktoré sú udržiavané vlhké.

6. Výber rastliny

Je to o použití rovnakého zdravého rozumu pri výbere vašej africkej fialky, ktorý používate pri výbere akejkoľvek rastliny pre váš dom alebo záhradu.

Vyberte si najzdravšie vyzerajúcu rastlinu, ktorá má najtmavšie zelené listy a najzdravšie puky, a kúpte si fialky od renomovaného pestovateľa alebo škôlky.

7. Výber hrnca

Všetky rastliny v črepníkoch by sa mali vysádzať v nádobách s dostatočnými otvormi na odvodnenie a africké fialky nie sú výnimkou.

Správna drenáž je nevyhnutná na zabránenie hnilobe koreňov, takže ak nemôže žiť v kvetináči bez otvorov, dajte rastlinu do plastovej nádoby s drenážnymi otvormi a nádobu umiestnite do keramiky.

Vyberte plastový hrniec z keramického do vody a nevráťte ho späť, kým nevytečie prebytočná voda.

Pri výbere hrncov platí, že čím sú menšie, tým lepšie. Africkým fialkám sa dobre darí v malých nádobách a netreba ich veľmi často presádzať. Raz za rok ich môžete presadiť do o niečo väčšieho črepníka, no po zakorenení budú aj kvitnúť a vytvárať viac kvetov.

8. Pôda

Opätovne, drenáž je veľmi dôležitá pre udržanie zdravej africkej fialky, preto si vyberte komerčnú zmes sterilnej zeminy a perlitu. Môžete použiť črepníkovú zmes africkej fialky alebo univerzálnu črepníkovú zeminu, pokiaľ dobre odteká.

Na to, aby sa africkým fialkám darilo, potrebujú špeciálnu pôdu zloženú z dvoch častí rašelinového machu, jedného dielu perlitu a jedného dielu štandardnej kvetináčovej zmesi. To udržuje pôdu dobre prevzdušnenú. Pôda musí byť voľná a dobre odvodnená. Ak chcete, môžete do zmesi pridať organickú hmotu.

Africké fialky uchovávajte zasadené v malých kvetináčoch a presádzajte ich raz ročne, aby sa zmiešali s čerstvou pôdou. Pôda by mala byť kyprá a dobre odvodnená a prospešný je vysoký obsah organickej hmoty.

9. Kŕmenie

Africké fialky nepotrebujú veľa hnojív a môžu trpieť prehnojením; príliš veľa alebo príliš málo kompostu môže mať za následok veľa zelených listov, ale veľmi málo kvetov. Ak vidíte, že sa vašej rastline nedarí alebo veľmi často nekvitne, použite špeciálne hnojivo na africké fialky a nepreháňajte to.

Na jar a v lete odporúčam fialky prihnojovať každé dva týždne. Potrebujú tiež kyslé hnojivo špeciálne určené pre nich. Hnojiť môžete špecifickou potravou pre africké fialky alebo hnojivom s vysokým obsahom fosforu.

Ak si všimnete, že kvety sú zmenšené a listy bledé, môže to znamenať, že vaša fialka nedostáva dostatok hnojiva.

10. Problémy s kvitnutím

Ak tam nie sú žiadne kvety, môže to znamenať, že rastlina nedostáva dostatok svetla. Na druhej strane, fialky potrebujú na rozkvet aspoň osem hodín tmy, čo môže byť problém, ak použijete pestovateľské svetlá.

Ďalším dôvodom môže byť nadmerné lístie. Každá ružica listov vytvorí kruh kvetov. Prerezávanie väčšej vonkajšej vrstvy listov podporí rozkvet fialiek.

Nakoniec vždy odstráňte odkvitnuté kvety a lístie, aby ste podporili svoju fialku, aby produkovala viac. Pozrite sa na svoju fialku a zistite, či niektorá z týchto vecí nemôže za to, že nekvitne.

Rozmnožujte africkú fialku rezaním (stonkou)

reprodukovať africké fialky

Vždy začnite s väčším počtom odrezkov, ako si myslíte, že budete potrebovať, pretože nie všetky môžu byť úspešné. Či už chcete viac alebo množíte kyticu ako darček, tu je môj spoľahlivý spôsob, ako rozmnožiť fialky:

Vyberajte zdravé konáre od stredu rastliny asi 10 cm, pretože vonkajšie budú príliš staré a vnútorné mladšie.

Spodné listy odlúpnite, navrchu ponechajte aspoň dva páry a na základni urobte priečny rez, aby ste pomohli koreňom rásť. Potom zakopte odrezky do hĺbky asi 2 cm do pôdy.

Pôdu pevne utlačte a zalejte veľkým množstvom vody, najlepšie ak prší. Odrezok umiestnite na miesto, ktoré je dobre osvetlené, ale nie je príliš horúce. Počkajte a buďte trpezliví, o pár týždňov uvidíte, že váš rez začne orezávať nové listy.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prerezávanie ruží, ako a kedy strihať ružový krík.

Vtedy ju môžete presadiť do väčšieho črepníka alebo priamo zeminu zo záhrady. Najlepšie je presádzať na jeseň, keď už rastlina neprodukuje ovocie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: