Starostlivosť o rastliny

Tipy na starostlivosť o Aloe vera (aloe)

Tipy na starostlivosť o Aloe vera (aloe)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Dovolím si tvrdiť, že rastlina Aloe Vera je najpredávanejšia sukulentná rastlina na svete. Áno, je to tak, táto rastlina sa používa už tisíce rokov a aj dnes je veľmi cenená. Je to prospešná rastlina a je naozaj jednoduché ju pestovať doma alebo vonku na záhrade, preto vás dnes chceme naučiť tipy na starostlivosť o rastlinu aloe vera.

starostlivosť o aloe vera

Starostlivosť o aloe vera

Ďalej zdieľame potrebnú starostlivosť o zdravé a silné rastliny aloe vera, pozrime sa, ako sa starať o aloe vera:

Svetlo

správne svetlo pre aloe vera

V záhrade chcete, aby vaša Aloe vera dostávala 2-3 hodiny slnka denne. Vo všeobecnosti platí, že v pobrežných oblastiach môže vyrásť viac slnka ako v teplých vnútrozemských oblastiach.

Najlepšie je chránené pred popoludňajším slnkom, rastline aloe vera sa najlepšie darí mimo silného slnka. Videl som ich rásť na plnom slnku v okolí mesta a zdajú sa mi oveľa menej robustné ako tie moje, ktoré rastú v čiastočnom tieni. Listy sú tiež náchylné na hnedé končeky zo suchého vzduchu a tepla.

V interiéri potrebuje aloe vera čo najviac svetla, ako je napríklad severná alebo západná expozícia. Nie je to rastlina so slabým osvetlením a ak nedostane svetlo, ktoré potrebuje, listy klesnú nadol.

Len sa uistite, že ho držíte ďalej od horúceho okna, pretože listy sa spália. Môže byť blízko toho okna, ale nie vnútri. A otočte rastlinu približne každých 6 mesiacov, ak na ňu nedopadá svetlo zo všetkých strán, aby rástla rovno.

Zavlažovanie

voda z aloe vera

Rastliny aloe vera ukladajú vodu do svojich hrubých listov a hustých vláknitých koreňov. Sú ľahko náchylné na hnilobu koreňov, ak je pôdna zmes príliš mokrá. Inými slovami, rozpadajú sa!

Kdekoľvek vaše aloe vera rastie, pred opätovným zalievaním by ste mali nechať pôdu takmer úplne vyschnúť. Moju dôkladne polievam a dávam pozor, aby všetka voda odtiekla. Nie je dobré, aby voda zostávala v podšálke alebo tácke, najmä ak vo vnútri rastie.

V lete baňu polievam každých 7-14 dní, v závislosti od počasia. Počas zimných mesiacov budete potrebovať ešte menej vody, možno raz za mesiac alebo dva.

V interiéri to budete pravdepodobne robiť raz za mesiac v lete a každý mesiac alebo dva v zime.Nemôžem ti dať konkrétny čas. Frekvencia zavlažovania závisí od veľkosti rastliny a kvetináča, zmesi pôdy a podmienok, v ktorých vaša rastlina aloe vera rastie.

Poschodie

pôda pre aloe vera

Pôdna zmes je veľmi dôležitá otázka súvisiaca so zavlažovaním. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby zmes, v ktorej sú tuje vysadené, dobre odtekala a bola prevzdušnená, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Áno, korene rastlín potrebujú kyslík, a keď sú príliš vlhké, nemôžu dýchať.

Vždy používam zmes na sukulenty a kaktusy a odporúčam vám ju použiť vždy, keď sa chystáte sadiť alebo presádzať aloe vera do kvetináčov.

Ak máte pocit, že zmes, ktorú používate, potrebuje zvýšiť odvodňovacie a prevzdušňovacie faktory, pridajte pemzu alebo perlit.

Teplota

Teplota je dôležitým faktorom pri pestovaní aloe. Musí sa pestovať vo vnútri alebo v skleníku, ktorý udržiava minimálne 5 stupňov Celzia (41 F)

Aloe vera je mrazuvzdorná do asi 2 stupňov C pod nulou. Ale ak žijete v oveľa chladnejšom podnebí, určite chráňte svoje pred prvým mrazom.

Aloe vera ako izbové rastliny sú priemerné teploty v domácnosti dobré.

Nedostatok vlhkosti v našich domovoch môže byť problémom pre iné izbové rastliny, ale nie pre túto. Dobre podporuje suchý vzduch našich domovov.

Kŕmenie/hnojenie

hnojiť aloe vera

Táto rastlina nie je náročná a nepotrebuje prihnojovanie. Ako väčšina sukulentov, hnojenie nie je naozaj potrebné.

Posypem 1 2 cm vrstvu odliatkov červov s vrstvou kompostu na všetky moje rastliny v nádobách, v interiéri aj exteriéri, vrátane aloe vera.

V interiéri môžete raz na jar použiť aj vyvážené polovičné hnojivo na izbové rastliny, emulziu z morských rias alebo rýb. Čokoľvek robíte, neprekrmujte (príliš veľa alebo príliš často) a nekŕmte v chladnejších a tmavších mesiacoch.

Na podporu dobrého rastu a kvitnutia kŕmte raz za mesiac počas vegetačného obdobia, pri zalievaní používajte tekuté krmivo. Jedlo by malo byť bohaté na draslík, napríklad hnojivo na paradajky alebo špeciálne tekuté krmivo pre kaktusy.

Prerezávanie a zber

prerezávať aloe vera

Nie je to potrebné, s výnimkou orezávania stoniek kvetov a, samozrejme, zberu tých rozprávkových mäsitých listov.Ak chcete, môžete list odrezať v intervaloch 2-5 cm, pretože to rastline vôbec neuškodí. Vždy odstránim celý list, pretože si myslím, že vyzerá oveľa lepšie

Vždy odstránim celý list až po základnú alebo hlavnú stonku. Urobte to čistým, ostrým nožom, aby ste získali čistý rez. Môžete odrezať iba časť listu, ale na konci zvyšnej časti budete mať veľkú chrastu.

Podľa môjho názoru odstránenie celého listu vyzerá oveľa lepšie. Listom chvíľu trvá, kým sa zväčšia a zotučnia (najmä ak sa pestujú ako izbová rastlina), takže možno budete musieť chvíľu počkať, kým začnete využívať výhody.

Plát zabalím do alobalu, nechám v chladničke a nakrájam, ako potrebujem. Niekedy je ten chladivý gél taký dobrý!

Škodcovia

Moje, ktoré rastú vonku, sú občas mierne napadnuté oranžovými voškami (zvyčajne na jar alebo začiatkom leta), ktoré jemne odstraňujem záhradnou hadicou.

Keď sa aloe vera pestuje ako izbová rastlina, môže byť tiež náchylná na múčniky a vodný kameň. Múčniky môžete vyčistiť vatovým tampónom namočeným v alkohole zriedenom vo vode. Nezabudnite skontrolovať štrbiny v listoch, pretože tam radi visia.

Pestujte aloe v kvetináčoch

črepníkové aloe vera

Aloe vera nevadí byť v kvetináči, takže presádzanie nie je potrebné každý rok. Nemal som repotted môj po dobu najmenej 3 rokov a bolo to viac ako "trochu hrniec viazaný". Rastlina bola oveľa šťastnejšia a po presadení sa konečne znovu zazelenala.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na pestovanie Aloe vera vonku a v kvetináčoch.

Keď táto rastlina rastie a listy sú veľké a želatínované, stáva sa dosť ťažkou. Budete potrebovať pevný základ, žiadne chatrné plastové hrnce, prosím.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: