Agroekológia

Recept na prírodnú farbu na rastlinnej báze, ideálny pre deti

Recept na prírodnú farbu na rastlinnej báze, ideálny pre deti
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyrobenie domácej farby pre deti na použitie pri ich remeslách vám dáva kontrolu nad prísadami a vytvára prirodzenú, netoxickú alternatívu. V tomto článku vám ukážeme recept na výrobu rastlinnej farby doma.

bylinková maľba

Domáce maľovanie je zábava!

Moje deti sa radi špinia od umeleckých a remeselných potrieb. Ktoré dieťa to nemá rád? Jeho obľúbená vec, s ktorou sa hrá (a s ktorou sa borí), je náhodou farba. Domáce a netoxické detské farby.

Teraz, keď som sa naučil a vyrástol v prirodzenom živote bez toxínov, naučil som sa veľa o takzvaných „netoxických“ umeleckých a remeselných výrobkoch pre deti.

Keďže som objavil stále viac vecí, ktoré sa mi nepáčia, pokiaľ ide o umelecké a remeselné potreby pre deti, rozhodol som sa urobiť všetko pre to, aby som našiel recepty na mnohé tieto zásoby a vyrobiť si ich doma s mojimi deťmi

Nielen, že je to bezpečnejšie pre moje deti a lacnejšie pre moje vrecko, ale pri tom spolu zažijeme veľa zábavy. Navyše im to vštepuje trochu sebestačnosti, čo je ďalšia vec, ktorú milujem. Chcem, aby boli kreatívni a nemali pocit, že musia utekať do obchodu zakaždým, keď niečo potrebujú.

Dnes vás teda chcem naučiť, ako vyrobiť netoxickú, domácu rastlinnú farbu. Som si istý, že sa vám a vašim deťom bude páčiť.

Prísady na rastlinné farby

Prvá vec, ktorú budete potrebovať, je zhromaždiť si materiály. Dobrá vec na tomto recepte na rastlinnú farbu je, že potrebujete len 3 veci.

  • Bylinky alebo rastliny v prášku rôznych farieb
  • Hlina (kaolín alebo biely kozmetický íl)
  • Kvapalina: voda, vaječný bielok, glycerín

Dobre, poďme sa porozprávať o každej z ingrediencií.

Bylinky a rastliny v prášku

bylinkové maľovanie

Vysokokvalitné organické bylinkové alebo rastlinné prášky nájdete v obchodoch so zdravou výživou alebo online.

Sušené bylinky v prášku môžete pripraviť aj v rúre pri veľmi nízkej teplote alebo v sušičke, po usušení ich stačí pomlieť.

Ak si ich kupujete, dbajte na to, aby ste si vybrali tie, ktoré sú farebné a práškové. Nižšie je niekoľko príkladov práškových bylín a farieb, ktoré z nich získate.

  • Kurkuma=pomaranč
  • Horčica=svetlo žltá (stačí si kúpiť semienka a naprášiť ich v mlynčeku na korenie)
  • Spirulina=tmavozelená
  • Koreň repy=červený
  • Čučoriedkové ovocie=fialové
  • Škrob (kukurica, pšenica alebo tapioka)=biely
  • Uhlie=čierne

Najlepšie na používaní byliniek alebo rastlín na farbenie je, že to naozaj funguje. Tiež spôsobia, že váš lak bude trochu hrubý. Týmto spôsobom sa nemusíte obávať, že by vaše batoľa zjedlo príliš veľa.

Všetky vyššie uvedené bylinky sú netoxické a mnohé z nich sú v skutočnosti výživné. Nenabádam vaše deti, aby jedli farbu, len sa nestresujte, ak áno!

Hlina

kaolínová ílová bylinná farba

Kaolínová hlina je najlepšia netoxická hlina na výrobu domácich detských farieb. Jedným z dôvodov je, že kaolínový íl je pomerne lacný a druhým dôvodom je, že je biely, takže nezmení farbu vašich náterov ako bentonit alebo farebné íly.

Dôvod, prečo potrebujete vo svojej farbe hlinu, je jej zahustenie. Bolo by príliš drahé používať iba práškové bylinky, takže pridanie hliny pomáha ísť ďalej. Funguje ako plnivo, ktoré dodáva farbám objem.

Kvapalina

Na roztieranie farby potrebujete aj nejaký druh tekutiny. Tu máte niekoľko možností v závislosti od toho, čo chcete, aby vaša farba robila a ako dlho chcete, aby vydržala.

Voda

Na skvapalnenie farieb môžete použiť vodu, a preto je najlacnejšia zo všetkých kvapalín, ktoré môžete použiť. Ak sa rozhodnete použiť vodu, mali by ste vedieť, vďaka čomu budú vaše farby pôsobiť ako akvarelové farby a absorbovať sa do papiera.

Pozitívom je, že farby sa tak rýchlo nestieknú a budete môcť maľovať aj na zvislé plochy, keďže farba nestéka. Nevýhodou je, že farby na vodnej báze nevydržia tak dlho, keďže vo vode rastú baktérie. Tieto farby budete môcť uchovávať v chladničke približne týždeň, kým budete musieť vyrobiť ďalšie.

Vaječné bielka

Vaječné bielky sú skvelé na výrobu domácej farby, pretože sú o niečo hustejšie a ľahšie sa rozotierajú.

Farby fixujú aj na povrch papiera, čo je fajn, ak vaše dieťa maľuje stojanom a jeho papier je vzpriamený, ale nevýhodou použitia vajíčok je, že môžu byť drahé a nie sú uložené. Tieto maľby vydržia iba jeden deň.

Glycerín

Glycerín je sladká tekutina, ktorú možno nájsť online a niekedy aj v lekárni vo vašom obchode s potravinami. Ak sa bojíte, že vaše deti zjedia farbu, určite si zaobstarajte glycerín „potravinárskej kvality“.

Najlepšie na používaní glycerínu je, že vydrží minimálne mesiac. Len sa musíte uistiť, že ho skladujete vo vzduchotesnej nádobe. Vďaka glycerínu sa vaše farby veľmi ľahko rozotierajú. Nepoužívajte príliš veľa, inak môže farba stekať.

Ako vyrobiť bylinkovú farbu

Prvým krokom je zmiešať všetky ingrediencie. Budete potrebovať rovnaké časti práškových bylín a hliny.

urobte kroky na maľovanie byliniek, ktoré treba nasledovať

Začnite s 1 polievkovou lyžicou z každého a vložte do misky. Potom pridajte malé množstvo tekutiny (voda, vaječný bielok alebo glycerín), približne po lyžičke.

Všetky ingrediencie dobre premiešajte, kým farba nezíska krémovú textúru a jednotnú farbu.

urobiť bylinkovú farbu

Ak je farba príliš hustá, pridajte viac tekutiny. Ak je príliš tekutá, pridajte ďalšie bylinky a hlinu, kým nedosiahnete ideálnu konzistenciu. Je to veľmi jednoduché a rýchle.

vyrobiť si domácu bylinkovú farbu

Vaše deti sú teraz pripravené byť kreatívne a hrať sa s bezpečnými, zdravými a netoxickými bylinnými farbami. Uži si to!

Články súvisiace s maľovaním

Ako vyrobiť prírodnú farbu na drevo na báze múky

Farba na báze prírodnej hliny, jednoduchý recept

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: